Mnichovská bezpečnostní konference ukázala jednotu Západu, míní její šéf

Mnichovská bezpečnostní konference ukázala silnou transatlantickou jednotu. Dnes to v bavorské metropoli během závěrečného prohlášení ke konci třídenní akce řekl šéf konference Christoph Heusgen. Ocenil projevy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a americké viceprezidentky Kamaly Harrisové, o kterých řekl, že právě tato vystoupení na něj nejvíce zapůsobila. 

Za dobrý výsledek označil i to, že spolu v Mnichově jednali americký ministr zahraničí Antony Blinken a vysoký čínský diplomat Wang I.

"Shrnout poslední tři dny je těžké, když se ale ohlédnu, co na mě nejvíce zapůsobilo, tak to byl projev Zelenského," řekl Heusgen. Loni byl Zelenskyj v Mnichově osobně, letos vystoupil s projevem přes video. "Doufáme, že příští rok zde bude opět osobně, což by znamenalo, že válka skončí," uvedl o ruské invazi na Ukrajinu.

Na Heusgena velmi zapůsobilo rovněž vystoupení Harrisové. "Zcela jasně hovořila o americkém pohledu, kdy řekla, že ruský prezident Vladimir Putin se na Ukrajině dopouští zločinů proti lidskosti a že tyto zločiny budou potrestány," řekl. Poznamenal, že od řady účastníků konference slyšel názor, že pro potrestání válečných zločinů na Ukrajině bude třeba zřídit zvláštní tribunál OSN.

Heusgen řekl, že konference ukázala silnou transatlantickou jednotu. "To, že odmítáme změnu hranic v Evropě násilím a že odmítáme válku na Ukrajině," řekl.

Dobrou zprávou podle Heusgena bylo jednání Blinkena a Wanga na okraj konference. "Svět další konflikt nepotřebuje," řekl. Schůzka Wanga a Blinkena byla první od incidentu s čínským balónem, který začátkem února Spojené státy sestřelily u svého pobřeží, protože ho považovaly za špionážní. Už tak napjaté vztahy obou mocností to dále zhoršilo.

V závěrečném prohlášení hovořil Heusgen i o tom, že konference musí více zapojit takzvaný globální Jih. Z tohoto důvodu Heusgen do Mnichova pozval řadu zástupců jihoamerických, afrických, jihoasijských a tichomořských zemí. Uvedl, že je třeba těmto zemím lépe naslouchat a věnovat se jejich problémům.

Související

Zdeněk Hřib

Hřib mluvil v Mnichově, vyzdvihl význam Paktu svobodných měst

Význam Paktu svobodných měst, který v roce 2019 na podporu demokratických hodnot založily Praha, Bratislava, Varšava a Budapešť, vzhledem k vývoji ve světě stále roste. V dnešní debatě na Mnichovské bezpečnostní konferenci to prohlásil nyní již bývalý primátor české metropole Zdeněk Hřib.

Více souvisejících

Mnichovská bezpečnostní konference

Aktuálně se děje

před 43 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy