Počasí: Extrémní teploty až 43,2 stupňů v Řecku. „Takové vedro v červnu nepamatujeme," stěžují si obyvatelé a turisté

V Řecku panují extrémní vedra přesahující 40 stupňů. Kvůli vysokým teplotám jsou v různých částech země mnohé školy a školky uzavřeny a turisté nemohou navštěvovat athénskou Akropoli v nejžhavějších hodinách. Tento horký počasí zvyšuje riziko lesních požárů, což vedlo k vydání varování pro velkou část země v pátek.

Počasí se zbláznilo. Od začátku týdne se Řecko potýká s extrémními vedry. Ve středu bylo nejtepleji ve městě Lefkohori v centrální části země, kde teplota dosáhla 43,2 stupně Celsia. Na mnoha místech v různých regionech přesáhlo 40 stupňů, čtvrtek je dalším takovým dnem. Informuje deník The New York Times.

Archeologické naleziště na Akropoli v Aténách bylo ve čtvrtek mezi 12. a 17. hodinou (V ČR od 11 do 16 hodiny) uzavřeno kvůli extrémnímu horku. Řecké ministerstvo kultury rozhodlo dočasně uzavřít i další turistická zařízení v rámci opatření proti vysokým teplotám.

Druhý den v řadě zůstává mnoho škol a školek v celé zemi zavřených. Někteří zaměstnanci v kancelářích a ve veřejném sektoru mohou pracovat na dálku nebo mimo nejteplejší hodiny, aby se vyhnuli nebezpečnému horku.

V Aténách vzniklo sedm míst, kde se obyvatelé i turisté mohou zchladit před vysokými teplotami. Lidé vyjadřují překvapení nad tak extrémními vedry v tomto období roku.

Meteorologové předpovídají mírné ochlazení na pátek, ale i přesto zůstane velmi horko. Teploty by se měly pohybovat mezi 33 až 37 stupni Celsia na západě a severu země, až 38 stupni Celsia ve středním Řecku a na Peloponéském poloostrově.

V minulosti se intenzivní vlny veder v Řecku obvykle vyskytovaly v červenci a srpnu, ale od roku 2007 se objevují i v červnu a opakují se každé dva až tři roky.

Velmi brzy hrozí požáry

V Řecku platí varování před vysokým rizikem požárů. Letos země zažila nejteplejší zimu v historii a jaro přineslo jen minimální srážky, což vytvořilo ideální podmínky pro rychlé šíření požárů zejména v zelených oblastech. Úřady využívají drony k hlídkování v kopcích a parcích, jak uvedla náměstkyně primátora Atén Olga Doruou. Agentura civilní ochrany zveřejnila mapu, podle které jsou v pátek pět regionů v zemi ohrožených velmi vysokým rizikem požárů: Attika, střední Řecko, Peloponés, Thesálie a Kréta.

Související

Více souvisejících

Počasí Řecko

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 44 minutami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 1 hodinou

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Bidenův odchod z kandidátky okomentovalo i Rusko. Opět mluví o válce

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v neděli v reakci prezidenta USA Joea Bidena neucházet se o znovuzvolení uvedl, že do voleb šéfa Bílého domu je ještě daleko a pro Moskvu je prioritou tvz. speciální vojenská operace, tedy válka na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy