Zničení přehrady a vodní elektrárny na Ukrajině bude zřejmě mít katastrofální důsledky pro tamní ekosystém. Podle úřadů může zničení elektrárny vysušit bohatou zemědělskou oblast jižní části Ukrajiny, vyplavit znečišťující látky do vodních toků a převrátit ekosystémy, které se vyvinuly kolem masivní nádrže. Podle expertů potrvá roky, než se ukáže, jak rozsáhlý bude dopad těchto změn.
Únik obrovské zásoby vody z nádrže přetvoří mapu Ukrajiny, ohrozí komunity, které jsou závislé na tamní vodě, znemožní pěstování plodin, vytlačí zemědělce z podnikání, donutí celá města k přestěhování a naruší křehkou ekologickou rovnováhu, uved server Washington Post.
Ukrajinští představitelé také varovali, že do okolí bylo vyplaveno nejméně 150 tun ropy uložené uvnitř vodní elektrárny. Voda z nádrže také napájela chladicí nádrže největší evropské jaderné elektrárny v Záporoží, jaderní experti ale uvedli, že bezprostřední hrozba neexistuje.
"Důsledky pro životní prostředí jsou katastrofální," řekl novinářům ukrajinský ministr životního prostředí Ruslan Strilet. "Některé z našich ekosystémů jsme je navždy ztratili," dodal.
Největší dopad bude mít zničení přehrady na obyvatele jižní části Ukrajiny, kteří jsou závislí na vodě z nádrže. Využívají ji pro svou každodenní potřebu i pro zemědělské účely, tato oblast je navíc zdrojem většiny významného zemědělského vývozu země. Voda z nádrže zavlažovala zemědělskou oblast jižní Ukrajiny od doby, kdy byla přehrada v roce 1950 postavena.
Doug Weir, ředitel výzkumu a politiky v Conflict and Environment Observatory, podotkl, že Ukrajina může čerpat vodu ze země, aby aspoň částečně nahradila ztráty z nádrže, podzemí vodu ale může velmi rychle vyčerpat. Podle odborníků může trvat týdny, měsíce, ale i roky, než budou jasné plné důsledky tak masivního a náhlého šoku pro celý ekosystém a než skutečně pochopíme, k jak rozsáhlým změnám na Ukrajině dochází.
"Lidé nebudou mít pitnou vodu ani vodu na vaření," uvedla Anna Ackermannová, členka představenstva Ecoaction, jedné z předních ukrajinských ekologických občanských organizací. "Nebude ani žádná voda na pěstování na polích," dodává s tím, že riziko představují i toxické a chemické látky z průmyslových budov ležících podél břehů řeky. Ty by mohly být vyplaveny až do Černého moře.
"Ještě nevíme, jak to bude vypadat. Představte si povodeň, která se přiřítí a spláchne všechny skládky a všechny průmyslové oblasti. Ve vodě bude mnoho různých znečišťujících látek," obává se, a není sama. Mohammad Heidarzadeh, odborný asistent architektury a stavebního inženýrství na univerzitě v Bath, varuje, že protržení hrází, jako je tato, může nakonec uvolnit do vody všechny nebezpečné látky, jaké si jen lze představit.
Podle Ackermannové může voda obsahovat také radiaci pocházející z jaderné katastrofy v Černobylu v roce 1986, protože kontaminace se mohla zachytit v půdních sedimentech na dně nádrže, která je nyní vyplavována. Weir upozornil, že voda s sebou odnese i obrovské množství nevybuchlé munice a min.
Ukrajinští představitelé také varovali před velkým únikem ropy, mělo by se jednat o více než 150 tun. Ta byla uskladněna uvnitř vodní elektrárny v přehradě a nyní je vyplavována ven. Tato ropa může mít významný dopad na celé okolní životní prostředí, jak velký si ale zatím nikdo netroufá odhadovat.
Modely společnosti Damningsverket předpovídaly, že vlna vody proudící z přehrady zasáhne Cherson do 19 hodin. Voda totiž tryská z nádrže rychleji než z Niagarských vodopádů. Jeden z autorů modelu, Henrik Olander-Hjalmarsson, ale později uvedl, že incident pravděpodobně způsobí ještě větší škody, než se odhadovalo. "Zdá se, že scénář je v reálném světě horší než ten, který jsem modeloval, protože hladiny vody v nádrži byly výrazně vyšší než v modelu," míní.
Před následky varuje i ukrajinské ministerstvo zemědělství, které odhaduje, že jen dnes bude zaplaveno asi 10 000 hektarů zemědělské půdy v Chersonské oblasti na pravém břehu Dněpru. Na levém břehu, který je v současné době pod ruskou okupací, bude situace ještě horší.
Podle resortu způsobí zničení Kachovovy přehrady, že se pole na jižní Ukrajině příští rok změní v poušť. Katastrofa bude mít i výrazně negativní důsledky pro rybolov. Už nyní experti zaznamenali úhyny ryb, navíc právě skončilo období tření a kvůli poklesu hladiny vody jikry v zasažených oblastech vyschnou.
Dalším problémem bude pronikání sladkovodních ryb a dalších biologických zdrojů do slaných vod Černého moře. Nejen, že zahynou, ale vzhledem k masivnímu přílivu sladké vody může podle ministerstva dojít také k vymření černomořské fauny.
Související

Trump dramaticky mění kurz vůči Ukrajině. Pro Putina se však mnoho nemění

Evropa se činí. Ukrajina dostane masivní "Patriotovou" injekci, Moskva reaguje pohrdavě
válka na Ukrajině , Ukrajina , životní prostředí
Aktuálně se děje
před 31 minutami

Trump dramaticky mění kurz vůči Ukrajině. Pro Putina se však mnoho nemění
před 1 hodinou

Počasí o víkendu: Do Česka se opět vrací tropické teploty
včera

Počasí, jaké jsme ještě nezažili. Příští "bouře století" může být devastační, varuje nová studie
včera

Skandál v Británii: Vláda tajila tajnou relokaci tisíců Afghánců
včera

OBRAZEM: Čeští hasiči pomáhají po povodních v Texasu. Čelí extrémním podmínkám, pátrání jim komplikují jedovatí hadi
včera

Wilders uvrhnul Nizozemsko do politické nestability. Chce se stát premiérem
včera

Manželka ředitele Lufthansy měla na dovolené na Sicílii zabít ženu
včera

Nečekaný objev: Umělá inteligence může výrazně zvýšit pravděpodobnost další pandemie
včera

Trump se zmítá v aféře kolem Epsteina, ohrožuje celou jeho vládu
včera

Rychlá reakce NATO je bez USA nemožná. Rusko to ví, a může toho využít
včera

Na Ukrajině padá vláda, premiér Denys Šmyhal podal demisi
včera

Ukrajinská demokracie balancuje na hraně. Zelenského vláda čelí podezřením z autoritářských praktik
včera

Rusko přestalo zveřejňovat demografická data. Co chce Kreml skrývat?
včera

Francie varuje před válkou v srdci Evropy, kterou může rozpoutat Rusko
včera

Nová data odhalila, jak moc otřásla čínskou ekonomikou Trumpova obchodní válka
včera

Pět zemí EU blokuje novou obchodní dohodu s Ukrajinou. Je mezi nimi i Slovensko
včera

V Česku dnes hrozí silné bouřky, varovali meteorologové
včera

Merz se opět topí v problémech. Tentokrát kvůli jmenování ústavní soudkyně
včera

Jak zabránit, aby se z AI stal nacista? Aféra kolem Groku odhaluje víc než jen nevhodné výroky
včera
Trump podmiňuje pomoc Ukrajině strategií America First, MAGA je proti
Prezident USA Donald Trump udělal dosud největší krok směrem k podpoře Ukrajiny, když v pondělí schválil evropský nákup amerických protiraketových systémů Patriot a další výzbroje pro Kyjev. Ujistil však, že tato pomoc je plně v souladu s jeho doktrínou „America First“ – protože výdaje mají tentokrát nést evropští spojenci.
Zdroj: Libor Novák