Okamžitě zastavte boje, vyzvaly Izrael státy EU. Až na jeden

Státy Evropské unie, s výjimkou Maďarska, ve společném prohlášení v pondělí vyzvaly k okamžité humanitární přestávce ve válce mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás v Pásmu Gazy.  

Šéf evropské diplomacie Josep Borrell uvedl, že ministři zahraničních věcí ze 26 členských států EU se shodli na prohlášení, ve kterém žádají "okamžitou humanitární přestávku, která povede k udržitelnému míru".

Státy také znovu vyzvaly Izrael, aby nezasahoval do města Rafáh na jihu Pásma Gazy, kde žije více než polovina z přibližně 2,4 milionu obyvatel této palestinské enklávy.

AFP zdůrazňuje, že Maďarsko je rozhodným podporovatelem Izraele a často se odmítá připojit k prohlášením EU, která jsou vůči této zemi kritická.

I další země EU, včetně Německa, se dosud vyhýbaly výzvám k okamžitému zastavení izraelských operací, aby nebyly vnímány jako podporovatelé jakéhokoli kroku, který by mohl omezit právo Izraele na sebeobranu.

Válka v Pásmu Gazy vypukla po teroristickém útoku palestinského militantního hnutí Hamás na Izrael loni v říjnu, při kterém podle izraelských údajů militanti z tohoto hnutí zabili přibližně 1160 lidí, většinou civilistů.

Izrael následně spustil masivní vojenskou ofenzívu, při níž podle údajů Hamásu zahynulo téměř 29 000 lidí, převážně civilistů, a dalších více než 68 000 bylo zraněno.

Nedávno Izrael varoval, že spustí svou ofenzívu v Rafáhu, pokud Hamás do začátku muslimského postního měsíce ramadán nepropustí všechny rukojmí. 

Související

Robert Fico

Fico odsoudil ruskou agresi. Ukrajině chce pomoci se vstupem do EU

Slovensko chce Ukrajině pomoci na cestě ke členství v Evropské unii sdílením zkušeností z přístupových rozhovorů, řekl premiér Robert Fico (Smer-SD) po společném jednání vlád Slovenska a Ukrajiny v Michalovcích. EU je podle Fica zárukou perspektivy a mírového rozvoje Ukrajiny.
Evropská Unie

Evropský parlament se dohodl na revizi směrnice o snídani

V poslaneckém shromáždění Evropského parlamentu (EP) bylo ve středu večer dosaženo dohoda ohledně revize takzvané "směrnice o snídani", která má za cíl podpořit spotřebitele v informovaném rozhodování o produktech jako med, ovocné šťávy, džemy či marmelády. 

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Izrael Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

před 24 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy