Neviditelní hrdinové války na Ukrajině: Technici se snaží za každou cenu udržet fungování telefonů, nasazují i životy

Ukrajina se snaží v době války udržet v provozu komunikační linky a armáda techniků z telefonních společností v zemi se zmobilizovala, aby pomohla veřejnosti i politikům zůstat v kontaktu i během opakovaných ruských vzdušných útoků. Technici, kteří jsou v době míru obvykle neviditelní a neopěvovaní, často pracují nepřetržitě, aby udrželi nebo obnovili telefonní spojení, a někdy se kvůli tomu odvažují i do minových polí. Poté, co ruské údery vyřadily dodávky elektřiny, na kterou obvykle fungují mobilní věže, nahodili generátory, aby věže zůstaly v provozu.

"Vím, že naši chlapi - moji kolegové - jsou velmi vyčerpaní, ale motivuje je fakt, že děláme důležitou věc," prohlásil Jurij Dugnist, technik ukrajinské telekomunikační společnosti Kyivstar, poté, co prošel patnácticentimetrovou vrstvou čerstvého sněhu, aby se dostal k oplocené mobilní věži na západním okraji hlavního města Kyjeva.

Dugrist a jeho spolupracovníci nabídli možnost nahlédnout do své nové každodenní rutiny. Patří k ní sledování pomocí aplikace ve vlastním telefonu, které z desítek telefonních věží v oblasti hlavního města mají elektřinu.

Jeden záznam v angličtině zlověstně hlásil: "Low Fuel" (málo paliva). Členové týmu se proto před obchůzkami zastavili na čerpací stanici a naplnili osm dvacetilitrových kanystrů naftou pro obrovskou nádrž pod generátorem, který dodává energii padesátimetrové mobilní věži v obci na předměstí metropole, jež byla bez elektřiny několik dní. Je jednou z mnoha ukrajinských měst, která mají buď přerušované dodávky elektřiny, nebo je nemají vůbec. A to kvůli řadě ničivých ruských úderů na infrastrukturu země, zejména na elektrárny, z posledních týdnů.

Kyivstar je největší ze tří hlavních ukrajinských mobilních společností a má přibližně 26 milionů zákazníků, což odpovídá zhruba dvěma třetinám obyvatel země před ruskou invazí z 24. února, která vyhnala miliony lidí do zahraničí, byť mnozí se od té doby vrátili.

Dieselové generátory byly instalovány na úpatí mobilních věží dlouho před invazí, ale zapotřebí byly jen zřídka.

Po nouzových výpadcích v dodávkách elektřiny vyvolaných ruskými údery 23. listopadu nasadila společnost Kyivstar současně 15 týmů techniků a povolala "všechny naše rezervy", aby odstranily problémy s 2500 mobilními stanicemi, uvedl Dugrist.

Zavzpomínal přitom zároveň na to, jak po dřívějším stažení ruských sil z Irpině ležící severozápadně od Kyjeva, spěchal na místo zničené mobilní věže. Dostal se tam dříve, než ukrajinští pyrotechnici, aby označili místo jako vyčištěné od min.

Válečný tlak na ukrajinské mobilní sítě údajně zvýšil ceny alternativních satelitních telefonů, jako je systém Starlink Elona Muska, který během konfliktu používá ukrajinská armáda.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po rozsáhlých úderech na infrastrukturu z minulého týdne svolal nejvyšší představitele, aby projednali obnovovací práce a dodávky potřebné k zabezpečení energetických a komunikačních systémů země. "Zvláštní pozornost je věnována komunikačnímu systému," uvedl. Bez ohledu na to, co zamýšlí Rusko, "musíme udržet komunikaci", dodal.

Související

Hrіm-2, také známý jako OTRK Sapsan

Ukrajina nasadí proti Rusku "zázračnou zbraň". Může s ní zkusit zabít Putina

Ukrajina se v rámci své obranné strategie připravuje na nasazení nové zbraně, balistické střely Hrim-2, která by mohla výrazně rozšířit její schopnost zasahovat ruské cíle daleko za hranicemi. "Zázračná zbraň", jak ji označil server index.hu, umožní Ukrajině zaměřit se na Kreml a dokonce i na ruského prezidenta Vladimira Putina. 

Více souvisejících

válka na Ukrajině mobily telekomunikace

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 56 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy