V Británii očekávají rekordní teploty, úřady varují před extrémními vedry

V Británii by tento týden mohl nastat nejteplejší den v historii, teploty by dnes podle předpovědí měly dosáhnout až 41 stupňů Celsia, uvedl server BBC News. Britský meteorologický úřad Met Office vydal na dnešek a úterý nejvyšší výstrahu v oblasti zahrnující Londýn a Manchester. Několik škol zkrátilo výuku, zdravotnická zařízení zrušila některé návštěvy a omezená je i železniční doprava.

Velká Británie

Dosud nejvyšší zaznamenaná teplota ve Spojeném království padla v roce 2019 v Cambridge, když meteorologové naměřili 38,7 stupně Celsia.

Londýn se dnes stane jedním z nejteplejších míst na světě, teploty se vyšplhají nad úroveň Západní Sahary a Karibiku. Meteorologové předpověděli vysoké teploty i pro další části Spojeného království; ve zbytku Anglie, v celém Walesu a v některých částech Skotska také platí výstrahy.

Horké počasí bude pokračovat i v úterý, noční teploty by se měly pohybovat kolem dvaceti stupňů, a ve středu se ochladí.

Úřad Met Office vydal nejvyšší výstrahu pro oblast zahrnující Londýn a Manchester poprvé od zavedení tohoto systému v loňském roce. Znamená, že se očekávají "rozsáhlé dopady na lidi a infrastrukturu" a že budou nutné "podstatné změny v pracovních postupech a každodenních rutinách".

Některé školy předčasně zkrátily výuku, nebo neotevřely vůbec, ačkoli vláda vydala pokyny, které měly zajistit jejich otevření.

Společnost Network Rail, která spravuje většinu železniční sítě v Británii, uvedla, že lidé by dnes a v úterý měli cestovat pouze "v nezbytně nutných případech". Zrušila také některé spoje a omezila rychlost na všech linkách.

Ministr zdravotnictví Steve Barclay po sobotní schůzce vládní komise pro mimořádné události (Cobra) uvedl, že budou navýšeny počty sanitek. Přibude také pracovníků, kteří budou zajišťovat linky tísňového volání. Londýnská záchranná služba totiž informovala, že s rostoucími teplotami zaznamenala 7000 volání denně. Dnes a v úterý očekává až 8000 tisíc hovorů denně, přičemž v obvyklý rušný den zavolá kolem 5500 lidí.

Vodárenské společnosti v jižní a východní Anglii varovaly, že zvýšená poptávka vede k nízkému tlaku a k přerušení dodávek vody pro některé domácnosti. Odborníci vyzvali lidi, aby pili vodu, měli zatažené závěsy a kontrolovali přátele a příbuzné.

Ve Walesu padl teplotní rekord, opalovací krém potřebují i prasata

Ve Walesu dnes padl teplotní rekord. V Gogerddanu ve středozápadní části země teploměr ukázal 35,3 stupně Celsia, čímž překonal dosavadní rekord 35,2 stupně z roku 1990. Na zemědělské Královské velšské přehlídce museli dnes majitelé chránit opalovacími krémy nejen sebe, ale i prasata, píše web stanice BBC. Veterinářské organizace vydávají pokyny, jak chránit ve vedrech domácí mazlíčky.

Podle odhadů britského meteorologického úřadu Met Office je pravděpodobné, že do úterka dosavadní teplotní rekordy padnou i v Anglii a Skotsku. V některých částech Anglie je 70procentní šance, že teplota překročí 40 stupňů Celsia.

Na velšské zemědělské přehlídce, která potrvá až do čtvrtka, očekávají organizátoři 50.000 návštěvníků denně a zhruba 8000 zvířat. Na větrání a chlazení pro zvěř letos pořadatelé utratili o 50.000 liber (asi 1,44 milionu korun) víc než loni.

"Zvířata trpí ve vedru stejně jako lidé, ne-li více," řekl dnes rozhlasu BBC Radio Cymru vrchní veterinář přehlídky.

Někteří majitelé prasat se proto rozhodli svá zvířata mazat opalovacími krémy, nebo je chladit mokrými ručníky. "Prasata nevypouštějí teplo tak dobře jako jiná zvířata... Držíme je maximálně ve stínu a chladíme je větráky," uvedla Ela Mairová, která vlastní pět prasat.

Britská asociace veterinářů vydala varování pro majitele domácích zvířat, aby je nevenčili v době největších poledních a odpoledních veder, nenechávali je v autech nebo zimních zahradách, "a to ani krátkou chvíli, jelikož i relativně krátká doba může být fatální".

Podle charitativní organizace pro prevenci týrání zvířat RSPCA až třetina lidí neví, jak se zachovat v situaci, kdy má například jejich pes úpal, "což může být otázkou života a smrti". Příznaky úpalu u psů jsou těžké oddechování s neobvyklým zvukem, modrošedé zbarvení jazyka či dásní a změna chování, například klopýtání. Majitelé by podle RSPCA při pozorování těchto příznaků měli neprodleně kontaktovat veterináře.

U domácích mazlíčků celkově je nutné držet je ve stínu, s dostatečným množstvím vody, do které můžeme zvířatům přidat i led, píše The Guardian. Na to, že se stín v místnosti během dne pohybuje musejí myslet především majitelé akvárií.

Drobnější zvířata je třeba častěji kontrolovat jako prevenci proti myiázi, parazitickému onemocnění, které způsobí larvy much, které nakladou svá vajíčka do jiného zvířete. Mouchy jsou při vyšších teplotách aktivnější. Větší aktivitu lze pozorovat i u chovaných plazů, je tedy nutné se ujistit, že z terárií nemohou uniknout, píše The Guardian.

Met Office uvádí, že vlny veder způsobuje vysoký tlak nad britskými ostrovy a horký vzduch, který k nim proudí z jižní Evropy, kde již způsobil mnoho lesních požárů.

Počasí nepřeje houbařům. Uspět při hledání mohou jen na pár místech

08.08.2022 06:30 Léto běžně představuje také hlavní houbařskou sezónu, na začátku letošního srpna jsou ale podmínky…

Exfrontman skupiny Pink Floyd brání ruské útoky proti Ukrajině

08.08.2022 08:38 Spoluzakladatel rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters v rozhovoru se stanicí CNN obhajoval své…

Rusko na Ukrajině zřejmě rozmisťuje kontroverzní protipěchotní miny

08.08.2022 09:06 Rusko s vysokou pravděpodobností rozmisťuje kontroverzní protipěchotní miny podél své obranné linie…

Rusko přišlo na Ukrajině až o 80.000 vojáků, zní z Pentagonu

08.08.2022 21:37 Rusko ve válce proti Ukrajině přišlo o 70.000 až 80.000 zabitých a zraněných vojáků, uvedl dnes…

Ruský poslanec vyhrožuje německým novinářům: Přijedeme a všechny vás…

08.08.2022 14:32 Poslanec ruského parlamentu Alexej Žuravljov ve vysílání ruské státní televize pohrozil, že zabije…

Pentagon: Rusko přišlo na Ukrajině až o 80.000 vojáků

08.08.2022 21:33 Rusko ve válce proti Ukrajině přišlo o 70.000 až 80.000 zabitých a zraněných vojáků, uvedl dnes…

Norsko může omezit vývoz elektřiny kvůli nedostatku vody

08.08.2022 20:25 Norsko bude přísněji regulovat výrobu elektřiny a případně by mohlo omezit její vývoz, aby…

Více než 13.000 migrantů připlulo do Británie přes Lamanšský průliv od…

08.08.2022 19:18 Více než 13.000 migrantů připlulo do Británie přes Lamanšský průliv od chvíle, kdy britská…

Ruský tankista, který na Ukrajině střílel na bytový dům, půjde do vězení

08.08.2022 16:46 Ukrajinský soud poslal na deset let do vězení ruského tankistu Michaila Kulikova, který během ruské…

Přijedeme a všechny je zabijeme, vyhrožuje ruský poslanec německým…

08.08.2022 14:32 Aktualizováno Poslanec ruského parlamentu Alexej Žuravljov ve vysílání ruské státní televize pohrozil, že zabije…

Záporožská jaderná elektrárna podle Ruska pracuje v "normálním režimu"

08.08.2022 13:55 Aktualizováno Ukrajinská Záporožská jaderná elektrárna pracuje v "normálním režimu". Podle agentury TASS to dnes…

Soud v Rusku poslal na devět měsíců za mříže exposlance, který zastřelil…

08.08.2022 10:27 Soud na Kamčatce poslal na devět měsíců za mříže bývalého poslance regionálního parlamentu, který…

Rusko asi rozmisťuje protipěchotní miny na východě Ukrajiny, mohou zabíjet…

08.08.2022 08:59 Rusko s vysokou pravděpodobností rozmisťuje kontroverzní protipěchotní miny podél své obranné linie…

Spoluzakladatel Pink Floyd Roger Waters obhajuje ruskou invazi na Ukrajinu

08.08.2022 08:33 Spoluzakladatel rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters v rozhovoru se stanicí CNN obhajoval své…

Další lodě vyplouvají z ukrajinských přístavů se 170 tisíci tunami obilí

07.08.2022 19:46 Aktualizováno Z ukrajinských černomořských přístavů dnes postupně vypluly další čtyři lodě, které vezou téměř 170…

Související:

Právě se děje

reklama