Jak skončí válka na Ukrajině? Přenechání Krymu Rusku by mohlo destabilizovat Evropu

Válka na Ukrajině nemůže skončit uznáním Krymu jako ruského území. Mezinárodní přijetí ruské okupace Krymu výměnou za ukončení války by podle analýzy serveru National Interest poškodilo zájmy Spojených států i Evropy a destabilizovalo by východní Evropu. 

Jakákoli spravedlivá a trvalá mírová dohoda o ukončení konfliktu na Ukrajině musí zahrnovat Krym osvobozený od ruské okupace, což je klíčové pro regionální mír a bezpečnost.

Pod kontrolou Vladimira Putina by Krym proměnil Černé moře v ruské jezero, což by odřízlo Kavkaz a Střední Asii od Evropy, přímo ohrozilo členské státy NATO jako Rumunsko a Bulharsko a znemožnilo propojení mezi Baltským a Černým mořem.

Takový scénář by ohrozil Oděsu a celé jižní pobřeží Ukrajiny, čímž by vytvořil podmínky pro nekončící konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem motivovaný otázkami národní bezpečnosti, suverenity a hrdosti. Ruská kontrola Krymu by znamenala návrat ke staleté historii násilí a regionální nestability, kde by se různé mocnosti střetávaly o přístup k Černému moři.

Putinův režim, který čelí ekonomickým problémům a ztrátám na bojišti, se může snažit vyjednat příměří, které by zachovalo jeho zisky. Nicméně ponechání Krymu pod ruskou kontrolou by bylo strategickou chybou, která by oslabila transatlantické vazby a ohrozila energetickou nezávislost Evropy.

Krym má klíčovou geografickou polohu, která umožňuje kontrolovat severní polovinu Černého moře, od Gruzie po Rumunsko. Toto strategické postavení posiluje ruský vliv v Moldavsku, Gruzii, Kavkazu a blokuje ukrajinský přístup k moři.

Ruská dominance v oblasti by také ohrozila evropské projekty, jako je rozvoj offshore těžby plynu v Rumunsku nebo energetické a digitální propojení mezi Černým a Baltským mořem. Iniciativa Tří moří, klíčová pro ekonomickou prosperitu a bezpečnost východní Evropy, by se stala neproveditelnou. Ruské síly by mohly sabotovat evropské podmořské kabely v Černém moři, podobně jako hrozí v Baltském moři.

Ruská kontrola Krymu by také destabilizovala Moldavsko, kde by mohla posílit proruské síly v Podněstří a ohrozit rumunské hranice. Ostrov Zmijí, klíčový bod u delty Dunaje, by mohl být znovu ohrožen, což by Rusku umožnilo blokovat Dunaj, druhou největší námořní cestu do Černého moře. Tento vývoj by přímo ohrozil Ukrajinu, Moldavsko i Rumunsko, zatímco americké jednotky v regionu by se ocitly pod rostoucím tlakem.

Turecko, které dosud hrálo ambivalentní roli, musí uznat, že ruská hegemonie v Černém moři představuje větší hrozbu než přítomnost NATO. Jakákoli dohoda, která ponechává Krym pod kontrolou Ruska, by povzbudila další expanzi Moskvy a vedla by k novým konfliktům, čímž by zvýšila riziko přímé účasti NATO.

Pro Spojené státy by taková dohoda představovala strategický omyl srovnatelný s chaotickým odchodem z Afghánistánu. Historie ukazuje, že appeasement agresorů, jako bylo ustoupení Hitlerovi v Mnichově, má katastrofální následky.

Prezident Trump, pokud se vrátí do úřadu, by měl odmítnout jakoukoli krátkozrakou dohodu, která by ponechala Krym pod ruskou kontrolou, a měl by se zasadit o jeho osvobození. Krym by mohl být klíčem k transformaci regionu na oblast míru a prosperity, podporovanou americkým průmyslem a vizí, podobnou Marshallovu plánu po druhé světové válce.

Související

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje

Ukrajina souhlasí s příměřím na úrovni současné frontové linie, nastínil americký zmocněnec Keith Kellogg v rozhovoru pro televizní stanici Fox News. Kyjev nicméně trvá na vytvoření demilitarizované zóny na své i ruské straně. Kreml o takovém návrhu zatím neví. 
Rusko, ilustrační foto

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou

Moskva se v noci stala terčem druhého po sobě jdoucího útoku ukrajinských dronů, zatímco se ruská metropole připravuje na velkolepou vojenskou přehlídku u příležitosti 80. výročí vítězství nad nacistickým Německem. Ruské úřady oznámily, že systémy protivzdušné obrany zneškodnily nejméně 19 ukrajinských dronů mířících na město, den poté, co byly u Moskvy sestřeleny čtyři další bezpilotní stroje.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Krym

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

včera

včera

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy