Válka na Ukrajině nemůže skončit uznáním Krymu jako ruského území. Mezinárodní přijetí ruské okupace Krymu výměnou za ukončení války by podle analýzy serveru National Interest poškodilo zájmy Spojených států i Evropy a destabilizovalo by východní Evropu.
Jakákoli spravedlivá a trvalá mírová dohoda o ukončení konfliktu na Ukrajině musí zahrnovat Krym osvobozený od ruské okupace, což je klíčové pro regionální mír a bezpečnost.
Pod kontrolou Vladimira Putina by Krym proměnil Černé moře v ruské jezero, což by odřízlo Kavkaz a Střední Asii od Evropy, přímo ohrozilo členské státy NATO jako Rumunsko a Bulharsko a znemožnilo propojení mezi Baltským a Černým mořem.
Takový scénář by ohrozil Oděsu a celé jižní pobřeží Ukrajiny, čímž by vytvořil podmínky pro nekončící konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem motivovaný otázkami národní bezpečnosti, suverenity a hrdosti. Ruská kontrola Krymu by znamenala návrat ke staleté historii násilí a regionální nestability, kde by se různé mocnosti střetávaly o přístup k Černému moři.
Putinův režim, který čelí ekonomickým problémům a ztrátám na bojišti, se může snažit vyjednat příměří, které by zachovalo jeho zisky. Nicméně ponechání Krymu pod ruskou kontrolou by bylo strategickou chybou, která by oslabila transatlantické vazby a ohrozila energetickou nezávislost Evropy.
Krym má klíčovou geografickou polohu, která umožňuje kontrolovat severní polovinu Černého moře, od Gruzie po Rumunsko. Toto strategické postavení posiluje ruský vliv v Moldavsku, Gruzii, Kavkazu a blokuje ukrajinský přístup k moři.
Ruská dominance v oblasti by také ohrozila evropské projekty, jako je rozvoj offshore těžby plynu v Rumunsku nebo energetické a digitální propojení mezi Černým a Baltským mořem. Iniciativa Tří moří, klíčová pro ekonomickou prosperitu a bezpečnost východní Evropy, by se stala neproveditelnou. Ruské síly by mohly sabotovat evropské podmořské kabely v Černém moři, podobně jako hrozí v Baltském moři.
Ruská kontrola Krymu by také destabilizovala Moldavsko, kde by mohla posílit proruské síly v Podněstří a ohrozit rumunské hranice. Ostrov Zmijí, klíčový bod u delty Dunaje, by mohl být znovu ohrožen, což by Rusku umožnilo blokovat Dunaj, druhou největší námořní cestu do Černého moře. Tento vývoj by přímo ohrozil Ukrajinu, Moldavsko i Rumunsko, zatímco americké jednotky v regionu by se ocitly pod rostoucím tlakem.
Turecko, které dosud hrálo ambivalentní roli, musí uznat, že ruská hegemonie v Černém moři představuje větší hrozbu než přítomnost NATO. Jakákoli dohoda, která ponechává Krym pod kontrolou Ruska, by povzbudila další expanzi Moskvy a vedla by k novým konfliktům, čímž by zvýšila riziko přímé účasti NATO.
Pro Spojené státy by taková dohoda představovala strategický omyl srovnatelný s chaotickým odchodem z Afghánistánu. Historie ukazuje, že appeasement agresorů, jako bylo ustoupení Hitlerovi v Mnichově, má katastrofální následky.
Prezident Trump, pokud se vrátí do úřadu, by měl odmítnout jakoukoli krátkozrakou dohodu, která by ponechala Krym pod ruskou kontrolou, a měl by se zasadit o jeho osvobození. Krym by mohl být klíčem k transformaci regionu na oblast míru a prosperity, podporovanou americkým průmyslem a vizí, podobnou Marshallovu plánu po druhé světové válce.
Související

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou
Aktuálně se děje
včera

Živě Černý dým nad Vatikánem. První den konkláve nového papeže nepřinesl
včera

Fico si stěžuje, že nestihne oslavy v Moskvě. Pobaltí mu zakázalo přelet do Ruska
včera

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty
včera

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu
včera

Živě Konkláve začalo. Sledujte s námi ŽIVĚ volbu nového papeže
včera

Jak probíhá konkláve a kdy bude zvolen nový papež? Nejdůležitější otázky a odpovědi
včera

Biden v rozhovoru spílal Trumpovi: Co se to sakra děje? Který prezident takhle mluví?
včera

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili
včera

Nová fronta studené války: Indicko-pákistánský konflikt jako zástupný boj USA a Číny o vliv v Asii
včera

V Ústí nad Orlicí hořel vlak se dřevem. Železničáři museli omezit provoz
včera

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující
včera

Novotný se v podmínce nechoval řádně, soudkyně ho posílá za mříže
včera

Květnové počasí má blíž k zimě. A jen tak se to nezmění, tvrdí meteorologové
včera

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy
včera

Výbuch a požár v paneláku v Ostravě. Hasiči nařídili evakuaci
včera

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo
včera

Obchody se za pár hodin uzavřou. Den vítězství podléhá diskutovanému zákonu
včera

Hrozí jaderná válka? Bacik připodobnil dění v Kašmíru k napětí v Evropě v 90. letech
včera

Až uvidíme bílý dým, bude jasno. Kardinálové se chystají k volbě papeže
včera
Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou
Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi.
Zdroj: Jan Hrabě