Ukrajinci se smířili s anexí Krymu? Rusové poskytli tento důkaz

Krym loni navštívilo skoro 7,5 milionu turistů, což je rekordní číslo za celé období od rozpadu Sovětského svazu, oznámil šéf Ruskem anektovaného poloostrova Sergej Aksjonov. Milion návštěvníků z Ukrajiny podle něj svědčí o tom, že se Ukrajinci smířili s připojením poloostrova k Ruské federaci. Anexi Krymu z března 2014 neuznává nejen Ukrajina, ale ani většina zemí světa.

V komentářích na sociálních sítích pod Aksjonovovou statistikou je ale možné se dočíst, že údajně 95 procent obyvatel Krymu má stále dva pasy. Kromě ruského také původní ukrajinský, se kterým poloostrov opouštějí a zase se na Krym vracejí. Z Aksjonovova vyjádření ale není zřejmé, zda takové lidi ruské úřady v nové turistické statistice započítávaly či nikoliv.

"Z Ukrajiny se na Krym nejezdí na dovolenou, ale domů, za příbuznými," upozornila na další možné vysvětlení na webu jiná znalkyně poměrů na poloostrově.

"Na Krymu během (uplynulého) roku odpočívalo 7,43 milionu turistů. Je to o 9,3 procenta více než v roce 2018," uvedl Aksjonov podle zpravodajského serveru Newsru.com. "Stejně jako v předchozích letech mezi cizinci vedou obyvatelé Ukrajiny, kterých bylo 1,1 milionu. Myslím, že to lze považovat za svérázné referendum občanů sousední země o uznání postavení Krymu jako součásti Ruska. Vždyť k okupantům se na návštěvu nejezdí," zdůraznil.

Za "okupovaná území" Kyjev oficiálně označuje Krym a část Donbasu, ovládnutou proruskými separatisty v bojích s ukrajinskými vojsky, které následovaly po anexi Krymu, respektive po svržení proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče revoltou prozápadních demonstrantů v Kyjevě. Konflikt si od dubna 2014 vyžádal na 13.000 mrtvých.

Aksjonov zdůraznil, že turisty na poloostrově láká vyspělá infrastruktura, úroveň služeb a přijatelné ceny. Server Newsru.com upozornil, že jiní místní hodnostáři si stěžují, že zvyšující se počty turistů místní infrastruktura nezvládá a poloostrov se ocitl na hraně ekologické katastrofy kvůli ubývajícím vodním zdrojům; strategické zásoby vody prý vypili právě turisté.

Aksjonov se do vedení na Krymu dostal poté, co nijak neoznačení ruští vojáci asistovali při faktickém ruském převzetí moci na poloostrově, až pak následovalo referendum o připojení k Rusku. Na anexi ukrajinského poloostrova Západ zareagoval vyhlášením sankcí proti Rusku. "Strach před sankcemi je tak veliký, že na Krymu i šest let po odtržení od Ukrajiny odmítají působit dokonce i giganti ruského podnikání těsně spjatí se státem, například spořitelna Sberbank," poznamenal Newsru.com a dodal, že sankcemi trpí nejen turistika a finanční sektor, ale i obyčejní lidé; kvůli chybějícím lékům dokonce zemřelo několik dětí. Moskva nicméně považuje "otázku Krymu za jednou provždy vyřešenou", jak prohlásil premiér Dmitrij Medveděv.

Související

Ilustrační fotografie. Rozhovor

10 let od krymského referenda. Konalo se pod hlavněmi ruských samopalů, připomíná Lebduška

Před deseti lety, 16. března 2014, proběhlo na ruskými vojsky obsazeném Krymu referendum, které posloužilo jako argument pro dokončení anexe poloostrova Ruskou federací. Výsledky hlasování byly na první pohled zkreslené, bez ohledu na skutečnost, že významná část tamních obyvatel připojení k Rusku podporovala, konstatuje ukrajinista Michal Lebduška v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Rovněž připomněl, že v otázkách, které byly v referendu položeny, v praxi absentovala možnost zachování statutu quo, tedy příslušnosti Krymu k Ukrajině. Analytik Asociace pro mezinárodní otázky dále vysvětlil například to, proč statut Krymu představoval palčivý problém rusko-ukrajinských vztahů již od rozpadu Sovětského svazu, proč se Rusku podařilo v roce 2014 poloostrov rychle ovládnout a z jakého důvodu jeho následnou anexi neuznává téměř žádný stát světa.  

Více souvisejících

Krym Rusko Sergej Aksjonov (premiér Krymu) Ukrajina Turisté

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 3 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benzin a nafta pokračují ve zdražování. V dubnu může stát litr přes 40 korun

Vývoj cen pohonných hmot v Česku se v březnu obrátil, zlevňování vzalo zasvé. Benzin za posledních sedm dní zdražil o 24 haléřů na 38,64 koruny za litr. Cena nafty stoupla méně, konkrétně o 12 haléřů na 38,53 koruny za litr.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy