Izrael se pokusí "zaplavit" Pásmo Gazy humanitární pomocí

Izrael se pokusí "zaplavit" Pásmo Gazy humanitární pomocí, která bude do této palestinské enklávy přicházet z více směrů a různými způsoby. Uvedla to dnes izraelská armáda prostřednictvím svého mluvčího Daniela Hagariho.

"Pokoušíme se tuto oblast zaplavit, zaplavit ji humanitární pomocí," uvedl Hagari na čtvrtečním tiskovém briefingu se zahraničními novináři. Jeho vyjádření přicházejí v době, kdy sílí mezinárodní tlak na Izrael v souvislosti s rostoucími obavami, že v Gaze vypukne hladomor.

Izraelská armáda ve čtvrtek uvedla, že do severní části enklávy vstoupilo celkem šest nákladních vozidel s pomocí od Světového potravinového programu (WFP) přes průchod v bezpečnostním oplocení známý pod označením "96. brána". V této části Gazy panuje obzvláště akutní nedostatek potravin.

Prohlášení armády přišlo poté, co šéf unijní diplomacie Josep Borrell obvinil Izrael před Radou bezpečnosti OSN z používání hladu jako válečné zbraně a z úmyslného blokování pozemních cest, které jsou nejefektivnějším způsobem, jak dostat potraviny ke statisícům Palestinců v Pásmu Gazy, kteří čelí hladomoru.

Borrell poznamenal, že situace v Gaze, kde žije 2,3 milionu Palestinců na území menším než Praha, je krizí způsobenou lidskou činností. Dodal, že když se něco podobného děje na Ukrajině, je odsouzeno, a stejně tak by mělo být i v případě Gazy, kde od října probíhá válka mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás, jež je Západem označováno za teroristickou organizaci.

V úterý poprvé od 20. února doručil Světový potravinový program (WFP) pomoc na sever úzkého pobřežního pásu. Podle agentury AP je pro humanitární organizace velmi obtížné dostat se do těchto oblastí s pomocí.

Borrell také uvedl, že EU zatím čeká na výsledky vyšetřování izraelských obvinění, že se 12 zaměstnanců úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) podílelo na útoku Hamásu na Izrael ze 7. října.
 
 Izraelské obranné síly (IDF) na kontrolním stanovišti na jihovýchodě Pásma Gazy v úterý neumožnily přejezd konvoje s humanitární pomocí, který směřoval na sever. Podle oznámení WFP byl konvoj následně vyrabován zoufalými lidmi.  

WFP informoval, že potravinový konvoj, složený z 14 nákladních vozů, čekal na kontrolním stanovišti Wádí Gaza tři hodiny. Poté, co konvoj změnil trasu, ho zastavil "velký dav zoufalých lidí", který podle WFP vyraboval přibližně 200 tun potravin.

Tento konvoj byl prvním od 20. února, kdy WFP zastavil dodávky pomoci do Pásma Gazy kvůli střelbě na konvoj a rabování nákladních automobilů. WFP tehdy situaci popsal jako úplný chaos a násilí v důsledku zkolabování občanského řádu.

WFP uvedl, že zkoumá všechny možnosti dodávek pomoci. Silniční spojení je však jediným způsobem, jak do Pásma Gazy dopravit velké množství potravin k odvrácení hladomoru.

Jordánské letectvo spolu s dalšími zeměmi minulé úterý shodilo z letadel šest tun jídla, což by mělo podle letectva postačit pro 20 000 obyvatel.

"Letecké dodávky jsou poslední možností, ale není možné odvrátit hladomor. Potřebujeme vstupní body na sever Pásma Gazy, které nám umožní dodat dostatek jídla pro půl milionu lidí v nouzi," prohlásil zástupce ředitele WFP Carl Skau.

I tři americká vojenská transportní letadla předminulou sobotu shodila první humanitární pomoc pro civilisty do Pásma Gazy. 

Podle stanice CNN bylo do palestinské enklávy shozeno 66 balíků, které obsahovaly 38 000 dávek potravinové pomoci.

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Izraelská armáda

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 31 minutami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy