Mezinárodní soudní dvůr (MSD) v Haagu ve středu oznámil, že v pátek vynese rozhodnutí v případě údajného páchání genocidy v Pásmu Gazy. Může v něm Izraeli nařídit, aby zastavil své vojenské operace.
Jihoafrická republika (JAR) oficiálně obvinila Izrael z porušení Úmluvy OSN o genocidě na nejvyšším soudu OSN v prosinci. Tato Úmluva byla podepsána v roce 1948 jako reakce na holocaust. Právní zástupci JAR argumentují, že ani loňský útok palestinského militantního hnutí Hamás na Izrael nelze považovat za ospravedlnění takového jednání.
JAR nyní žádá Mezinárodní soudní dvůr (MSD), aby nařídil okamžité zastavení izraelských operací v Pásmu Gazy a vydal předběžná opatření na ochranu Palestinců v této oblasti. Toto rozhodnutí MSD by mohlo zvýšit politický tlak na Izrael a mnozí spekulují, že by mohlo být použito jako důvod pro uvalení sankcí.
MSD momentálně rozhoduje pouze o žádosti o předběžná opatření, nikoliv o tom, zda Izrael skutečně porušuje Úmluvu o genocidě, a toto rozhodnutí může trvat několik let.
Rozhodnutí MSD je právně závazné a nelze proti němu odvolat. Nicméně MSD má omezenou pravomoc ve skutečném prosazování svých verdiktů. Izrael a jeho spojenec USA již předem odmítli tuto žalobu na MSD jako neopodstatněnou.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že žádný soud, včetně MSD, je nezastaví, a odmítl tuto žalobu spojenou s "osou odporu" označující skupiny napojené na Írán, které vyjadřují odpor vůči Izraeli.
Spojené státy ale nesouhlasí s postojem izraelského vedení, které kritizuje Jihoafrickou republiku za oficiální obvinění Izraele z porušení Úmluvy OSN o genocidě. Mluvčí amerického ministerstva zahraničních věcí Vedant Patel však zároveň odmítá obvinění z genocidy vůči Izraeli v Pásmu Gazy.
Patel uvedl, že obvinění o genocidě ze strany Izraele jsou nepodložená. Argumentoval tím, že od konce října vstoupilo do Pásma Gazy více než 7000 kamionů s humanitární pomocí, i když přiznal, že tento objem není dostatečný. Vyzval k navýšení dodávek pomoci a zrychlení administrativního vyřizování a přepravy.
Mluvčí amerického ministerstva zahraničních věcí zdůraznil, že je nutné zabezpečit tok více humanitární pomoci a komerčního zboží do Pásma Gazy. Toto téma bylo klíčovým bodem rozhovorů amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena během jeho nedávné návštěvy regionu.
Netanjahu už dříve ostře kritizoval Jihoafrickou republiku, obvinil ji, že "se postavila na stranu monstra", když obviňuje Izrael z genocidy na Palestincích. Netanjahu dodal, že soudní řízení v Haagu je podle něj důkazem toho, že "svět je vzhůru nohama".
Kritiku na adresu Jihoafrické republiky přijala i židovská komunita v JAR, která uvedla, že obvinění z genocidy jsou zkreslená a zatracují Izrael. Poukázala také na nesouhlas s obviněním, které bylo vzneseno takřka okamžitě po začátku konfliktu s Hamásem. Tímto způsobem zdůraznila, že JAR neodsoudila ani masakry provedené palestinskými komandy v Izraeli v říjnu.
Karen Milnerová z vedení židovské komunity v JAR kritizovala prezidenta Cyrila Ramaphosu za zjevný antisemitismus, který ignoruje obavy židovské komunity. Naopak, výkonná ředitelka lidskoprávní organizace Human Rights Watch Tirana Hassanová ocenila kroky JAR před Mezinárodním soudním dvorem.
Jihoafrická republika argumentuje ve svém podání projednávaném v Haagu, že "jednání Izraele je ve své podstatě genocidní, jelikož Izrael jej vykonává s nutně konkrétním úmyslem", a to zničit Palestince v Pásmu Gazy. Podnět podpořily například Turecko nebo Organizace islámské spolupráce (OIC).
Izrael odmítá obvinění z genocidy a tvrdí, že jeho operace v Gaze jsou aktem sebeobrany, při kterém dodržuje mezinárodní právo a snaží se minimalizovat civilní ztráty. Ofenzivu v Gaze zahájil Izrael v reakci na teroristický útok hnutí Hamás, které v oblasti vládne od roku 2007.
Ozbrojenci Hamásu 7. října napadli izraelské pohraničí, při čemž povraždili na 1200 lidí a unesli asi 240 osob. Stovku rukojmích propustili koncem listopadu, ale na 130 lidí stále drží.
Rozsáhlá izraelská vojenská operace v Gaze vyvolala humanitární krizi, a podle tamních úřadů zabila přes 25 000 Palestinců, včetně členů hnutí Hamásu.
Související
Netanjahu odcestoval do Káhiry jednat o příměří s Hamásem, tvrdí Reuters. Jeho mluvčí to popírá
Ve válce Izraele proti Hamásu v palestinském Pásmu Gazy zemřelo přes 45 000 lidí
Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 8 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
20. prosince 2024 20:03
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
Deset členských zemí Evropské unie, mezi nimiž nechybí Česká republika a Polsko, předložilo návrh nového sankčního balíčku proti Rusku.
Zdroj: Libor Novák