Lukašenko ukázal Putinovi přesuny polských sil a nechal se opravit ohledně protiofenzivy Kyjeva

V Petrohradě se v neděli sešli k jednání prezidenti Ruska a Běloruska Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko. Mluvili o údajně neexistující ukrajinské protiofenzivě i domnělých dobyvačných plánech Polska. Lukašenko se Putinovi zmínil o tom, jak se polská armáda přesouvá k hranicím s Běloruskem. 

"Žádná protiofenziva není," citovaly Lukašenka ruské agentury. "Je, ale selhala," opravil ruský prezident podle deníku Guardian svého protějška, který přinesl Putinovi ukázat mapu, která má znázorňovat postavení polských jednotek na hranici s Běloruskem. 

"Jedna z brigád je nasazena 40 kilometrů od Brestu. Dříve byla 500 kilometrů daleko, teď činí vzdálenost jen 40 kilometrů. Všechno to vidíme. Další brigáda je nasazena něco málo přes 100 kilometrů od Grodna," sdělila běloruská hlava státu podle agentury BelTA

Kromě ní informuje o jednání obou státníků v Petrohradě také kremelská TASS. Lukašenko přiletěl do Ruska už v sobotu večer. Tématem má být kromě bezpečnostních a zahraničních témat také ekonomická spolupráce.

Běloruský prezident dnes navázal na Putinovy páteční výroky o tom, že Polsko si chce pro sebe uzmout část Ukrajiny. "Hodně se mluví o plánu připojit ji do NATO po částech. Chtějí odtrhnout západní Ukrajinu a připojit ji k Polsku. Dostanou ji za aktivní účast na této operaci proti ruské armádě. Američané to podporují," nechal se slyšet Lukašenko.

Polsko si v sobotu v souvislosti s prohlášením ruského prezidenta pozvalo velvyslance Moskvy na kobereček. Varšava označila výroky za "pseudohistorické pokusy o očištění válečného zločince Stalina jiným válečným zločincem Putinem". "Zcela odsuzujeme takové pokusy o revizi historie, stejně tak odsuzujeme snahu použít tuto historickou revizi pro propagandistické účely a hybridní válku," sdělil náměstek ministra zahraničí Pawel Jabloński.

Související

Více souvisejících

Vladimír Putin Alexandr Lukašenko Rusko Bělorusko válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Rudolf Huliak

Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili

Politika nemusí být vždy jen vážné a nudné řemeslo, a to dokazuje i náš východní soused, jehož politická scéna i v roce 2024 nabídla řadu momentů, nad nimiž člověk jen nevěřícně kroutil hlavou nebo se od srdce zasmál. Při příležitosti loučení se s rokem 2024 se EuroZprávy.cz rozhodly připravit výběr těch nejbizarnějších i nejkomičtějších okamžiků, které slovenská politika nabídla. 

včera

Ilustrační foto

Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa

Někteří odborníci se domnívají, že bychom mohli brzy narazit na klimatické "tipping pointy" – kritické momenty, po jejichž překročení by mohla následovat katastrofa. Velká Británie se spolu se zbytkem světa připravuje na možnost klimatické katastrofy, a to s pomocí vědeckých expertů a vlády financovaného výzkumného centra, které bylo založeno bývalým poradcem Downing Street, Dominicem Cummingsem.

včera

Svatava Hubeňáková

Zemřela oblíbená herečka Svatava Hubeňáková

Český filmový svět přišel o jednu ze svých nejstarších a nejváženějších hereček. Ve věku 96 let zemřela Svatava Hubeňáková, která se zapsala do povědomí diváků svými rolemi v ikonických českých filmech. Herečka odešla na věčnost den před vánočními svátky, 23. prosince, jak potvrdila její neteř Kristina Marková.

včera

Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Hrozí Západu válka? Nebezpečí eskalace konfliktu s Ruskem je reálné

Rusko by mohlo svou konvenční eskalaci v konfliktu na Ukrajině ještě významně vystupňovat. Zatímco Západ nadále poskytuje Ukrajině pokročilé zbraně a schvaluje jejich použití proti Rusku, otázka, zda Vladimir Putin skutečně naplní své hrozby odvetných opatření, vyvolává stále více pochybností, uvedl server National Interest.

včera

včera

včera

Tony Blair

Žádné volné hranice s Evropou? Nové dokumenty odhalily, co se dělo za vlády Tonyho Blaira

Nově zveřejněné vládní dokumenty odhalily, že vláda Tonyho Blaira prosadila politiku otevřených hranic pro migranty z východní Evropy, přestože proti tomu varovali někteří vysocí ministři. Tento krok, přijatý v roce 2004, umožnil občanům osmi bývalých sovětských států, včetně Polska, Litvy a Maďarska, volný přístup do Británie po jejich vstupu do Evropské unie. Uvedl to server SkyNews.

včera

včera

António Guterres

Počasí je "cestou do záhuby". Svět prožívá dekádu smrtícího horka, sledujeme klimatický rozpad v reálném čase

Svět se ocitá uprostřed „dekády smrtícího horka“, přičemž rok 2024 se stal pomyslným vrcholem desetiletí s bezprecedentními teplotami, jak uvádí Organizace spojených národů. Generální tajemník OSN António Guterres ve svém novoročním projevu zdůraznil, že deset nejteplejších let v historii měření se odehrálo během poslední dekády, včetně právě končícího roku.

včera

včera

včera

Výhled počasí na leden. Meteorologové prozradili, jak bude

Česko čeká období, kdy by počasí nemělo vybočovat z dlouhodobého lednového průměru. Mrznout bude především v noci, zatímco ve dne mohou teploty klesat nad nulu. Vyplývá to z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy