Jak vypadá lékařská péče na frontě? Za lidmi na Ukrajině jezdí mobilní kliniky

Chrestyšče je obec ležící severozápadně od ukrajinského Slovjansku v Doněcké oblasti. Už před ruskou invazí v ní měli přístup k specializované lékařské péči jen ti, kteří se dokázali dostat do města. Ves však měla lékaře poskytujícího základní zdravotní péči, píše agentura AP. 

Zdravotnické středisko ovšem poškodily boje a lidé teď mají jen velmi omezený přístup k ošetření. Do vsi proto nedávno přijel s mobilní klinikou tým dobrovolných specializovaných lékařů, kteří ordinovali v obecní budově někdejší frontové obce.

Sedmadvacetiletý kardiolog Bohdan Avramenko, jenž je zdravotnickým koordinátorem ukrajinsko-izraelské zdravotnické humanitární organizace FRIDA Ukrajina, upozornil, že u místních lidí se kvůli omezené dostupnosti zdravotní péče zhoršily stávající nemoci, které by se přitom daly snadno léčit.

"Právě teď jejich omezený přístup k lékům způsobuje více chronických onemocnění a zhoršení už existujících chronických nemocí. Je to pro pacienty velmi špatné, protože se nemohou dostat k obyčejným, upřímně řečeno velmi levným lékům, kterými lze léčit obyčejné nemoci, jako je vysoký krevní tlak nebo cukrovka," řekl Avramenko. Zdravotnické týmy podle něj také diagnostikují zřejmě rostoucí počet případů rakoviny. Lidé přitom mají podle AP omezený přístup ke specialistům, k ultrazvuku nebo onkologickému vyšetření.

Dobrovolní specializovaní lékaři tak navštěvují s mobilními klinikami vesnice a města poblíž frontové linie a v oblastech, které ukrajinské jednotky nedávno osvobodily od ruských invazních sil. Nejžádanějšími specialisty jsou v nich oční lékaři, endokrinologové a kardiologové, uvedl Avramenko. Mobilní zdravotníci také očkují děti. Denně mohou ošetřit několik desítek až 250 pacientů, píše AP. Na místa, která už navštívili, se pak snaží jednou měsíčně vracet, aby lidem poskytli následnou péči.

Dobrovolníci přitom provozují mobilní kliniky většinou o víkendech, jelikož přes týden pracují ve státních i soukromých nemocnicích po celé Ukrajině. Jednašedesátiletý zdravotník, ošetřovatel a bývalý policista z New Yorku Joseph Farkas působí v organizaci FRIDA Ukrajina asi osm měsíců. Pomáhá ošetřovat rodiny v bombových krytech ve městech zasažených ostřelováním a ve vesnicích, které už měsíce neviděly lékaře, popisuje AP. "Chtěl jsem pomoci. To, co se tady děje, že ruská armáda podniká invazi na Ukrajinu, je samozřejmě špatně. Tak jsem chtěl přispět svým dílem k tomu, abych pomohl místním lidem," řekl Farkas.

Například ves Chrestyšče před několika dny navštívilo podle agentury 14 lékařů a lékařek, kteří očekávali, že ten den přijmou na 50 až 60 pacientů. Osmatřicetiletá Olena Čecká přitom popsala, že před válkou působil ve vsi praktický lékař a také pediatr. Nezbyl tam ani jeden a místním nemá kdo vypsat žádanky k návštěvě specialistů. Jedinou možností je výprava do Slovjansku. "Je to velmi důležité," pronesla na adresu mobilní kliniky, zatímco čekala ve frontě na lékaře. "Máme tu hodně starých lidí a ti se nemají jak dostat do města," dodala.

Jednou z nich je podle AP čtyřiasedmdesátiletá Ljubov Rimarová, která trpělivě čekala na endokrinologa. "Samozřejmě je to důležité. Jsme staří a máme všechny možné nemoci," dodala seniorka, která se zároveň svěřila, že jí celé dopoledne nebylo dobře a cítila velký tlak v hlavě. "Není tady žádný lékař. Jsme bez doktora. Nechali nás tu samotné," rozplakala se devětasedmdesátiletá Marija Hrebenková, zatímco jí jeden z dobrovolných doktorů měřil tlak, snažil se ji uklidnit a poplácával ji jemně po ruce.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Volodymyr Zelenskyj s Justinem Trudeau, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Trudeau přijel do Kyjeva, setká se s prezidentem Zelenským

Kanadský premiér Justin Trudeau v sobotu přijel na neohlášenou návštěvu Kyjeva. Děje se tak v týdnu, kdy se Ukrajina vypořádává s následky zničení Kachovské přehrady a zároveň na bojišti pokračují tvrdé boje v rámci očekávané protiofenzivy. 

před 43 minutami

Petr Pavel

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump usvědčil sám sebe, obžaloba má pevný základ. Republikáni nejsou jednotní

Republikáni nejsou vůči obžalobě proti Donaldu Trumpovi jednotní. Republikánský guvernér státu New Jersey Chris Christie se proti němu staví tvrdě, zatímco jeho nejsilnější protivník u prezidentských voleb 2024 DeSantis zvolil smírný tón a postavil se za bývalého prezidenta. Ten přitom usvědčil sám sebe prostřednictvím nahrávky, kde obvinil generála Milleyho z toho, že se proti němu v posledních dnech prezidentského mandátu jakýmsi způsobem spikl. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Finále se hrálo na stadionu Slavie v pražském Edenu.

Pražské finále EKL ovládl West Ham se Součkem a Coufalem. Fiorentině lepší výkon nestačil

Ve středu večer byl k vidění na území České republiky jedinečný fotbalový duel. Konkrétně v pražském Edenu se odehrálo finále Evropské konferenční ligy, v němž se střetli fotbalisté Fiorentiny a West Hamu. Šlo navíc o finále s výrazným českým podtextem. Kromě toho, že se hrálo v Praze, za West Ham v základní sestavě nastoupili čeští reprezentanti Vladimír Coufal a Tomáš Souček, v dresu Fiorentiny se až v samotném závěru objevil další český krajan Antonín Barák. O tom, že nakonec londýnský celek získá první evropskou trofej od roku 1965, se v závěru po brejkové situaci postaral Bowen, jenž tak navázal na předešlou branku z penalty svého spoluhráče Benrahmi. Na tu ještě jinak fotbalovější Fiorentina dokázala rychle zareagovat gólem Bonaventury, ale v závěru už podruhé v zápase vyrovnat nedokázala. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

včera

Aktualizováno včera

včera

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

včera

Ve Švýcarsku se kvůli obviněním z obtěžování bouří proti skupině Rammstein

Švýcarská socialistická mládež (JS) podle médií spustila petici za zrušení koncertů německé skupiny Rammstein v Bernu. Její zpěvák Till Lindemann čelí řadě obvinění z obtěžování žen. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy