Izraelská armáda střílela do davu hladovějících lidí. Mrtvých jsou desítky

V neděli bylo na jihu Pásma Gazy zabito alespoň 27 lidí, kteří se snažili získat potravinovou pomoc, a dalších šest osob zemřelo na podvýživu. Podle palestinských úřadů byli zabiti při pokusu o získání pomoci v oblasti, kde distribuci organizovala Amerikou podporovaná Gaza Humanitarian Foundation (GHF). Svědci uvedli, že izraelské síly zahájily palbu na hladovějící davy lidí, kteří se snažili dostat k potravinám. Někteří popisovali palbu jako nezaměřenou a bezohlednou.

„Nemohl jsem se zastavit a pomoci, protože kolem mě lítaly kulky,“ řekl svědek Yousef Abed podle serveru The Guardian poté, co viděl alespoň tři lidi ležící na zemi v krvi, když izraelské síly zahájily palbu.

Tito zabití jsou pouze posledními v řadě incidentů, kdy byli lidé usmrceni při pokusu o získání humanitární pomoci. Podle OSN bylo od 27. května zabito alespoň 1 400 lidí, kteří se snažili získat pomoc, přičemž většina z nich byla zabita v blízkosti distribučních míst GHF nebo podél tras konvojů pomoci.

V posledních 24 hodinách zemřelo na podvýživu nebo hlad v Gaze šest lidí, čímž se celkový počet úmrtí v důsledku hladu zvýšil na 175, z nichž 93 byli děti. Rychlost úmrtí v důsledku hladu se v červenci zrychlila, kdy zemřelo na hlad více lidí za jeden měsíc než za posledních 20 měsíců dohromady. Humanitární organizace varují, že do Gazy musí proudit mnohem větší množství pomoci, aby se situace stabilizovala.

„Potřebujeme dlouhodobý a udržitelný přísun humanitární pomoci, aby Gazu zaplavily potraviny a zásoby pro nemocné a nemocnice, které potřebují více jídla, aby se mohly zotavit,“ uvedl mluvčí Mezinárodního výboru Červeného kříže v Gaze, Hisham Mhanna. Tento nouzový stav ještě zhoršuje již tak vážné problémy, mezi které patří zničený zdravotnický systém a šířící se nemoci.

Mezitím pokračovaly i izraelské útoky na Gazu, během nichž bylo v posledních 24 hodinách zabito dalších 119 lidí. Palestinský Červený půlměsíc uvedl, že izraelská armáda v neděli zasáhla jejich ústředí v Khan Younisu na jihu Gazy, přičemž při útoku zahynul jeden zaměstnanec a tři byli zraněni. Další útok zasáhl školu, kterou používali lidé prchající před boji, a zabil minimálně dvě osoby.

Navzdory rostoucí beznaději palestinské populace v Gaze, která se ocitla na pokraji hladomoru, izraelská vláda tvrdí, že v Gaze žádná potravinová krize není, minulý týden ale oznámila opatření na zvýšení humanitární pomoci. Humanitární organizace ale varují, že izraelské blokády pomáhají situaci zhoršovat. 

Humanitární organizace a agentury OSN opakovaně varují, že pomoc musí být do Gazy doručena bez jakýchkoliv omezení. Po varování Mezinárodní organizace pro výživu (IPC), která uvedla, že v Gaze roste pravděpodobnost hladomoru, generální ředitelka Světového programu pro výživu Cindy McCainová zdůraznila: „Čím déle budeme čekat, tím více lidí zemře.“

Francie a dalších 14 západních zemí vyzvaly státy po celém světě, aby uznaly palestinský stát. Francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot v New Yorku na probíhající konferenci OSN k implementaci dvoustátního řešení prohlásil: „Vyjadřujeme přání uznat stát Palestinu a vyzýváme ty, kteří tak ještě neučinili, aby se k nám připojili.“

Související

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Izrael otevřel stěžejní přechod Rafáh mezi Pásmem Gazy a Egyptem. Pustí do něj 50 Palestinců

Hraniční přechod Rafáh mezi Pásmem Gazy a Egyptem se v pondělí znovu otevřel pro omezený pohyb osob. Podle vyjádření izraelského bezpečnostního představitele je přechod přístupný pro pěší, což umožní limitovanému počtu Palestinců opustit enklávu nebo se do ní vrátit. Egyptský úředník upřesnil, že během prvního dne fungování by mělo hranici překročit padesát osob v každém směru.

Více souvisejících

Pásmo Gazy Izraelská armáda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Atletika, ilustrační fotografie.

Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku

Česká výprava atletů se konečně dočkala medaile z halového světového šampionátu. V sobotu se o ni v polské Toruni postarala čtvrtkařka Lordes Gloria Manuel, která si navíc doběhla pro tu nejcennější z nich, když závod na 400 metrů ovládla osobním rekordem, tedy v čase 50,76 sekundy. Jedná se tak pro ni o první výrazný seniorský úspěch, kterým tak navázala na svůj titul juniorské mistryně světa.

včera

Policie ČR

Smrtelná nehoda ve středních Čechách. Zasahoval vrtulník

Tragické následky má nedělní nehoda na Kolínsku ve středních Čechách. Jeden člověk nepřežil havárii osobního auta, další dva lidé utrpěli zranění. Příčina události je předmětem vyšetřování. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. 

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta odvetu osmifinále s Alkmaarem nezvládla. Olomouc nestačila na Mohuč

Český fotbal už nemá po čtvrtku v této sezóně evropských fotbalových pohárů žádného zástupce. Osmifinále Konferenční ligy se totiž hrubě nevydařilo pražské Spartě, která vstupovala do domácí odvety s nizozemským Alkmaarem po porážce 1:2 z úvodního zápasu. Výkon svěřenců kouče Briana Priskeho byl však ještě horší než před týdnem a nikdo se tak nemohl divit tomu, že odvetný duel dospěl k jasnému výsledku 4:0 pro Alkmaar. To Olomouc se v německé Mohuči pokoušela o klubovou senzaci. První poločas statečně držela bezbrankový stav, o svém postupu do čtvrtfinále nakonec bundesligový celek rozhodl dvěma góly ve druhé půli, přičemž mu pomohlo i to, že Olomouc dohrávala o deseti.

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

ANO je suverénní, do Sněmovny by proniklo jen pět stran

Více než třetina lidí by momentálně podpořila vládní hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Jeden z jeho nynějších koaličních partnerů by ale skončil mimo Poslaneckou sněmovnu, kam by se dostalo jen pět subjektů. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM pro televizní stanici CNN Prima News. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Mueller (exšéf FBI)

Zemřel bývalý šéf FBI a vyšetřovatel Mueller. Trump se svěřil, že je rád

Americký prezident Donald Trump si neodpustil velmi jízlivou reakci na nejnovější smutnou zprávu. Ve věku 81 let zemřel někdejší šéf FBI a bývalý zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, jenž se zabýval otázkou ruského ovlivňování amerických prezidentských voleb v roce 2016, kdy se Trump stal poprvé prezidentem. 

včera

21. března 2026 22:02

Epstein neměl kontakty jen s Andrewem. Pomohl také exmanželce bývalého prince

Židle už se nekýve, ale spadla s ním. Bývalý princ Andrew přišel prakticky o veškerá privilegia v souvislosti s kauzou finančníka a sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Jeden z předních britských deníků se nyní rozhodl připomenout, jak se vztah obou mužů vyvíjel. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy