Francouzská krajně pravicová strana Národní shromáždění (RN) zabrání Rusku v pohlcení Ukrajiny, pokud se po parlamentních volbách dostane k moci. Uvedl to předseda strany Jordan Bardella, informoval server France24.
"Nechci dovolit, aby ruský imperialismus pohltil spojenecký stát, jakým je Ukrajina," prohlásil Bardella během televizní debaty s francouzským premiérem Gabrielem Attalem a Olivierem Faurem z levicového bloku Nová lidová fronta (NFP). Předseda RN slíbil "podporu Ukrajině a zabránění eskalace konfliktu s Ruskem."
Tato prohlášení následovala poté, co Marine Le Penová z RN kritizovala prezidenta Emmanuela Macrona ve funkci vrchního velitele francouzské armády.
"Pokud budu premiérem, francouzští vojáci nebudou vysláni na Ukrajinu," řekl Bardella v reakci na výroky prezidenta, který tuto možnost nevyloučil. "Mnohé evropské země nechtějí, aby jejich vojáci byli vysláni na ukrajinské území," dodal předseda RN. "Mým hlavním zájmem jsou zájmy Francie a Francouzů," zdůraznil.
Attal z Macronovy centristické strany Obroda (RE) uvedl, že Le Penová vyslala jasný signál, že pokud RN vyhraje volby, dojde ke sporu mezi premiérem a prezidentem o to, kdo je vrchním velitelem armády. "To je velmi vážná zpráva pro bezpečnost Francie," dodal.
Le Penová, neúspěšná prezidentská kandidátka z let 2012, 2017 a 2022, prohlásila v rozhovoru pro regionální deník Telegramme, že titul prezidenta jako vrchního velitele ozbrojených sil je "spíše zdvořilostní".
"Pokud začneme stanovovat červené linie, Ukrajincům tím nepomůžeme," poznamenal francouzský premiér.
Související
Větší armáda ano, ale kvůli nám, ne Evropě. Macronovy ambice ve Francii tvrdě narážejí
Macron s politikou nadobro končí. Oznámil definitivní odchod
Aktuálně se děje
před 5 minutami
Obchody na Svátek práce normálně fungovaly. Příště bude situace jiná
před 50 minutami
Trump se rozhodl zasáhnout evropskou ekonomiku. Zvyšuje cla na dovoz aut z EU
před 2 hodinami
Předčasný letní víkend. Předpověď se nezměnila, očekává se slunečno a teplo
včera
Sbormistra zatím televize neuvede. Soudní rozhodnutí obstálo
včera
Trenérem hokejové Sparty bude Augusta. Pomáhat mu mají Šmíd s Netíkem
včera
Droga sehrála klíčovou roli. Policie objasnila smrt cizince v klubu
včera
Květnové svátky zasahují do života i některým důchodcům. Mění se výplatní termíny
včera
ODS chce vyhrát volby v Praze spolu s TOP 09. Primátorem má být Portlík
včera
Ukrajinskou armádu čeká reforma. Zelenskyj chce pro vojáky více peněz
včera
Z USA se zase létá do Venezuely. Proběhl první přímý let po sedmi letech
včera
Babiš zakončil asijskou pracovní cestu. V Uzbekistánu se snažil pomoci českým firmám
včera
Policie zasahovala u potyčky v ulicích Prahy. V poutech skončilo několik lidí
včera
Rusové píší o českém zákazu pro Fica. Ministerstvo uvedlo věci na pravou míru
včera
Lhůta vypršela. Trump a spol. nevidí důvod žádat Kongres o povolení ohledně Íránu
včera
Na Muzeu se bude z metra vystupovat jinde. Otevřel se nový výstup
včera
Historie letního času v Čechách. Poprvé se zavedl před 110 lety
včera
V Irsku vyšetřují vraždu Česky. Policie mluví o brutálním útoku
včera
Pardubice se po čtrnácti letech konečně dočkaly. Titul jim vystřelil Červenka
včera
Macinkovy esemesky na Hrad u policie prošly. Případ se odkládá
včera
Barma změnila trest pro Su Ťij. Politička opustila vězení
Barma zmírnila trest pro opoziční političku Aun Schan Su Ťij, kterou stát zadržuje přes pět let. Nositelku Nobelovy ceny míru přesunuli z věznice do domácího vězení, kde si má odpykat zbytek trestu. Ve čtvrtek to oznámila státní televize, informovala CBC.
Zdroj: Lucie Podzimková