Švýcarsko uvalilo karanténu na 2500 elitních studentů. Kvůli jejich večírkům se rozšířil covid

Švýcarské úřady nařídily karanténu 2500 studentů prestižní Hotelové školy v Lausanne. Učinily tak poté, co se ve vzdělávacím zařízení objevila ohniska koronaviru. Prvotní vyšetřování nasvědčuje tomu, že se nákaza rozšířila kvůli večírkům. Uvedla to dnes agentura AP. S nákazou na vysokých školách se potýká i Británie, na univerzitě v Glasgow je nyní v izolaci přes 600 studentů.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

Nařízení se týká prakticky všech studentů bakalářského studijního programu. Konkrétněji cílená karanténa podle úřadů nebyla možná. Studenti tak musejí do 28. září zůstat doma nebo na koleji, učit se budou jen on-line.

Úřady zároveň znovu vyzvaly mladé lidi, aby se chovali zodpovědně a pokud jdou na večírek, aby nezapomínali nosit roušku, dodržovali bezpečné odstupy a sledovali u sebe případné symptomy covidu-19.

Hotelová škola v Lausanne je nejstarší hotelovou školou na světě, výuku zahájila v roce 1893. Na elitní univerzitě studují studenti z celého světa, kromě bakalářského programu škola nabízí také vyšší formy studia, kde studuje další tisícovka studentů.

S vysokým počtem nakažených studentů se potýkají i vysoké školy v Británii. V Glasgow se podle BBC infekce zatím potvrdila u 124 studentů, kteří museli společně s dalšími 500 spolužáky do karantény. Unie vysokých škol vyzvala ještě před začátkem semestru vládu, aby vyučování přinejmenším do Vánoc probíhalo na dálku, ministři ale dospěli k závěru, že je potřeba zachovat alespoň částečně osobní kontakt mezi studenty a vyučujícími.

Stanice BBC dnes upozornila, že ministr zdravotnictví Matt Hancock nevyloučil, že v případě špatné epidemické situace budou muset studenti i přes Vánoce zůstat na kolejích a nebudou se moci vrátit domů. "Takovou situaci si nepřeji a doufám, že se jí vyhneme... Naučil jsem se ale, že vyloučit se nedá nic," řekl ministr v rozhlasovém pořadu stanice Radio 4.

Podobný problém jako v Lausanne nedávno řešily některé prestižní univerzity ve Francii. Poté, co se tam údajně kvůli večírkům objevila ohniska nákazy, několik z nich se dočasně uzavřelo. Podle AP bylo 22 procent současných ohnisek nákazy ve Francii zjištěno právě ve školských zařízeních. Ohniska koronaviru mezi studenty zaznamenaly i Spojené státy.

A nejméně 116 mladých lidí se také nakazilo na seznamovacích kurzech, kterých se zúčastnili studenti různých českých vysokých škol na začátku září u Máchova jezera. Upozornil na to dnes Český rozhlas.

Světová zdravotnická organizace (WHO) a různé zdravotnické úřady označily mladé lidi, u nichž má nemoc covid-19 obvykle mírnější symptomy než u starší generace, za klíčový aspekt v šíření koronaviru v posledních týdnech, zejména v Evropě.

Mluvčí WHO Margaret Harrisová se nechala slyšet, že i když je poněkud nefér vinit pouze mladé lidi, nepřekvapuje ji, že si s virem nedělají příliš hlavu. "Necítí se tak ohroženi jako starší skupiny. Slýchají: Jste svobodní, běžte a bavte se. Nechceme bránit zábavě, ale chceme, aby se lidé bavili bezpečně," prohlásila Harrisová.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Navalného odvezli z vazební věznice v Moskvě, nikdo neví kam

25.02.2021 21:43 Aktualizováno Uvězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného eskortují z Moskvy do jiné věznice, uvedla…

Británie snížila stupeň varování před pandemií, opatření ale neruší

25.02.2021 21:12 Rada zdravotních expertů v Británii dnes snížila varování před pandemií covidu-19 z nejvyššího…

Putin nařídil tajné službě znásobit úsilí k odhalování Západu

24.02.2021 18:35 Ruský prezident Vladimir Putin na dnešní poradě s vedením tajné služby FSB nařídil této nástupkyni…

Švédsko znovu zpřísňuje opatření proti šíření koronaviru

24.02.2021 17:44 Švédská vláda dnes oznámila, že dále zkrátí otvírací dobu restaurací, barů a kaváren a také omezí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama