Stovky uprchlíků žijí hůř než zvířata? Rada Evropy začala jednat, zavírá tábor

Okamžité uzavření kritizovaného uprchlického tábora Vučjak na západě Bosny požaduje komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatovičová. Komisařka, která sama pochází z Bosny a Hercegoviny, dnes provizorní tábor navštívila a prohlásila, že jde o místo, kde "nejsou podmínky pro lidské bytosti".

Tábor, v němž je nyní na 600 migrantů, leží asi deset kilometrů od města Bihače na místě bývalé skládky. Nemá prakticky žádné vybavení - chybí tekoucí voda, nefunguje elektřina, nejsou tam použitelné toalety a uprchlíci žijí v přeplněných stanech. V přilehlé oblasti jsou navíc stále miny nastražené za války v letech 1992 až 1995.

Situace se ještě více zdramatizovala v pondělí poté, co v oblasti sněžilo. Podle některých médií se několik stanů pod tíhou mokrého sněhu zhroutilo.

"Myslím, že je to pro Bosnu a Hercegovinu ostuda. Podmínky (ve Vučjaku) nejsou pro lidské bytosti," prohlásila Mijatovičová podle bosenské sekce nezávislé regionální televize N1. "Tábor je třeba zavřít dnes. Těmto lidem (živořícím v táboře) se musí zajistit místo v teple, kde dostanou jídlo a kde budou mít možnost vyřizovat své žádosti v podmínkách, jaké příslušejí lidským bytostem," dodala komisařka.

Rada Evropy je mezinárodní organizace se sídlem ve Štrasburku, která sdružuje 47 evropských zemí, nemá souvislost s Evropskou unií a jejími institucemi. Komisař rady pro lidská práva má za úkol upozorňovat na případy porušování lidských práv.

Prvních 700 migrantů převezly regionální úřady do Vučjaku z města Bihač v červnu a dalších 1500 pak v polovině října. Opatření zdůvodnily tím, že jde o osoby, které neměly v obci legální ubytování. Byli to tedy lidé, kteří do té doby přebývali buď na veřejných místech, nebo v opuštěných objektech v centru města.

Oblast na západě Bosny přiléhající k chorvatským hranicím, zejména v okolí Bihače, má poslední dva roky velké problémy s migranty, kteří se snaží dostat ilegálně přes Balkán do Evropské unie. Chorvatská pohraniční stráž a policie své hranice přísně střeží a běžence vracejí do Bosny, přičemž údajně postupují velmi tvrdě až brutálně.

Související

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

Více souvisejících

uprchlíci bosna a hercegovina

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 31 minutami

před 47 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

Počasí dnes opět trápí řidiče. Tvoří se ledovka i náledí, teploty klesly až na -20

Druhý den po sobě počasí trápilo řidiče. Teploty zejména v noci a k ránu místy klesly hluboko pod nulu, na řadě silnic leží vrstva sněhu, a některé jsou kluzké. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy