Za výbuchy v Rusku mohou stát i sami Rusové, ačkoliv to Kreml popírá, míní experti

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu pravidelně přicházejí zprávy o požárech či explozích na ruském území poblíž hranic s Ukrajinou. Kdo za nimi stojí, ale není jasné. Moskva vinu připisuje ukrajinským silám, Kyjev se však k incidentům nepřihlásil, přestože na mezinárodní scéně již zaznělo, že provádění útoků na strategické cíle v Rusku ze strany Ukrajiny by bylo legitimní. Přehled incidentů na ruském území a jejich možné vysvětlení přinesl web Current Time, který oslovil ukrajinské a ruské experty.

Hned druhý den invaze na Ukrajinu se objevila zpráva o ostřelování ruské vojenské základny Millerovo v Rostovské oblasti nedaleko hranic s Ukrajinou. Prvního dubna média informovala o požáru pohonných hmot v Belgorodu poblíž Ukrajiny. O dvacet dní později propukl požár ve výzkumném ústavu ministerstva obrany v ruském městě Tver severně od Moskvy a vyžádal si tam oběti na životech. Koncem dubna se rozšířil mohutný požár v ropném skladu v ruském městě Brjansk ve stejnojmenné oblasti hraničící s Ukrajinou.

O dva dny později se Rusko potýkalo s požárem v muničním skladu v Belgorodské oblasti u obce Staraja Nelidovka jen asi 30 kilometrů od ukrajinských hranic. Stejnou noc přišlo hlášení o výbuších z města Kursk, které také leží nedaleko Ukrajiny. Z ruské Voroněže poté přišla zpráva o zničení výzvědného bezpilotního letounu. V posledních dnech kromě toho ruská i zahraniční média několikrát informovala o explozích v Belgorodu, které mohly vzniknout při zaktivování protivzdušné obrany.

Analytici z investigativní organizace Conflict Intelligence Team, která se zaměřuje na různé aspekty ozbrojených konfliktů, připouštějí, že útok na sklad pohonných hmot v Belgorodu z 1. dubna mohli provést ukrajinští armádní piloti. Pokud tomu tak bylo, museli letět nízko nad zemí, aby se vyhnuli ruské protivzdušné obraně.

Ukrajinský armádní expert Serhij Hrabskyj je toho názoru, že Ukrajina může provádět útoky mimo své území například pomocí tureckých dronů Bayraktar, které má k dispozici. Také bývalý zástupce šéfa ukrajinské kontrarozvědky SBU Viktor Jahun souhlasí, že ukrajinské síly jsou s to zaútočit v Rusku, protože mají k dispozici zkušené piloty letounů a dronů i dělostřelce a protivzdušná obrana v Belgorodské oblasti je podle něj ve špatném stavu.

"Rusko kdysi mělo mocný raketový křižník, jmenoval se Moskva a měl zajišťovat protivzdušnou obranu celého námořního uskupení v Černém moři. A kde je teď? Asi tam, kde jsou všechny systémy protivzdušné obrany okolo Belgorodu, v tom stejném stavu," řekl Jahun s odkazem na ruský křižník, který se v polovině dubna potopil.

Za sérií výbuchů v ruských vojenských a ropných skladech můžou podle něj ale stát i sami Rusové, kteří se snaží zakrýt tamní chaos. Rusko může schválně ničit sklady s pohonnými hmotami a náboji, aby bylo těžší zjistit příčiny katastrofických ruských ztrát na začátku války. "Co (Rusové) lili do tanků, že už po 100 nebo 200 kilometrech nejely?" ptá se Jahun. "Vypovídá to o tom, že není jasné, co se v těch ropných skladech děje, a že je snazší je zničit než za to potom zodpovídat," říká Jahun.

