Francie zakáže ve školách nošení celotělového muslimského oděvu abája

Francie zakáže ve školách nošení celotělového oděvu abája, který si oblékají mnohé muslimské ženy. Oznámil to francouzský ministr školství Gabriel Attal s tím, že takový oděv porušuje přísné sekulární zákony uplatňované ve vzdělávacím systému země.

"Ve škole už nebude možné nosit abáju, " uvedl Attal podle médií pro televizi TF1 s tím, že ředitelům poskytne v tomto směru "jasná pravidla na celonárodní úrovni", a to ještě před začátkem školního roku.

Zákazu procházely dlouhé diskuse. Prosazovaly ho zejména pravicové strany, zatímco levice tvrdila, že zasahuje do občanských svobod jednotlivců. "Sekularismus znamená svobodu emancipovat se prostřednictvím školy," řekl Attal.

Abáju přitom označil za "náboženské gesto, jehož cílem je otestovat odolnost republiky vůči sekulární svatyni, jakou musí škola být. Když vstoupíte do třídy, nesmíte být schopni identifikovat (pouze) pohledem na studenty jejich náboženství," dodal Attal.

Francie již v březnu 2004 zakázala ve školách "nošení symbolů nebo oblečení, kterými studenti nápadně projevují svou náboženskou příslušnost". K takovým symbolům a oděvům patří například velké kříže, židovské jarmulky či muslimské šátky zvané hidžáb.

Související

Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj si z Berlína a Paříže odveze nové dohody o pomoci Ukrajině

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek zahájil svou cestu po Evropě, když navštívil Německo a Francii. S oběma státy podepsal bilaterální bezpečnostní dohody, které Kyjevu zajistí vojenskou i civilní pomoc ve válce se sousedním Ruskem. Zítra by se měl Zelenskyj setkat s českým protějškem Petrem Pavlem. 

Více souvisejících

Francie Muslimové

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy