USA, Británie a Austrálie se dnes dohodly na vývoji hypersonických střel

Británie, Spojené státy a Austrálie se dnes dohodly na spolupráci v oblasti hypersonických zbraní a schopností elektronického boje. Po jednání lídrů zmíněných zemí to oznámila kancelář britského premiéra Borise Johnsona, píše agentura Reuters. Británie, USA a Austrálie loni v září uzavřely nový bezpečnostní pakt známý jako AUKUS.

Britský premiér Johnson, americký prezident Joe Biden a australský premiér Scott Morrison v prohlášení uvedli, že jsou spokojeni s pokrokem v programu konvenčně vyzbrojených ponorek s jaderným pohonem pro Austrálii a že budou spolupracovat i v dalších oblastech.

"Dnes jsme se také zavázali zahájit novou třístrannou spolupráci v oblasti hypersoniky a protihypersoniky a schopností elektronického boje," stojí v prohlášení.

Austrálie v důsledku nové obranné aliance AUKUS zrušila kontrakt na nákup konvenčních francouzských ponorek a dala přednost jaderným ponorkám od USA, což poškodilo vztahy mezi Austrálii a Francií v čele s prezidentem Emmanuelem Macronem.

Spojené státy a Austrálie již mají program hypersonických zbraní nazvaný SCIFiRE a britští představitelé uvedli, že ačkoli se Británie k tomuto programu v tuto chvíli nepřipojí, hodlá s těmito dvěma zeměmi spolupracovat na vývoji a výzkumu v této oblasti.

Hypersonické zbraně se pohybují nejméně pětkrát větší rychlostí než zvuk (Mach 5) a podle vojenských expertů proti nim v současné době neexistuje účinná obrana. Tyto zbraně vyvíjí v posledních letech USA, Rusko, Čína i některé další země.

"Ve světle nevyprovokované, neoprávněné a nezákonné invaze Ruska na Ukrajinu jsme zopakovali svůj neochvějný závazek vůči mezinárodnímu systému, který respektuje lidská práva, právní stát a mírové řešení sporů bez nátlaku," uvedli lídři zemí AUKUS v prohlášení a zároveň poznamenali, že hodlají hájit "svobodný a otevřený" prostor Indického a Tichého oceánu.

Nejvýše postavený americký generál Mark Milley v říjnu potvrdil, že Čína provedla test hypersonického zbraňového systému v rámci své snahy docílit pokroku v oblasti vesmírných a vojenských technologií. Čínský test Milley tehdy označil za velmi znepokojující. Rusko podle vrchního amerického velitele v Evropě použilo hypersonické střely na Ukrajině několikrát.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Velká Británie Austrálie hypersonické zbraně Boris Johnson

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 46 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy