Teroristy nelze zastavit? Příslušník britské MI6 má ve věci jasno

NÁZOR - Nedělní útok v Londýně spáchaný Sudeshem Ammanem - nedávno propuštěným z vězení, kde si odpykal trest za teroristické aktivity - vznáší otázku jak zefektivnit vězení při nakládání s takovými pachateli, konstatuje Richard Barrett v komentáři pro server The Guardian. Bývalý ředitel protiteroristického oddělení tajné služby MI6 poukazuje, že se nevyhnutelně objevuje volání po delších trestech a větším počtu policistů v ulicích.

Komplikovaný problém

Zkušenost z jiných zemí ale nenaznačuje, že tato opatření by podobné útoky zastavila, varuje Barrett. Upozorňuje, že žádné společnosti se nepodařilo plně se zbavit terorismu, stejně jako závažných forem zločinu.

Více policistů v ulicích pravděpodobně nezabrání útokům, jaký spáchal Amman, který sebral v obchodě nůž a okamžitě napadl kolemjdoucí, obává se Barrett. Připomíná, že po Ammanovi nejenže šla policie, ale monitorovala jeho veškerý pohyb.

Je jen málo důkazů, že delší pobyt ve vězení vede k nižší míře recidivy, navíc žádný vězeňský program deradikalizace se nikde ve světě neukázal jako zcela úspěšný, podotýká Barrett. Jako příklad komplikovanosti problému uvádí skutečnost, že mezi vězeňskými službami v západních demokraciích nepanuje shoda, zda je dobré držet teroristy odděleně od dalších vězňů, nebo je vmísit mezi běžné trestance.

"Na jednu stranu se věznice obávají, že násilní extremisté mohou radikalizovat spoluvězně, z nichž je mnoho mladých a ovlivnitelných," pokračuje Barrett. Dodává, že pokud jsou ale teroristé vězněni společně, šance, že kdokoliv z nich opustí společnou myšlenku, klesá.

Programy deradikalizace ve věznicích lze zajisté zlepšit, podobně jako programy pro jiné kategorie vězňů, připouští Barrett. Za klíčový faktor ovšem považuje finance. Vyzdvihuje, že věznice jsou efektivní z hlediska izolace pachatelů - tudíž poskytují společnosti ochranu a pocit odvetné spravedlnosti - ale nejsou stavěna na to, aby se zabývala osobními okolnostmi, které vedou jedince k násilnému extremismu, ani na to nemají zdroje.   

Případové studie ukazují, že úspěch organizací jako Islámský stát spočívá ani ne tak ve specifickém apelu na lidi, aby páchali útoky na své spoluobčany, ale v tom, že vytvářejí motivaci pro takové jednání, vysvětluje Barrett. Dodává, že to se děje skrze využívání osobní problémů a naznačováním, že ty vycházejí z hlubších a obecně antiislámských předsudků, které lze řešit pouze násilím.

Klíčová imunizace před tímto přesvědčováním tak musí probíhat ještě před tím, než je jedinec extremistické propagandě vystaven, tedy nabídnutím atraktivnějších a dostupných cest k dosažení pocitu smysluplnosti a sounáležitosti, které zjevně mnoho teroristů hledá, uvádí Barrett. Zdůrazňuje, že v momentě, kdy se osoba ztotožní se světonázorem šířeným extremistickou propagandou - ať již krajně pravicovou či náboženskou - je těžké změnit její myšlení.

Dva hlavní závěry

Za tímto účelem vede britská vláda usměrňovací program, který má zachytit známky náchylnosti k radikalizaci a patřičně včas zasáhnout, nastiňuje Barrett. Přiznává však, že jen zřídkakdy do sebe vše zapadne tak, aby byl jedinec vrácen na "správnou cestu" v momentě, kdy již hrozí, že se vydá tou "špatnou".

"Okolnosti, které činí jedince náchylného ke svodům násilného extremismu jsou bytostně složité a hluboce osobní," píše Barrett. Upozorňuje, že dva bratři vyrůstající ve stejném prostředí se mohou vydat diametrálně odlišnými životními cestami a pochopení příčin a patřičná opatření vyžadují značnou schopnost a trpělivost.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Ve světě se vedou diskuze o programech deradikalizace a v mnoha zemích takové programy již probíhají, připomíná Barrett. Podotýká, že jsou silně přizpůsobené místní kultuře a zdrojům, tudíž neexistuje stoprocentní záruka jejich účinnosti, a proto se nadále vyvíjejí. Společným rysem je ale zapojení místních komunit, a to do prevence radikalizace i pokusů o efektivní deradikalizaci, uvádí bývalý zpravodajec s tím, že takový přístup je zcela logický.

Je to právě komunita, která zřejmě jako první zaznamená varovné signály, jelikož je vzácné, aby se někdo radikalizoval čistě na internetu a nevykazoval změnu skrze prezentaci svých radikálních pohledů ve svém fyzickém okolí, konstatuje Barrett. Dodává, že právě do komunity se odsouzení teroristé nakonec musejí vrátit, přestože existuje mnoho případů selhání v jiných oblastech sociálního fungování, které ukazují, že i nejvíce podporující, aktivní a poučená komunita není garancí stoprocentně funkčního programu proti radikalizaci.    

Barretta to vede ke dvěma závěrům: Zaprvé, k útokům jako ten, který spáchal Amman, budou nadále docházet, ačkoliv budou vzácné. Zadruhé, ačkoliv řešení spočívá v komunitách i věznicích, komunity potřebují zdroje, vedení a instrukce.

"Především musíme na všech úrovních přemýšlet o tom, proč lidé věří, že útokem na cizí lidi na veřejnosti a vlastní smrtí z ruky ozbrojeného policisty vyřeší své rozhořčení a stanou se něčím větším než smutnou poznámkou pod čarou v naší soudobé sociální historii," uzavírá Barrett.    

Související

Zbraně

Co ukazuje teror v Londýně? Budou další zbytečné oběti, zní z USA

NÁZOR - Teroristický útok v Londýně spáchaný nožem, který provedl muž nedávno předčasně propuštěný z vězení, kde si odpykával trest za extremistické aktivity, je znepokojivý, přiznává editorial serveru Washington Post. Vlivný deník zároveň, tvrdí, že útok mohl být mnohem horší, pokud by pachatel měl k dispozici střelnou zbraň.
Věznice, ilustrační fotografie

Británie hodlá ztížit propouštění odsouzených za terorismus. Zákon je velmi sporný

Britská vláda se chystá předložit zákon, který by razantně zpřísnil podmínky pro podmínečné propouštění odsouzených za trestné činy spojené s terorismem. Plány kabinetu představil v pondělí v Dolní sněmovně ministr spravedlnosti Robert Buckland, který tak reagoval na teroristický útok spáchaný v neděli předčasně propuštěným vězněm. Právní experti ovšem varují, že vládní záměr může být porušením zákona.

Více souvisejících

Sudesh Amman (terorista z Londýna 2.2.2020) Terorismus Velká Británie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy