Švýcarský parlament zváží milost pro Čecha z kauzy MUS

Švýcarský federální parlament se bude ve středu nezvykle zabývat žádostí o milost podanou českým občanem odsouzeným v kauze tunelování Mostecké uhelné společnosti (MUS). Vzhledem k tomu, že si muž již svůj trest ve Švýcarsku odpykal a vrátil se do ČR, jedná se podle švýcarského serveru 24heures o převážně symbolický krok, který navíc nemá valnou šanci na úspěch.

Švýcarský parlament se bude podobnou žádostí zabývat poprvé po 12 letech. Podle švýcarského tisku milost požaduje jeden z mužů, kterého v roce 2013 soud v Bellinzoně odsoudil za podvod a praní špinavých peněz - jeho jméno však neuvádí. Parlament měl záležitost původně posoudit již na jaře, kvůli pandemii covidu-19 se však slyšení posunulo a český občan si mezitím odpykal celý svůj 17měsíční trest, píše 24heures.

Podle švýcarského právníka žadatele Jeana-Luca Maradana usiloval český občan o udělení milosti ve Švýcarsku proto, aby mohl čelit trestnímu stíhání v ČR, kde byl obviněn ve stejné kauze. Česká prokuratura jej však přestala stíhat vzhledem k tomu, že si svůj trest již odseděl ve Švýcarsku a nemůže být za stejný čin potrestán dvakrát.

Maradan však nadále na udělení milosti švýcarským parlamentem trvá, protože tvrdí, že jeho klient čelil špatnému zacházení. "Byl zatčen, aniž nám někdo předložil zatykač. Při propuštění (z věznice) jej k letadlu, jež ho dopravilo do Prahy, dovezli v policejním antonu a měl nasazená pouta celou cestu až ke stroji, ačkoliv si svůj trest odpykal a byl volný," poznamenal právník.

Za podvodné ovládnutí MUS potrestal švýcarský soud v roce 2013 šest mužů - Jiřího Diviše, Marka Čmejlu, Antonia Koláčka, Petra Krause, Oldřicha Klimeckého a Belgičana Jacquese de Grooteho. De Groote jako jediný dostal pouze peněžitý trest, ostatní byli odsouzeni k odnětí svobody. Koláčkovi s Krausem odvolací soud zamítl žádosti o zkrácení trestu, a verdikt se tak pro ně stal pravomocným.

Koláček ale do švýcarského vězení odmítl nastoupit s tím, že se chce účastnit soudního líčení, které se ve stejné kauze koná v Česku. Kraus pak zamířil za mříže nedobrovolně poté, co ho švýcarská policie zadržela loni v květnu na ženevském letišti. Podle českých médií vyšel před týdnem na svobodu.

Související

Miloš Zeman

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké uhelné společnosti (MUS), který v roce 1999 schválila jeho vláda. MUS podle něj nebyla strategickou společností a vláda byla ráda, že se menšinového podílu zbaví.
MUS

V kauze Mostecké uhelné vypovídal miliardář Bobela, obviněného Koláčka se zastal

V kauze údajného tunelování a podvodného ovládnutí Mostecké uhelné společnosti (MUS) u soudu vypovídal miliardář a někdejší spolumajitel firmy Vasil Bobela. Mimo jiné uvedl, že v roce 1999 neměl management MUS pochyby o zákonnosti svého jednání, protože policie nic protiprávního neodhalila. Na některé z položených otázek dnes Bobela nicméně odmítl odpovědět, aby si nepřivodil nebezpečí trestního stíhání.

Více souvisejících

MUS Švýcarsko Antonín Koláček (odsouzený v kauze MUS) Jiří Diviš (MUS) Marek Čmejla (MUS)

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy