Haag může v pátek Izraeli nařídit, aby zastavil vojenské operace v Pásmu Gazy

Mezinárodní soudní dvůr (MSD) v Haagu ve středu oznámil, že v pátek vynese rozhodnutí v případě údajného páchání genocidy v Pásmu Gazy. Může v něm Izraeli nařídit, aby zastavil své vojenské operace.  

Jihoafrická republika (JAR) oficiálně obvinila Izrael z porušení Úmluvy OSN o genocidě na nejvyšším soudu OSN v prosinci. Tato Úmluva byla podepsána v roce 1948 jako reakce na holocaust. Právní zástupci JAR argumentují, že ani loňský útok palestinského militantního hnutí Hamás na Izrael nelze považovat za ospravedlnění takového jednání.

JAR nyní žádá Mezinárodní soudní dvůr (MSD), aby nařídil okamžité zastavení izraelských operací v Pásmu Gazy a vydal předběžná opatření na ochranu Palestinců v této oblasti. Toto rozhodnutí MSD by mohlo zvýšit politický tlak na Izrael a mnozí spekulují, že by mohlo být použito jako důvod pro uvalení sankcí.

MSD momentálně rozhoduje pouze o žádosti o předběžná opatření, nikoliv o tom, zda Izrael skutečně porušuje Úmluvu o genocidě, a toto rozhodnutí může trvat několik let.

Rozhodnutí MSD je právně závazné a nelze proti němu odvolat. Nicméně MSD má omezenou pravomoc ve skutečném prosazování svých verdiktů. Izrael a jeho spojenec USA již předem odmítli tuto žalobu na MSD jako neopodstatněnou.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že žádný soud, včetně MSD, je nezastaví, a odmítl tuto žalobu spojenou s "osou odporu" označující skupiny napojené na Írán, které vyjadřují odpor vůči Izraeli.

Spojené státy ale nesouhlasí s postojem izraelského vedení, které kritizuje Jihoafrickou republiku za oficiální obvinění Izraele z porušení Úmluvy OSN o genocidě. Mluvčí amerického ministerstva zahraničních věcí Vedant Patel však zároveň odmítá obvinění z genocidy vůči Izraeli v Pásmu Gazy.

Patel uvedl, že obvinění o genocidě ze strany Izraele jsou nepodložená. Argumentoval tím, že od konce října vstoupilo do Pásma Gazy více než 7000 kamionů s humanitární pomocí, i když přiznal, že tento objem není dostatečný. Vyzval k navýšení dodávek pomoci a zrychlení administrativního vyřizování a přepravy.

Doporučené články

Mluvčí amerického ministerstva zahraničních věcí zdůraznil, že je nutné zabezpečit tok více humanitární pomoci a komerčního zboží do Pásma Gazy. Toto téma bylo klíčovým bodem rozhovorů amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena během jeho nedávné návštěvy regionu.

Netanjahu už dříve ostře kritizoval Jihoafrickou republiku, obvinil ji, že "se postavila na stranu monstra", když obviňuje Izrael z genocidy na Palestincích. Netanjahu dodal, že soudní řízení v Haagu je podle něj důkazem toho, že "svět je vzhůru nohama".

Kritiku na adresu Jihoafrické republiky přijala i židovská komunita v JAR, která uvedla, že obvinění z genocidy jsou zkreslená a zatracují Izrael. Poukázala také na nesouhlas s obviněním, které bylo vzneseno takřka okamžitě po začátku konfliktu s Hamásem. Tímto způsobem zdůraznila, že JAR neodsoudila ani masakry provedené palestinskými komandy v Izraeli v říjnu.

Karen Milnerová z vedení židovské komunity v JAR kritizovala prezidenta Cyrila Ramaphosu za zjevný antisemitismus, který ignoruje obavy židovské komunity. Naopak, výkonná ředitelka lidskoprávní organizace Human Rights Watch Tirana Hassanová ocenila kroky JAR před Mezinárodním soudním dvorem.

Jihoafrická republika argumentuje ve svém podání projednávaném v Haagu, že "jednání Izraele je ve své podstatě genocidní, jelikož Izrael jej vykonává s nutně konkrétním úmyslem", a to zničit Palestince v Pásmu Gazy. Podnět podpořily například Turecko nebo Organizace islámské spolupráce (OIC).

Izrael odmítá obvinění z genocidy a tvrdí, že jeho operace v Gaze jsou aktem sebeobrany, při kterém dodržuje mezinárodní právo a snaží se minimalizovat civilní ztráty. Ofenzivu v Gaze zahájil Izrael v reakci na teroristický útok hnutí Hamás, které v oblasti vládne od roku 2007.

Ozbrojenci Hamásu 7. října napadli izraelské pohraničí, při čemž povraždili na 1200 lidí a unesli asi 240 osob. Stovku rukojmích propustili koncem listopadu, ale na 130 lidí stále drží.

Rozsáhlá izraelská vojenská operace v Gaze vyvolala humanitární krizi, a podle tamních úřadů zabila přes 25 000 Palestinců, včetně členů hnutí Hamásu.

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

včera

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

včera

včera

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

včera

včera

včera

včera

včera

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy