Šéf WHO varoval před přehnanými reakcemi na koronavirovou variantu omikron

Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes uvedl, že nejsou nezbytné plošné restrikce, ke kterým se nyní uchylují některé země ve snaze zamezit šíření nové varianty koronaviru známé jako omikron. Opatření by podle něj měla být racionální, informovala agentura Reuters.

"Dobře chápu obavy všech zemí, aby ochránily své občany před variantou, které ještě plně nerozumíme," řekl Tedros. "Stejně tak jsem však znepokojen tím, že některé členské státy zavádějí tupá a plošná opatření, která sama o sobě nejsou podložena důkazy, nejsou účinná a která pouze prohloubí nerovnosti."

Varianta, která byla poprvé zaznamenána před týdnem v Jihoafrické republice vyvolala celosvětový poplach, vedla k omezení cestování a upozornila na rozdíly mezi masivním očkováním v bohatých zemích a nedostatečnou vakcinací v rozvojovém světě.

Etiopský šéf WHO vyzval 194 členských států, aby se držely "racionálních a přiměřených" opatření. Podle něj stále existuje více otázek než odpovědí ohledně nebezpečí varianty omikron, jakož i účinnosti stávajících vakcín.

Zatím nebylo podle Reuters hlášeno žádné úmrtí spojené s omikronem, WHO nicméně v pondělí uvedla, že globální riziko šíření varianty je velmi vysoké.

"Děkuji Botswaně a Jihoafrické republice za tak rychlé odhalení, vytrasování a nahlášení této varianty," zdůraznil šéf WTO. "Hluboce mě znepokojuje, že tyto země jsou nyní ostatními trestány za to, že udělaly správnou věc," dodal s odkazem na zákazy, které uvalila řada zemí pro cestování z několika států jižní Afriky.

Související

Více souvisejících

WHO (Světová zdravotnická organizace) Tedros Adhanom Ghebreyesus (WHO) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Martin Kupka

2300 korun za dálniční známku je jen začátek. Kupka oznámil další zdražení

Cena dálniční známky by měla být od ledna příštího roku opět zvýšena, a to v souladu s vývojem inflace. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v dnešním pořadu Týden v politice České televize. Přesný nárůst ceny, o který se dálniční známka zvýší, má být zveřejněn ve druhé polovině příštího roku. Poslední změna ceny nastala 1. března, kdy roční kupon zdražil z 1500 na 2300 korun.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Joe Biden

Svět po masakru v Pásmu Gazy doufá v příměří s Izraelem

Katar, Egypt i USA se v současnosti zapojují do jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás. Po masakru u humanitárního konvoje, který si vyžádal stovky zraněných a přes 115 mrtvých, poukazují na naléhavou potřebu co nejdřívějšího uzavření jednání a rozšíření humanitární pomoci proudící do Pásma Gazy.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

Letošní únor byl v Česku nejteplejší v historii. Zima byla bohatá na srážky

Letošní únor byl nejteplejším únorem na českém území od roku 1961, potvrdil v pátek Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Odchylka průměrné měsíční teploty byla zároveň rekordně vysoká. Uplynulý měsíc byl také srážkově bohatý. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy