Pellegrini je na Slovensku game-changer. Bez jeho Hlasu se koalice bude skládat jen těžko

Pellegrinimu je po zveřejnění exit-pollu zřejmé, jakou roli jeho strana bude hrát v při skládání budoucí vládní koalice. Už podle předvolebních průzkumů byl Hlas třetí nejsilnější stranou. Pokud se exit-poll a průzkumy nepletou, Pellegriniho Hlas bude první strana, na kterou se vítěz voleb obrátí. 

Zatímco volebním štábem Progresívneho Slovensko po odtajnění exit-pollu proudilo nadšení, předseda jedné z nejsilnějších stran Hlas-SD Peter Pellegrini zdůraznil, že výsledky voleb nebudou známé ještě v sobotu. Na jeho slova upozornil server Aktuality.sk.

Není to Hlas-SD ani Progresívne Slovensko, to Pellegrini bude mít v rukou esa. Exit-poll mu dává 12 procent, o více než deset procent méně než vítěznému Progresívnemu Slovensku.

Pokud se podíváme na úplně poslední průzkumy, které se příliš neliší od exit-pollu, je jasné, že sdružení Smeru Roberta Fica a Pellegriniho Hlasu nezajistí většinu 76 křesel v jednokomorovém parlamentu. Stejný případ je i koalice Hlasu a Progresívneho Slovenska.

Teoretické sdružení Smeru, Hlasu a neonacistické Republiky dává dohromady zhruba 65 křesel, takže ani tento krok by nezajistil většinu křesel.

Jenže Progresívne Slovensko zastává takové hodnoty, které jsou bližší těm demokratičtějším stranám. Daleko pravděpodobnější koalice PS, Hlasu a OĽaNO rovněž nepřesahuje 75 křesel, ale chybí už jen pár jednotek k tomu, aby parlamentní většina byla možná.

Zde narážíme na hlavní problém slovenské politické scény – příliš mnoho vládnoucích subjektů. Všechno nasvědčuje tomu, že vítězná strana bude potřebovat v nejoptimističtějším případě dva koaliční kolegy, pravděpodobněji však tři.

To z vládnoucí koalice vytvoří směs různých ideologií, která v případě debat a rozhodování o zásadních otázkách nedělá žádnou dobrotu. Jisté ale je, že pokud Hlas nebude ve vládnoucí koalici, jakoukoli vítěznou stranu čeká extrémně náročné, zdlouhavé a vyčerpávající vyjednávání s řadou subjektů najednou.

Související

Více souvisejících

volby na Slovensku Slovensko Peter Pellegrini

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

Karel Schwarzenberg: Přátelé přichystali rozloučení pro veřejnost v Lucerně

Česko se rozloučí se zesnulým exministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem během druhého prosincového víkendu. Kromě posledního rozloučení v katedrále svatého Víta se chystá i akce pro veřejnost v prostorách paláce Lucerna. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy