Počet mrtvých v Maroku překonal 2800. Lidé vyhrabávají své příbuzné sami, vláda o pomoc stále nepožádala

Do Maroka zasaženého ničivým zemětřesením měl už druhý večer odletět speciální USAR tým českých hasičů zaměřený na vyhledávání osob v sutinách. Podobně jako v neděli ale ani v pondělí k odletu nedošlo. Marocká strana totiž stále neposlala oficiální žádost. Česko přitom není jedinou zemí, která s pomocí vyčkává. Počet mrtvých mezi tím stoupl 2800 a lidí se snaží své příbuzné z trosek vyhrabávat vlastníma rukama.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) původně v neděli uvedla, že do Maroka odletí tři letecké speciály Armády ČR s USAR týmem hasičů. Ke zprávě se ale obratem vyjádřili hasiči, kteří informaci upravili. Dopoledne uvedli, že od Maroka stále nedostali žádost o pomoc, a proto není jasné, jestli do země zasažené zemětřesením odletí.

K večeru pak žádost marocké strany o nasazení záchranářů dorazila a hasiči plánovali odlet ve večerních hodinách, dnes ale uvedli, že byl zrušen. "Marocká strana cestou postižené prefektury projevila zájem o český záchranný tým, jeho nasazení bylo předběžné schváleno, proto jsme začali podnikat všechny přímé kroky k odletu. Nicméně ze strany politického vedení země bylo řečeno, že je nutné vyčkat, až ČR obdrží ještě oficiální nótu," napsali hasiči na síti X.

"Vedení země nyní identifikuje své potřeby. Z toho důvodu je bohužel nutno odlet týmu z ČR pozdržet. Bez zmíněného dokumentu není možné zahraniční tým do postižené země vyslat. USAR tým zůstává připraven na seřadištích v pohotovosti," dodali. Zdálo se přitom, že hasiči odletí v pondělí k večeru, ani to se ale nestalo.

"Protože jsme neobdrželi souhlas marocké strany pro nasazení záchranného týmu, s jeho vysláním v současné době, resp. dnes nepočítáme. Stále jsme ale v pohotovosti. Podle prohlášení marockého ministerstva vnitra provádějí místní orgány stále posouzení potřeb v zasažené oblasti. S postupem zásahových operací nevylučují, že se s další žádostí o pomoc neobrátí i na další země," uvedli na X.

Podle nich se v obdobné situaci jako ČR nachází záchranné týmy např. z Francie, Německa, Nizozemí nebo Portugalska. Maroko, které bylo v pátek postiženo silným zemětřesením, zatím přijalo nabídky na vyslání záchranných a pátracích týmů pouze od Španělska, Británie, Kataru a Spojených arabských emirátů (SAE). Další země, včetně Francie, Spojených států, Izraele, Turecka, Kuvajtu a Alžírska, také vyjádřily svou ochotu poskytnout pomoc.

Zemětřesení, které dosáhlo síly 6,8 stupně, udeřilo v pátek pozdě večer a bylo nejsilnější nejméně od roku 1900. Epicentrum se nacházelo jihozápadně od historického města Marrákeš. Aktuální bilance obětí podle tamních médií stoupla na 2800 mrtvých a 2500 zraněných.

Maroko přitom bojuje s časem. Zemětřesení postihlo oblast, která je obtížně přístupná, což komplikuje záchranné práce. Počty obětí tak zřejmě budou nadále stoupat. Úřady dosud nevydaly odhady o počtu pohřešovaných.

Balvany uvolněné zemětřesením často blokují silnice a cesty do nejvíce postižených oblastí. Zemětřesení také způsobilo značné škody na kulturním dědictví, včetně poškození budov ve starém městě v Marrákeši, které je zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO. Historická mešita Tin Mal z 12. století, ležící v odlehlé horské oblasti blíže epicentru, byla také citelně poškozena.

Přeživší nyní kritizují vládu za pomalou reakci. Ta ale tvrdí, že posiluje pátrací a záchranné týmy, zajišťuje dodávky pitné vody a distribuuje potraviny, stany a deky. Jenže řada z přeživších strávila už třetí noc na ulici z trosek se vlastnoručně snaží vyhrabat mrtvé příbuzné či své osobní věci. Přesto řada zemí stále čeká na oficiální žádost, aby mohli do Maroka vyslat své záchranné týmy.

Související

Zemětřesení, ilustrační foto

2900 mrtvých, přes 5500 zraněných. Vláda nám nepomáhá, zasažené vesnice ignoruje, tvrdí Maročané

Aktuální oficiální bilance obětí zemětřesení v Maroku dosáhla čísla 2900. Počet zraněných ale prudce vystřelil a podle úřadů jich je nejméně 5500. Mnozí občané Maroka se ale stále nemají kde ubytovat a přespávají venku. Obyvatelé zasažených horských vesnic pak neskrývají zoufalství a rozčarování nad tím, že jim vláda neposkytla dostatečnou pomoc.  

Více souvisejících

Maroko Zemětřesení

Aktuálně se děje

včera

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

včera

Aktualizováno včera

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy