V Kyjevě přestali mít lidé problémy s výpadky energií a na ulicích je poměrně živo, řekla v rozhovoru s ČTK ředitelka Českého centra v Kyjevě Tereza Soušková. Situace v hlavním ukrajinském městě se podle ní oproti podzimu, kdy Rusko podnikalo na Ukrajinu masivní vzdušné útoky, zlepšila. Válka je ale všudypřítomná, prostupuje jakýmkoli hovorem Ukrajinců a i v hospodě se běžně připíjí na ukrajinské vojáky.
"Byla jsem překvapená, nakolik Kyjev žije. Že jsou otevřené obchody, restaurace, lidé chodí ven, na kafe, na večeři, scházejí se," uvedla Soušková. Ulice a silnice se ale vyprazdňují v době nočního zákazu vycházení, který aktuálně platí od jedenácté hodiny večer do páté ranní a od neděle se večer o hodinu zkrátí. Jakoukoli aktivitu může také kdykoli přerušit vzdušný poplach.
"Teď je situace mnohem lepší než například na podzim, kdy byly velké útoky a i na Kyjev a Lvov dopadaly rakety. Navíc funguje elektřina, internet, dodávky vody," sdělila Soušková s tím, že ale zejména na východní Ukrajině poblíž fronty je nebezpečí pro místní obyvatele mnohem vyšší. Během svého pobytu v Kyjevě a Lvově od 27. února do 10. března se ředitelka Českého centra s výpadkem elektřiny nesetkala ani jednou. Překvapilo ji, že některé dny byly přes noc nasvícené i památky.
Na válku ale upozorňují bariéry v ulicích, takzvaní ježci, nebo checkpointy s hlídkami. Ve všech budovách jsou také šipky spolu s nápisem "kryt" v ukrajinštině a angličtině, na ulicích jsou k vidění plakáty s ukrajinskými vojáky a děkovnými nápisy. Válka je podle Souškové také tématem každé konverzace, protože snad každý na Ukrajině má někoho blízkého, kdo bojuje v armádě, padl nebo se pohřešuje.
"Propisuje se to do každého rozhovoru. I když to nezazní přímo, tak je to tam skryté, pod povrchem," všimla si Soušková. Válka na Ukrajině trvá přes rok. Lidé žijí v permanentním napětí, což se podepisuje na jejich psychice, ale i tak se podle ředitelky centra Ukrajinci snaží všemi prostředky přispět k vítězství své vlasti.
Chuť aktivně reagovat na situaci pozorovala i u mladých dokumentaristů, kteří se zúčastnili filmové soutěže vypsané Českým centrem v Kyjevě společně s ukrajinskou televizí Hromadske. "Když jsou to filmaři, tak chtějí o té situaci natáčet, uchovat o ní paměť," vysvětlila ředitelka centra. Na vyhlášení výsledků soutěže spojené s promítáním filmů dorazilo do místního kina asi 70 lidí. Soušková zvažovala, zda je dobrý nápad vzhledem k situaci podobnou hromadnou akci pořádat. České centrum v Kyjevě totiž po začátku války přetransformovalo svoji činnost do humanitární pomoci a kulturní činnost přesunulo do on-line prostoru a teprve nyní se postupně navrací k pořádání akcí s fyzickou účastí.
Vyhlašování v kině se vydařilo. "Měla jsem z akce velkou radost a mohu říci, že mě nabila pozitivní energií," uvedla ředitelka. Promítání sice v jednu chvíli přeci jen vzdušný poplach přerušil, většina lidí v sále se ale shodla, že chce ve sledování pokračovat, i když se někteří diváci raději odebrali do krytu.
Na sirény upozorňující na nebezpečí a výstrahy mobilní aplikace lidé podle Souškové vždy reagují podle situace. Když se ukáže, že poplach byl vyhlášen například kvůli pohybům průzkumných balonů, často obyvatelé metropole do krytů ani nechodí. Mnohé domy v Kyjevě navíc ani kryty nebo odpovídající sklepy nemají. Ukrajinské spolupracovnice Českého centra, které bydlí na sídlištích, tak často poplach přečkávají v koupelně. Ty totiž obvykle splňují takzvané pravidlo dvou stěn, tedy že člověka by od vnějšku při hrozbě výbuchu měly oddělovat alespoň dvě stěny, ideálně bez oken.
I přes veškeré problémy a psychickou zátěž se Ukrajinci podle Souškové nenechávají zlomit. "Je vidět, jak obrovsky se snaží s tou situací bojovat. Všichni ti lidé, se kterými jsem se potkala, naši zaměstnanci, partneři i každý jednotlivý člověk, mají můj hluboký obdiv za tu statečnost," uzavřela ředitelka Českého centra v Kyjevě.
Související

Trump: Putin chce dál zabíjet, USA možná pošlou Patrioty na Ukrajinu

Čína porážku Ruska ve válce na Ukrajině. Dlouhý konflikt jí geopoliticky vyhovuje
Aktuálně se děje
před 40 minutami

Musk zvažuje založení nové strany, která by hodila vidle do plánů Trumpa
před 1 hodinou

Trump: Putin chce dál zabíjet, USA možná pošlou Patrioty na Ukrajinu
před 2 hodinami

Texas zasáhly ničivé bleskové záplavy. Desítky mrtvých a pohřešovaných
před 4 hodinami

Summit BRICS bez Putina a Si Ťin-pchinga. Slábne vliv skupiny, která chtěla konkurovat Západu?
před 5 hodinami

Termín se blíží, dohody nikde. Málokdo Trumpovi ještě věří, že to s cly myslí vážně
před 6 hodinami

Trump zahájí jednání s Čínou o prodeji TikToku. Tvrdí, že dohoda je téměř hotová
před 7 hodinami

Cestující kvůli falešnému poplachu vyskakovali na Mallorce z letadla. 18 lidí se zranilo
před 8 hodinami

Hamás přijal návrh na příměří: Po měsících bojů je dohoda s Izraelem na dosah
před 10 hodinami

Čína porážku Ruska ve válce na Ukrajině. Dlouhý konflikt jí geopoliticky vyhovuje
před 11 hodinami

Trump podepsal kritizovaný rozpočtový zákon. Opět z toho udělal divadlo
před 12 hodinami

Příjemné letní počasí nastane po víkendu, ukazuje předpověď
včera

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu
včera

Obchody se o svátcích řídí zákonem. Víme, jak to bude o víkendu
včera

Zemřel herec Michael Madsen, hrál ve filmech Quentina Tarantina
včera

Ruskou energetikou otřásla další podezřelá smrt. Zemřel viceprezident Transněftu
včera

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě
včera

Předpověď návratu tropického počasí. Meteorologové řekli, jak je to pravděpodobné
včera

Blackout způsobila technická závada, oznámil Fiala. Poprvé se ozval i prezident
včera

Horolezecká tragédie. Zemřela první Češka na Everestu Klára Kolouchová
včera
Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích
Ruské úřady plánují od školního roku 2025/2026 zcela odstranit výuku ukrajinštiny na školách v okupovaných oblastech Ukrajiny. Vyplývá to z návrhu nařízení ruského ministerstva školství, který tento týden zveřejnil list Kommersant. Ačkoli podle oficiálních údajů byla výuka ukrajinštiny v posledním roce dostupná pouze jako „rodný jazyk“ v okupovaných částech Záporožské a Chersonské oblasti, nově už nebude možná ani tam. V anektovaném Krymu a v okupovaných částech Doněcké a Luhanské oblasti byla ukrajinština dostupná jen na žádost rodičů – tato možnost ale zcela zmizí.
Zdroj: Libor Novák