Izrael znepokojuje rostoucí násilí na Západním břehu Jordánu, Palestinci umírají

Na Západním břehu Jordánu, který je okupován Izraelem, zemřeli další čtyři Palestinci během vojenských akcí izraelské armády. Izraelská nevládní organizace Ješ Din zaznamenala od 7. října více než 170 incidentů násilí židovských osadníků vůči Palestincům na Západním břehu.

Od počátku konfliktu mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás od 7. října bylo na tomto území zabito více než 150 Palestinců, včetně těch, kteří byli zasaženi během střetů s izraelskými osadníky. 

V pátek vyjádřil znepokojení ohledně situace na Západním břehu šéf izraelské tajné služby Šin Bet, Ronen Bar. Varoval před touto situací i členy izraelského válečného kabinetu.

Ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir, který vede krajně pravicovou stranu Židovská síla, zlehčoval situaci a ptal se, proč je tolik pozornosti věnováno "graffiti", které izraelská mládež provádí na palestinském majetku. Premiér Benjamin Netanjahu však Ben Gvirovo zlehčování odmítl.

Minulý týden vyjádřil obavy ohledně násilí na Západním břehu také Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR), který uvádí, že alespoň osm Palestinců bylo zabito židovskými osadníky.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken, který nedávno navštívil tuto oblast a setkal se s šéfem palestinské autonomie Mahmúdem Abbásem, v neděli vyzval k ukončení "extremistického násilí" proti Palestincům na Západním břehu.

Server Times of Israel uvedl, že izraelský ministr financí Becalel Smotrič navrhl vytvoření tzv. no-go zón poblíž židovských osad na Západním břehu, kam by Palestincům byl zakázán vstup.

Smotrič, který vede krajně pravicovou stranu Náboženský sionismus, rovněž navrhuje zakázat Palestincům sklizeň oliv poblíž židovských osad. Dříve bylo hlášeno, že osadníci útočí na Palestince v olivovníkových sadech v posledních týdnech.
 

Související

Více souvisejících

Izrael palestina

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Teroristé Hamásu

Dohoda o příměří se bortí. Hamás nesplní požadavky Izraele, ten odmítl jednat

Palestinské radikální hnutí Hamás odmítlo vyjednávat o požadavcích Izraele, které byly podmínkou účastí izraelské delegace na jednáních o nové dohodě o příměří v egyptském Káhiře. Izrael tak v neděli nevyšle svou delegaci do Káhiry, informoval zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

před 4 hodinami

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 13 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy