"Jsme svobodní, nejsme otroci." Cherson ovládla euforie, lidé slaví v ulicích

Posledních osm měsíců museli žít pod ruskou okupací. Mnoho místních zažilo mučení, přežívalo v otřesných podmínkách, teď ale v ulicích ukrajinského Chersonu zavládla euforie, popsal zpravodaj americké televizní stanice CNN, který byl jedním z prvních západních novinářů, kdo se dnes do města dostal. Dobrou náladu obyvatelům podle něj nekazilo ani to, že jsou téměř bez vody, bez elektřiny a bez internetového spojení.

"Jsme svobodní, nejsme otroci, jsme Ukrajinci," řekla reportérovi Nicu Robertsonovi jedna z místních žen, Olga. Na hlavním chersonském náměstí někteří zpívali ukrajinskou hymnu, zatímco druzí skandovali Sláva Ukrajině. Projíždějící ukrajinské vojáky vítali pokaždé s jásotem a na všem budovách se snažili vztyčit ukrajinské vlajky.

Cherson, ležící na západním břehu Dněpru poblíž ústí do Černého moře, byl prvním větším městem, kterého se Rusové zmocnili po svém únorovém vpádu na Ukrajinu. V pátek ruské ministerstvo obrany oznámilo, že dokončilo stažení ruských sil z pravého břehu řeky Dněpr, na kterém leží právě i Cherson. Následně se do města dostali první ukrajinští vojáci a místní lidé začali slavit.

"Měli jsme hrůzu z ruské armády, báli jsme se vojáků, kteří mohli kdykoli přijít k nám domů, jen otevřít dveře a krást, unášet lidi, mučit je," uvedla Olga. Teď ale lidé konečně vyšli svobodně do ulic, zaplavili centrální náměstí a mohli se obléct do ukrajinských vlajek. "Lidé tady objímají vojáky. Všichni se přišli podívat ven, jak to vypadá, když jste konečně svobodní," popsal atmosféru zpravodaj CNN.

Náladu v osvobozeném městě přiblížil i reportér britské televizní stanice Sky News Alex Rossi. Lidé se podle něj začali scházet k oslavám již od časného rána. Jak popsal, místní lidé s nadšením a slzami v očích objímali všechny nově příchozí, od vojáků po novináře. Armáda se podle něj nyní snaží ve městě zprovoznit internet, aby se obyvatelé Chersonu konečně po několika měsících mohli spojit se svými blízkými a říct jim, že jsou v pořádku.

Rusové město, které je správním střediskem stejnojmenné oblasti, okupovali od 2. března. Na podzim se ukrajinský region pokusili anektovat po narychlo uspořádaném hlasování, jehož výsledky svět neuznal. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek uvedl, že Rusko dál město považuje za svoji součást.

Do Chersonu se vrátili ukrajinští policisté. Chybí voda, jídlo i léky

Do osvobozeného ukrajinského města Cherson se vrátili ukrajinští policisté. Znovu tam začaly fungovat rovněž rozhlasové a televizní stanice, popsala agentura AP. Podle poradce starosty Chersonu chybí ve městě voda, léky i jídlo, do oblasti ale postupně začíná proudit první humanitární pomoc, zejména ze sousední Mykolajivské oblasti.

Místní obyvatelé žili osm měsíců pod ruskou okupací, v pátek ruské ministerstvo obrany oznámilo, že dokončilo stažení svých sil z města a v Chersonu se brzy objevili první ukrajinští vojáci.

Podle šéfa ukrajinské policie Ihora Klymenka začalo ve městě pracovat asi 200 policistů. Jejich úkolem je nyní mimo jiné zřizovat kontrolní stanoviště, ale i sbírat důkazy o možných válečných zločinech, které byly v oblasti spáchány. Policejní týmy rovněž pátrají po nevybuchlé munici a snaží se ji zneškodnit. Jeden z policistů byl dnes právě při odminovávání administrativní budovy zraněn, dodal Klymenko na facebooku.

Poradce místního starosty Roman Holovňa popsal situaci ve městě jako "humanitární katastrofu". Lidem, kteří v Chersonu zůstali, chybí voda, léky i jídlo. Například chleba nebylo možné v Chersonu péct kvůli nedostatku elektřiny, dodal Holovňa.

"Okupanti a kolaboranti dělali všechno možné pro to, aby lidé, kteří ve městě zůstali, v těch dnech, týdnech a měsících čekání na ukrajinské vojáky co nejvíce trpěli," citoval Holovňu list Ukrajinska pravda. "Dodávky vody ve městě prakticky neexistují," dodal. Podle jeho odhadů nyní ve městě žije 70.000 až 80.000 lidí., zatímco na začátku invaze to bylo 320.000 obyvatel.

Šéf společnosti Chersonoblenergo, která místním obyvatelům dodává elektřinu, se již nechal slyšet, že se elektrický proud postupně navrátí "do všech obcí v Chersonské oblasti", jakmile budou osvobozeny a dodavatelská firma získá nezbytné povolení od armády.

Související

Více souvisejících

Cherson, Ukrajina válka na Ukrajině Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy