Střet Ruska s nynějším ukrajinským režimem byl podle Putina nevyhnutelný

Střet Ruska s ukrajinským "neonacistickým režimem" byl nevyhnutelný, řekl v projevu ke Dni národní jednoty ruský prezident Vladimir Putin. Boje na Ukrajině se podle něj odehrávají uvnitř jednoho národa, přičemž Ukrajinci jsou hlavní obětí podněcování nenávisti vůči Rusům. Informovala o tom agentura TASS.

Rusko na konci února zahájilo vůči sousední zemi agresivní válku, části okupované Ukrajiny se Ruská federace pokusila anektovat po hlasování, které svět neuznal.

"K ukrajinskému lidu jsme se vždy chovali s úctou a vřelostí. Tak tomu bylo a je i přes současnou tragickou konfrontaci," prohlásil ruský prezident Putin.

"Ukrajině se bohužel podařilo vštípit do myslí milionů lidí takové pseudohodnoty, které vedly k tomu, že na tomto území vzniklo protiruské naladění," řekl Putin na setkání s ruskými historiky a náboženskými představiteli u příležitosti svátku Dne národní jednoty. "Rozbuška rozpadu naší země byla velmi šikovně připravena," dodal. Hořké je to podle něj proto, že konfrontace se odehrává "vlastně uvnitř jednoho národa".

"Je to Ukrajina, ukrajinský lid, kdo je první a hlavní obětí záměrného podněcování nenávisti vůči Rusům," uvedl ruský prezident.

Putin, který 24. února vydal ruské armádě rozkaz k invazi, v minulosti označil Ukrajinu za umělý státní útvar a upřel jí právo na existenci. Tvrdí, že Západ manipuloval Ukrajinci, aby se obrátili proti Rusku a odmítli koncept společné rusko-ukrajinské historie. Ukrajinci se z velké většiny necítí být součástí ruského národa. Smyšlené obvinění ukrajinského vedení z příchylnosti k nacismu použil Putin jako jednu ze záminek zahájení invaze.

Putin dále uvedl, že Rusko je "jedinečná civilizace a jedinečná kultura" a o jeho dějinách je třeba se pečlivě učit. Západ podle něj vtlouká milionům lidí do hlavy historické nesmysly, včetně těch o druhé světové válce a roli Sovětského svazu při vítězství nad nacistickým Německem. "Určitě se musíme velmi pozorně podívat na to, jak bychom měli výuku tohoto předmětu (dějepisu) strukturovat," řekl.

Putin podle agentury Reuters také bez uvedení důkazů zopakoval tvrzení, že Polsko se nevzdalo snů o převzetí části Ukrajiny.

Související

Více souvisejících

Vladimír Putin Rusko Ukrajina válka na Ukrajině EuroZprávy.cz

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Bayern Mnichov

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel se přihlásil k myšlence administrativních odvodů do armády

Prezident Petr Pavel se v dnešním vydání pořadu Za pět minut dvanáct televize Nova přihlásil k myšlence náčelníka generálního štábu Armády ČR Karla Řehky o odvodech do armády. Prezident však výslovně zdůraznil, že odvody jsou administrativním úkonem, který pomáhá státu získat přehled o personální situaci. 

včera

Jurečka o revizi sociálních dávek: Nesmí to být životní styl

Revizi systému sociálních dávek nejvíce dopadne na občany, kteří nechtějí pracovat a spolupracovat se státem, naznačil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v dnešním vydání diskuzního pořadu Partie Terezie Tománkové na stanici CNN Prima News.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy