Poláci řeší hrozbu z Běloruska. Bude referendum, rozvědka zadržela dvě osoby

Varšava nadále reaguje na hrozbu v podobě příslušníků Wagnerovy skupiny v Bělorusku. Voliči mají souběžně s parlamentními volbami rozhodovat o budoucnosti bariéry na hranici s východním sousedem. Úřady zároveň oznámily zadržení dvou osob, které rozšiřovaly propagandu wagnerovců. 

O vypsání referenda informoval na sociální síti X ministr obrany Mariusz Blaszczak. "Polsko se může stát dalším cílem Putina. Naše bezpečnost je v ohrožení," konstatoval ministr. Prezident Andrzej Duda před časem vyhlásil parlamentní volby na 15. října 2023.

Ministr vnitra Mariusz Kamiński dnes uvedl, že kontrarozvědka ABW ve spolupráci s policií identifikovala a zadržela dvojici Rusů, kteří měli v Krakově a Varšavě rozšiřovat propagandistické materiály Wagnerovy skupiny. Oba muži byli zatčeni a obviněni ze špionáže. 

Polsko v minulém týdnu oznámilo, že na hranici s Běloruskem hodlá mít kvůli odstrašení agresora kolem 10 tisíc vojáků. Úřady v uplynulých dnech rozhodly, že do oblasti pošlou další dva tisíce vojáků, tedy o tisícovku mužů více než bylo požadováno pohraniční stráží kvůli rostoucímu počtu pokusů o nelegální překročení hranice. 

"Kvůli dynamické situaci na polsko-běloruské hranici nařídilo ministerstvo obrany, že žádost bude implementována a další vojáci budou přiděleni k ochraně polsko-běloruské hranice," sdělil resort obrany. 

Polsko už dříve nechalo vybudovat na hranici plot s elektrickou ochranou. V poslední době se u hranice objevili bojovníci Wagnerovy skupiny. Premiér Mateusz Morawiecki vývoj komentoval slovy, že jde o snahu destabilizovat situaci na východním křídle NATO. 

Žoldnéři se do Běloruska přesunuli po ozbrojené vzpouře v Rusku z 23. června. Obsadili během ní veškerá klíčová místa v Rostově na Donu a následně se vydali směrem na Moskvu, kam ale nedojeli. Prigožin totiž téhož dne večer oznámil, že po domluvě s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem svým jednotkám nařídil, aby zastavily postup na hlavní město a vrátily se na své základny, což se také stalo. Podle uzavřené dohody se následně přesunul do sousední země. 

Související

Joe Biden

Biden bude v Bílém domě hostit polskou delegaci, přijede Duda i Tusk

Polská delegace zavítá v úterý 12. března do Bílého domu, americký prezident Joe Biden se setká se svým protějškem Andrzejem Dudou a premiérem Donaldem Tuskem. Řešit se bude podpora Ukrajiny, která už téměř dva roky čelí ruské agresi, i bilaterální spolupráce mezi Washingtonem a Varšavou. 

Více souvisejících

Polsko armáda Polsko Bělorusko hranice Wagnerova skupina (v přepisu z ruštiny Vagnerova) špionáž

Aktuálně se děje

před 38 minutami

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy