Loňský rok byl pro uprchlíky rekordně tragický

V loňském roce zemřelo na migračních trasách po celém světě nejméně 8565 lidí, což je nejvíce od začátku pořizování záznamů v roce 2014. Informovala o tom ve středu agentura AFP s odvoláním na údaje Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

Počet obětí mezi migranty byl v roce 2023 o 20 procent vyšší ve srovnání s rokem 2022. Překonal tak předchozí rekord z roku 2016, kdy během migrace zemřelo 8084 lidí. V letošním roce již bylo zaznamenáno 512 úmrtí.

Středozemní moře, kudy se mnozí migranti pokoušejí dostat ze severní Afriky do Evropy, je nadále nejnebezpečnější únikovou cestou - loni tam zaznamenali nejméně 3129 mrtvých nebo pohřešovaných, nejvýše od roku 2017. Při jediném incidentu, kdy se 14. června při řeckém pobřeží loď, přišlo o život více než 600 lidí.

Bezprecedentní počty úmrtí migrantů byly loni zaznamenány v Africe (1866) a Asii (2138). V Africe se většina úmrtí vyskytla v saharské poušti a na mořské trase na španělské Kanárské ostrovy. V Asii loni zemřely stovky afghánských a rohinských uprchlíků.

O něco více než polovina z celkového počtu úmrtí migrantů v roce 2023 byla důsledkem utonutí, devět procent bylo způsobeno dopravními nehodami a sedm procent násilím.

IOM eviduje úmrtí nebo zmizení lidí na útěku od roku 2014 v rámci projektu Missing migrants (Nezvěstní migranti). Od té doby zdokumentovala 63.872 případů včetně 26.553 lidí, jejichž těla se nepodařilo najít. Odhaduje se však, že skutečné číslo je mnohem vyšší pro problémy se sběrem údajů, zejména z odlehlých oblastí na souši nebo na moři.

Související

Více souvisejících

uprchlíci

Aktuálně se děje

před 1 minutou

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

Izrael kvůli útoku Íránu odložil očekávanou invazi armády do města Rafah

Izrael se údajně rozhodl odložit dlouho očekávanou invazi své armády do města Rafah na jihu palestinského Pásma Gazy. Odklad souvisí s útokem na Izrael, který v noci na neděli podnikla íránská armáda. Informoval o tom deník The Times of Israel (TOI).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy