Šance Británie na dohodu s EU je 50 na 50

Podle nejmenovaných zdrojů z britské vlády, na které se odvolávají stanice BBC a list The Guardian, jsou šance na to, že se podaří vyjednat smlouvu o vztazích Británie s Evropskou unií, jen asi 50 na 50. Poté, co se Londýn s Bruselem po týdnu vyčerpávajících jednání nedokázaly dohodnout, bude dnes odpoledne o situaci telefonicky mluvit přímo šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová s britským premiérem Borisem Johnsonem.

Brexit
doporučujeme

Británie z Evropské unie odešla letos 31. ledna a na Silvestra skončí přechodné období. Podle zdrojů v EU bodem sváru zůstává otázka přístupu rybářů z EU do britských vod, pravidel hospodářské soutěže a dohledu nad řešením sporů. Brusel chce například od Londýna ujištění, že Británie nebude narušovat podmínky férového obchodu subvencemi nebo snižováním ekologických, pracovně-právních a sociálních standardů.

BBC na svých internetových stránkách píše, že během uplynulých dnů panoval ohledně možnosti dosáhnout dohody větší optimismus než nyní, ale že jednání uvázla v mrtvém bodě kvůli požadavkům EU, aby její rybáři měli do britských vod přístup po deset let. Francie varuje, že pokud tato otázka pro ni nebude vyřešena uspokojivě, dohodu vetuje.

Když hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier dnes ráno odjížděl z Londýna, aby se vrátil do Bruselu, řekl novinářům, že "jako vždy jsme klidní a jestli je ještě způsob (jak se pohnout dál), se uvidí". Mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové připomněl, že "vždy existuje prostor pro kompromis".

Zdroje BBC na straně EU i Británie upozorňují, že od dnešního telefonátu von der Leyenové s Johnsonem se zásadní průlom ve sporných otázkách spíše čekat nedá a že v následujících dnech se bude intenzivně vyjednávat mezi Německem, Francií a dalšími unijními zeměmi. Podle agentury Reuters ovšem není plánovaný žádný krizový summit Evropské unie. Šéfové vlád a států zemí sedmadvacítky mají vrcholnou schůzku beztak naplánovanou na nadcházející čtvrtek a pátek.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

WHO: Svět se v distribuci vakcín ocitá na prahu morálního selhání

18.01.2021 14:13 Svět se v distribuci vakcín proti covidu-19 ocitá na prahu katastrofálního morálního selhání. Dnes…

Navalnyj označil svůj soudní proces za příklad Putinova bezpráví

18.01.2021 13:19 Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj označil dnešní zahájení soudního procesu přímo na policejní…

Lavrov: Západ kritikou zatčení Navalného zakrývá vlastní problémy

18.01.2021 10:27 Kritika západních zemí na adresu Moskvy kvůli zatčení ruského opozičního předáka Alexeje Navalného…

V ruském městě zmizelo při sáňkování dítě, našlo se v kanalizaci

18.01.2021 07:54 Ruská prokuratura začala vyšetřovat okolnosti, za kterých ve městě Južno-Sachalinsku na ostrově…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama