Netanjahu obvinil USA ze zadržování zbraní pro Izrael. Bílý dům tvrdí něco jiného

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že spor se Spojenými státy ohledně zpožděných dodávek zbraní pro Izrael v souvislosti s jeho vojenskou operací v Pásmu Gazy bude brzy vyřešen. Oznámil to na nedělním zasedání kabinetu, uvedl server Times of Israel.

Netanjahu minulý týden vzbudil v USA rozhořčení, když ve videu obvinil Spojené státy z "zadržování zbraní a munice pro Izrael". Tato tvrzení však nesouhlasí s verzí Bílého domu.

Američtí představitelé uvedli, že netuší, na co Netanjahu narážel. Washington informoval, že prověřuje pouze jednu zásilku 900 kilogramových bomb kvůli obavám, že by mohly být použity v hustě obydlených oblastech Pásma Gazy.

Na zasedání vlády Netanjahu obhajoval své video, které zveřejnil až po neúspěšných neveřejných pokusech o řešení sporu. Tvrdil, že před čtyřmi měsíci došlo k výraznému poklesu dodávek zbraní z USA do Izraele. Washington poskytoval různé vysvětlení, ale situace se nezlepšila.

"Na základě nedávných informací doufám a věřím, že tento problém bude brzy vyřešen," uvedl s tím, že nejvyšší izraelští představitelé pracovali na urychlení dodávek zbraní s americkými partnery "na nejvyšších úrovních".

USA jsou největším vojenským podporovatelem Izraele, ale administrativa prezidenta Joea Bidena vyjadřuje obavy ohledně rostoucího počtu obětí války v Pásmu Gazy, kde izraelská armáda již osm měsíců bojuje proti militantnímu hnutí Hamás.

Válka v palestinské enklávě vypukla po bezprecedentním útoku palestinských komand na jih Izraele 7. října 2023. Militanti tehdy zabili přibližně 1200 lidí a dalších 250 unesli do Pásma Gazy.

Izraelská odvetná ofenziva si podle palestinských úřadů dosud vyžádala na straně Palestinců 37 598 životů, většinou civilistů. 

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Benjamin Netanjahu

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy