Počet zatčených v souvislosti s útokem na Kapitol dosáhl 1000, uvedla vláda USA

Vyšetřovatelé napříč Spojenými státy za více než dva roky od povolebních nepokojů v sídle amerického Kongresu zatkli 1000 lidí podezřelých z účasti na násilnostech ze 6. ledna 2021. Oznámilo to v pondělí federální ministerstvo spravedlnosti, pod které rozsáhlé vyšetřování spadá. 

Skoro 600 obviněných se podle něj přiznalo k trestným činům nebo bylo odsouzeno, Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zároveň stále pátrá po více než 250 podezřelých.

Útok na washingtonský Kapitol byl jakýmsi vyvrcholením bezprecedentní kampaně tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa, který po volbách z listopadu 2020 odmítl uznat porážku a burcoval své stoupence divokými spekulacemi o rozsáhlých podvodech s hlasy. Když se pak 6. ledna scházel Kongres k ceremoniálnímu potvrzení volebního výsledku, dorazily k sídlu legislativy tisíce nespokojených příznivců Trumpa, který těsně předtím pronesl bojovně laděný projev. Stovky lidí vtrhly dovnitř a na několika místech areálu se výtržníci střetli s policisty, což vyústilo v desítky zranění a několik úmrtí.

Ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že ke 3. březnu evidovalo "více než 999 obviněných", kteří byli v této kauze zadrženi "téměř ve všech 50 státech a v (federálním okrsku) District of Columbia". Nejčastěji tito lidé čelili obvinění z nepovoleného vstupu na federální pozemek, také padají obvinění z útoků na policisty nebo novináře, ničení vládního majetku a dokonce i ze zločinného spiknutí, mimo jiné s cílem narušit práci Kongresu.

Vinu přiznalo 518 obžalovaných, uvádí dnešní tisková zpráva. Dalších 53 lidí bylo odsouzeno po běžném soudním procesu a 16 obžalovaných bylo odsouzeno na základě "oboustranně přijaté sady skutečností". Nejvyšší tresty zatím dostali lidé uznaní vinnými z napadení policistů, přičemž jistému Thomasi Websterovi loni za takový prohřešek soud vyměřil deset let vězení. Na oznámení výše trestu zatím čeká pětice členů krajně pravicové milice Oath Keepers (Strážci přísahy) odsouzených za rozvratné spiknutí, s nímž se pojí až 20letý trest.

Zda bude v souvislosti s nepokoji obviněn i Trump, kterého mnozí političtí oponenti označují za strůjce událostí ze 6. ledna, stále není jasné. Otázka je součástí pokračujícího vyšetřování bývalého prezidenta, na které dohlíží zvláštní vyšetřovatel Jack Smith jmenovaný ministerstvem spravedlnosti v listopadu. Vyšetřovací komise Sněmovny reprezentantů v prosinci doporučila Trumpa obžalovat ze čtyř zločinů včetně napomáhání vzpouře.

Ministerstvo spravedlnosti v dnešním komuniké exprezidenta nezmiňuje. Pokud jde o další možné obžaloby, prosí veřejnost o pomoc s dopadením 260 osob podezřelých ze spáchání násilných činů na půdě Kapitolu. Americká média také pravidelně připomínají, že FBI stále nemá jasno v tom, kdo v předvečer nepokojů umístil v centru Washingtonu dvě podomácku vyrobené bomby. Úřad letos zvýšil odměnu za informace vedoucí k zodpovězení této otázky na půl milionu dolarů (přes 11 milionů Kč).

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) vpád Trumpových příznivců do Kapitolu (6.1.2021) Kongres USA

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 41 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

Tragická Rallye Šumava: Česko sbírá peníze na pohřeb zesnulé Aleny Krejčíkové. Co měla, investovala do auta

Po smrti závodnice a navigátorky rallye Aleny Krejčíkové, které se stala osudná nehoda při soutěži Rallye Šumava Klatovy, vznikla na platformě "Znesnáze" sbírka na podporu její rodiny.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy