V Rusku vrcholí referendum o změnách ústavy. Putin odhlasoval, roušku neměl

Účast v referendu o změnách ruské ústavy, jež mohou umožnit prezidentovi Vladimiru Putinovi setrvat v úřadu hlavy státu až do roku 2036, po šesti dnech hlasování přesáhla 55 procent. Podle agentury TASS to dnes dopoledne v poslední den referenda oznámila šéfka ústřední volební komise Ella Pamfilovová. Státní agentura pro průzkum veřejného mínění VCIOM na základě průzkumů odhaduje, že tři čtvrtiny hlasujících úpravu základního zákona podpoří. Hlasovat může na 110 milionů voličů.

Ústavní reformu rámcově navrhl v lednu sám Putin, oficiálně kvůli posílení role parlamentu při vytváření vlády či kvůli sociálním garancím. Při diskusi v obou komorách zákonodárného sboru se objevila řada dalších návrhů na úpravu základního zákona. K těm, jež prošly, přibyla možnost zrušit dosavadní prezidentské mandáty, což by Putinovi otevřelo cestu k opětné kandidatuře v roce 2024 a případně i v roce 2030.

Celý balík změn už schválily obě parlamentní komory, tedy Státní duma i Rada federace, zákonodárné sbory všech 85 regionů ruské federace i ústavní soud a podpisem ho stvrdil také prezident. Ke vstupu v platnost chybí již jen přijetí v celostátním hlasování.

Dnešek, kdy referendum vrcholí, úřady vyhlásily volným, nepracovním dnem. V některých místech Moskvy se před hlasovacími středisky podle tiskových agentur hned ráno tvořily fronty voličů. Svůj hlas odevzdal i Putin v budově prezídia Ruské akademie věd, kde se obvykle účastní voleb. Byl bez roušky a bez rukavic, zatímco členka volební komise, která mu předávala hlasovací lístek, roušku a rukavice měla, všimla si agentura TASS.

Pamfilovová novinářům ráno rovněž řekla, že doposud nebyla zjištěna žádná vážná narušení referenda. Podle ní se jen vyskytly případy "určitých provokací". Zda těmito provokacemi míní třeba upozornění na fakticky prokázanou možnost dvojího hlasování - osobně v hlasovacím středisku a pak elektronicky -, neupřesnila. Mimo jiné poznamenala, že nad regulérností referenda bdí celkem 526.000 pozorovatelů.

Především západní média ale poukazují na řadu různých "nepravostí", včetně případů vyvíjení nátlaku na voliče. Poprvé se také v Rusku hlasování koná v několika dnech, což bylo zdůvodněno rizikem koronavirové nákazy, ale kritici Kremlu v tom spatřují další možnost pro manipulaci s hlasy.

Referendum se původně mělo konat 22. dubna, ale kvůli pandemii bylo odloženo. Novým termínem se pak stal 1. červenec, ale hlasovat se začalo už 25. června a v některých odlehlých končinách Dálného východu a Sibiře či na lodích a polárních stanicích ještě dříve. V Moskvě a v Nižním Novgorodu úřady umožnily rovněž internetové hlasování.

Vzhledem k tomu, že Rusko se rozprostírá v několika časových pásmech, bylo stanoveno, že hlasování dnes postupně skončí vždy ve 20:00 místního času. Sčítání pak všude začne hned po uzavření hlasovacích středisek. Podle sdělení ústřední volební komise budou jako první ve 12:00 SELČ oznámeny výsledky z Dálného východu.

Související

Více souvisejících

Rusko referendum Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 57 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy