Kreml ve válce vyhazuje peníze z okna. Ukrajinská firma měsíce balamutí ruskou armádu

Válka není levná záležitost, a o té na Ukrajině to platí dvojnásob. Zatímco Rusko se snaží okupovat ukrajinské hranice a způsobit Ukrajině co možná největší ztráty na majetku a lidských životech, Kyjev vyčerpává Moskvu finančně. Za pomocí levných a bezcenných replik.

Ukrajinské dělové houfnice D-20, americké houfnice M777, minometné tubusy, radary protivzdušné obrany...prakticky jakákoliv zbraň, která byla nasazena a zprovozněna na Ukrajině, pravděpodobně existuje nebo bude existovat ve dvou verzích. V té původní, funkční a smrtící, s cenovkou mnohdy dosahující až několika milionů dolarů, a v levnější kopii z trubek a starého železa. Která je téměř zadarmo.

Ukrajinská těžební a hutnická společnost Metinvest, kterou vlastní podnikatel Rinat Achmetov, se podle serveru Meduza zabývá výrobou přesných kopií vojenské techniky. Uvnitř malého hangáru, který stojí zastrčený na okraji rozsáhlého průmyslového areálu uprostřed Ukrajiny, vyrobila již stovky replik různých typů západních zbraní, které následně zničila ruská vojska.

Kopie jsou vytvořeny s jediným cílem, být zničeny co nejrychleji. Ocelárenská společnost tvrdí, že tyto návnady jsou pozoruhodně úspěšné. Stovky z nich se už staly terčem ruských sil téměř ihned po jejich nasazení. Rusko tak plýtvá masivní množství financí na ničení bezcenných kusů železa, prakticky k nerozeznání od skutečných zbraní. 

Doporučené články

Před válkou byl Metinvest největší ukrajinskou metalurgickou skupinou a podle zástupce společnosti, který si přál zůstat v anonymitě, neměl žádný podíl na výrobě zbraní. Dnes je tomu jinak a společnost se zabývá výrobou návnad na drahé ruské rakety, které ale nejsou osazeny ani nejmodernější technikou, ani tučnou cenovkou.

"Válka je drahá a my potřebujeme, aby Rusové utráceli peníze za používání dronů a raket ke zničení našich návnad," řekl serveru CNN představitel společnosti. "Koneckonců, drony a rakety jsou drahé. Naše modely jsou mnohem levnější," dodal.

Princip je jednoduchý. Z oblohy by návnady měly vypadat jako skutečné zbraně hodné útoku. Tak, aby Rusko donutily útočit na ně a plýtvat tak stále cennější munici. Sama realizace je ale o něco složitější. Byla potřeba najít rovnováhu ve výběru materiálů, nelze použít například jen levnou překližku, která nevydává ten správný tepelný podpis, aby oklamala ruské radary a drony hledající tepelnou stopu. 

Doporučené články

Server použil jako příklad britskou 155mm houfnici M777, která se používá na Ukrajině. Její výroba stojí několik milionů dolarů. Metinvest ale vytváří repliku z obyčejných kanalizačních trubek, a to za méně než tisíc dolarů.

Zpočátku však byly návnady hrubé a nepromyšlené. Dělníci se snažili vyrobit jakékoliv repliky, aby se mohly umístit do předních linií a vyvolávat pocit, že je Ukrajina lépe vyzbrojená, než ve skutečnosti byla. Postupem času ale na Ukrajinu začaly přicházet stále sofistikovanější zbraně, a spolu s tím se vyvíjely i návnady Metinvestu.

Na rozdíl od skutečných zbraní pak není cílem, aby návnady vydržely co nejdéle, ale právě naopak. Pokud některá přežije příliš dlouho, návrháři společnosti se vrátí k rýsovacímu prknu. Díky tomu mají katalog falešných zbraní společnosti působivě dlouhý a rozmanitý. "Nepočítáme počet vyrobených návnad, ale počet zničených, to je pro nás to hlavní. Čím dříve budou naše návnady zničeny, tím lépe," uvádí představitel společnosti.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Aktualizováno před 26 minutami

Aktualizováno před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Robert Fico

Atentátník na Fica se sám stal terčem útoku

Údajný útočník, který ve středu střílel na slovenského premiéra Roberta Fica, se v roce 2016 stal sám terčem útoku. Juraj Cintula tehdy pracoval jako ochranka obchodního domu ve městě Levice.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vlastimil Harapes

Zemřel známý baletní mistr Vlastimil Harapes

Česko zasáhla ve středu smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. O jeho úmrtí informovalo Národní divadlo. Harapes v poslední době bojoval s vážnými zdravotními problémy. 

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Česká televize, ilustrační foto

Ministerstvo kultury navrhlo od příštího roku zvýšení koncesionářských poplatků

Česká televize získá příští rok díky zvýšení koncesionářských poplatků navíc 865 milionů korun a Český rozhlas si polepší o 331 milionů korun. Ministerstvo kultury navrhuje od roku 2025 zvýšit televizní poplatek o 15 Kč na 150 Kč měsíčně a rozhlasový poplatek o 10 Kč na 55 Kč měsíčně, jak uvedl ministr kultury Martin Baxa (ODS) na dnešní tiskové konferenci. 

před 8 hodinami

Havárie v Praze. Neteče voda ve čtyřech čtvrtích na severu města

Více než 50 tisíc odběratelů v Praze se ve středu ocitlo bez vody. Důvodem je havárie na vodovodním řadu, ke které došlo při napouštění po plánované výluce. K opravě by mělo dojít ještě dnes. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy