Ukrajina čelí ostré kritice kvůli nedostatečné ochraně svých jaderných elektráren, které jsou klíčovým pilířem energetické infrastruktury země. Poté, co ruské nálety těžce poškodily většinu uhelných elektráren a největší ukrajinská jaderná elektrárna v Záporoží zůstává pod ruskou kontrolou, se země spoléhá na tři zbývající jaderná zařízení – Chmelnyckou, Rovenskou a Jižnoukrajinskou elektrárnu. Ty nyní pokrývají přibližně 60 % celkové výroby elektřiny. Zákonodárci a odborníci však upozorňují, že státní společnost Energoatom včas nepodnikla dostatečné kroky k jejich ochraně před možnými útoky, píše Politico.
Už loni na podzim způsobil intenzivní raketový útok výpadky provozu v jednom z jaderných zařízení. Přestože vláda v březnu 2023 nařídila všem státním energetickým podnikům začít budovat ochranu klíčových zařízení, Energoatom podle kritiků nereagoval dostatečně rychle. Přestože zajištění základní ochrany, jako jsou pískové pytle, kovové kryty nebo betonové konstrukce, je běžnou praxí, společnost začala zadávat první zakázky na ochranné struktury až v září, tedy po více než půl roce od vládního příkazu. To znamená, že během současné zimy zůstávají jaderné elektrárny zranitelné.
Ukrajinská vláda mezitím zvýšila v červnu 2023 tarify za elektřinu, aby uvolnila prostředky na opravy a posílení infrastruktury. To podle odborníků mohlo přinést Energoatomu úspory až 900 milionů eur. Přesto společnost prioritizovala jiné projekty, například rozšíření Chmelnycké jaderné elektrárny, které si vyžádá obrovské investice a pravděpodobně více než osm let výstavby. Kritici tento projekt označují za nereálný a nepraktický v době války, kdy je potřeba zajistit okamžitou ochranu stávajících zařízení.
Energetický ministr Herman Haluščenko, který byl dříve viceprezidentem Energoatomu, čelí obviněním, že nedokázal společnost dostatečně přimět k realizaci ochranných opatření. Kritiku odmítá a tvrdí, že klíčová infrastruktura je chráněna. Přesto se však na jeho hlavu snáší výtky, že podcenil rizika a spoléhal na to, že Rusko nebude cílit na klíčové prvky jaderné infrastruktury. Haluščenko také argumentuje, že společnost využila neveřejných smluv pro zajištění ochrany a že zpoždění některých projektů mělo být způsobeno administrativními důvody.
Napětí se stupňuje i v parlamentu. Zákonodárci z řad vládní strany Služebník lidu hovoří o možnosti parlamentního vyšetřování a někteří dokonce požadují rezignaci ministra a vedení Energoatomu, pokud selhání v ochraně infrastruktury povede k dalším blackoutům. Poslanec Andrij Županin, místopředseda parlamentního energetického výboru, zdůraznil, že pokud vedení společnosti či ministerstvo není schopno plnit své úkoly, měli by být nahrazeni kompetentnějšími lidmi.
Energoatom čelí také kritice od zahraničních expertů. Ti upozorňují, že útoky na kritickou infrastrukturu, jako jsou rozvodny, by mohly snadno vyřadit z provozu jaderné elektrárny na mnoho hodin, což by mělo devastující dopad na celou zemi. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA) již dohlíží na stav ukrajinských zařízení a pravidelně vysílá své inspekce, avšak jejich přítomnost není schopna zabránit případným útokům.
Ukrajinská vláda i prezident Volodymyr Zelenskyj již opakovaně varovali před rizikem katastrofy, kterou by mohly ruské útoky na jadernou infrastrukturu způsobit. Na půdě OSN prezident zdůraznil, že jakýkoliv útok na tato zařízení může vést k nukleární katastrofě s obrovskými důsledky pro civilní obyvatelstvo. Přesto však reálná ochranná opatření na místě pokulhávají.
S blížícím se vrcholem zimy zůstává otázkou, zda se Energoatomu podaří urychleně dokončit práce na ochraně elektráren, nebo zda bude země čelit ještě větším výpadkům elektřiny. Ukrajina se v tomto ohledu nachází v kritické situaci a další zpoždění by mohlo mít katastrofální důsledky.
Související

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá

Putin podle Zelenského tisíckrát porušil velikonoční příměří
válka na Ukrajině , jaderné elektrárny
Aktuálně se děje
včera

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?
včera

Extraliga play off 2025: Pardubice se ve třetím zápase finále ujímají vedení nad Kometou 2:1
včera

Mimořádná zpráva Vatikán zveřejnil příčinu smrti papeže Františka a jeho závěť
včera

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá
včera

Živě Věřící zaplnili Svatopetrské náměstí. Po celém světě začaly modlitby za papeže Františka
včera

Kevin Farrell. Kdo je muž, který po úmrtí papeže Františka převzal Vatikán?
včera

Duchovní vůdce, hlava Vatikánu i morální autorita. Kdo je papež a proč je pro svět důležitý?
včera

Mimořádná zpráva Příčinou smrti papeže Františka podle lékařů nebyly plicní problémy
včera

V reakci na smrt papeže se v Itálii nebude hrát fotbal. Několik zápasů Serie A odloženo
včera

FAČR poskytla Jablonci více než sedmimilionovou půjčku. Nyní se brání kritice
včera

Na medaili to v domácím prostředí nevyšlo. V boji o bronz české hokejistky ztratily třígólové vedení
včera

Maďar, Filipínec nebo Afričan? Svět řeší, kdo by mohl být příštím papežem, tady jsou favorité
Aktualizováno včera

Muž hluboké víry, symbol lidskosti. Čeští politici vzpomínají na papeže Františka
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let
včera

Živě Ve Vatikánu se shromažďují davy truchlících. Padlo první datum rozloučení s papežem
včera

Zemřel reformátor-terapeut. Papež František dokázal vytvořit hlas, který zpřístupnil víru modernímu světu
včera

Kondolence přichází i z fronty. Zelenskyj připomněl modlitby papeže za mír, Putin poslal do Vatikánu vzkaz
včera

Co bude po smrti papeže Františka? Po pohřbu dojde ke svolání konkláve
Aktualizováno včera

Muž pokory, hlas míru. Světoví lídři vzdávají poctu papeži Františkovi
včera
Poslední záběry papeže Františka: Vystoupil před věřící, Urbi et Orbi už nepřečetl
Papež František se na veřejnosti naposledy objevil v neděli, tedy den před svou smrtí. Své velikonoční poselství Urbi et Orbi – Městu a světu – věnoval prosbě za světový mír, odzbrojení a propuštění vězňů. Navzdory rekonvalescenci po zánětu plic se papež z lodžie baziliky svatého Petra obrátil k tisícům věřících shromážděným na květinami zaplněném náměstí. Poselství už ale nepřečetl.
Zdroj: Libor Novák