Také ruský armádní analytik Jurij Fjodorov souhlasí, že požáry ve skladech mohou být snahou o zakrytí korupce, která je v ruské armádě velmi rozšířená. "Jestli se ukáže, že ve skladu ropy nebo paliv a maziv se nedostává velké množství benzínu či nafty a tak dále, je někdy lehčí sklad zapálit... a vinu svalit na sabotážní a výzvědné skupiny z Ukrajiny, které neznámo jakým způsobem pronikají do nejpřísněji střežených objektů v ruských příhraničních oblastech," podotýká Fjodorov.

Ruský vojenský expert ale nevylučuje, že za útoky mohou stát ukrajinští agenti: "Rusko nemilosrdně bombarduje ukrajinská města, sklady, železniční zařízení a myslí si, že je v právu. Válka je válka... a Rusko musí chápat, že za to bude platit." Nejpravděpodobnější vysvětlení pro požár ve výzkumném ústavu ve městě Tver nedaleko Moskvy je ale podle Fjodorova nedbalost a špatná požární ochrana.

Z útoků na strategické objekty v Rusku navíc může těžit i Moskva, která jimi může argumentovat, aby nadchla více lidí pro účast v bojích. "Tyto informace lze v určitém okamžiku použít při mobilizaci obyvatelstva, říct, že zemi hrozí okupace ukrajinskými fašisty a podobně," domnívá se Hrabskyj.

Související

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

Více souvisejících

Rusko

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 29 minutami

před 58 minutami

Policie na severu Kosova obklíčila nejméně 30 ozbrojenců

Během útoku "zelených mužíčků" zemřeli čtyři lidé. Útočníky podle Kosova podporuje Srbsko

Během ozbrojených střetů v obci Banjska na severu Kosova zemřeli čtyři lidé, včetně jednoho kosovského policisty a tří útočníků. Uvedla to kosovská policie. Úřady později uvedly, že mají pod kontrolou areál kláštera pravoslavné církve, který byl předtím obsazen přibližně 30 ozbrojenci. Kosovští představitelé tvrdí, že útočníci jsou profesionálové podporovaní Srbskem, což však Srbsko popírá.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Robert Fico

Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN

Předseda slovenské strany SMER-SD Robert Fico kritizoval českého prezidenta Petra Pavla za jeho prohlášení na Valném shromáždění Organizace spojených národů. Český lídr totiž řekl, že by návrat Fica do premiérského křesla mohl znamenat narušení česko-slovenských vztahů kvůli výrazně odlišným názorům na zahraniční politiku. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou přitom dlouhodobě nadstandardní, stojí za tím i exkluzivní vztah mezi Pavlem a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Íránský dron Šáhid-136

Rusko se mstí za útok na velitelství černomořské flotily. Na Ukrajinu poslalo rakety i drony

V noci na dnešek došlo k ruskému útoku na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, při kterém byly použity drony a řízené střely. Ukrajinské protivzdušné jednotky dokázaly sestřelit všechny drony a většinu střel, i přesto však byla přístavní infrastruktura poškozena. V důsledku tohoto útoku došlo v Oděse také k zranění jedné ženy, která byla hospitalizována, uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper. Informovala o tom Ukrajinska pravda.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

Zelenskyj slíbil v USA, že Bachmut dobyje zpět. Chtějí tam pohřbít ruskou armádu

Volodymyr Zelenskyj během své návštěvy USA slíbil, že Bachmut bude opět pod kontrolou Ukrajiny. Šéf ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov informoval, že Rusové vyslali do Bachmutu patnáctitisícovou armádu, ačkoliv její formování není ještě kompletní. Budanov také poznamenal, že se Rusové plánují zakopat v této oblasti. Tyto informace vzešly z jeho vyjádření pro americká média během nedávné návštěvy USA.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Vysídlování Náhorního Karabachu začíná. Do Arménie chce odejít 120 tisíc lidí

Okolo 120.000 etnických Arménů, kteří žijí v Náhorním Karabachu, odjede do Arménie, protože se obávají etnických čistek ze strany Ázerbájdžánu. Podle médií to v neděli uvedlo vedení regionu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy