Proč jsou požáry stále rychlejší a zuřivější?

Divoké požáry se stále častěji stávají rychlejšími a ničivějšími, což potvrzuje i nedávná katastrofa v Los Angeles. V úterý 6. ledna udeřila ničivá větrná bouře do severních předměstí tohoto kalifornského města. Přesně v době, kdy Národní meteorologická služba Spojených států varovala před "život ohrožujícími a ničivými" podmínkami, vypukl požár v oblasti Palisades.

Situace se rychle vymkla kontrole. Vítr o rychlosti až 129 km/h přispěl k šíření plamenů, které spálily tisíce domů, zničily ikonickou Sunset Boulevard a připravily o život minimálně deset lidí. Evakuováno muselo být až 180 000 obyvatel, uvedl server BBC.

Požáry, které se staly nejničivějšími v historii Los Angeles, způsobily škody odhadované na 52 až 57 miliard dolarů. Přestože přesná příčina vzniku požárů zůstává nejasná, většina podobných katastrof je obvykle důsledkem lidské činnosti, například nepozornosti nebo úmyslného žhářství.

Klíčovým faktorem byla zde ale především kombinace přírodních podmínek – dlouhodobého sucha, neobvykle vysokých srážek v předchozích letech a náhlého příchodu suchého větru Santa Ana.

Tento typ větru, známý i pod jinými názvy, například Föhn v Alpách, výrazně urychluje šíření plamenů. V Los Angeles v roce 2022 a 2023 spadlo rekordních 133 cm srážek, což vedlo k rychlému růstu vegetace. Avšak suché období, které následovalo, proměnilo tuto vegetaci ve snadno hořlavý materiál. Tato "výbušná" situace, jak ji popsal odborník Matt Jones, vedla k nevídané rychlosti šíření požárů.

Požáry zhoršuje i změna klimatu. Stoupající teploty a extrémní výkyvy počasí, známé jako "hydroklimatická změna", přispívají k rychlému růstu intenzivních požárů. Vědci zaznamenali, že v Severní Americe se mezi lety 2002 a 2021 podíl požárů, které během jediného dne spálily obrovské plochy, výrazně zvýšil. V Kalifornii, kde se střídají extrémní sucha a prudké deště, je tento problém obzvlášť patrný.

Vítr Santa Ana měl zásadní vliv na rychlost šíření plamenů, ale požáry často generují i vlastní počasí. Vytvářejí silné vzdušné proudy a mohutné oblaky, tzv. pyro-kumulativní mraky, které mohou přinášet další blesky a zakládat nové ohně. Tento jev činí požáry nepředvídatelnými a velmi obtížně kontrolovatelnými, zejména pokud zasáhnou hustě osídlené oblasti.

Navzdory pokusům o minimalizaci rizika, například využíváním koz na vypásání vegetace nebo monitorovacími kamerovými systémy, je jasné, že podobným katastrofám se nelze vždy vyhnout. Odborníci proto apelují na lepší přípravu obyvatel v rizikových oblastech, například odstraňování hořlavé vegetace z okolí domů, instalaci žáruvzdorných střech nebo plánování evakuace. Avšak ani tyto opatření často nezvládnou čelit masivním požárům, jako byly ty v Los Angeles.

Zároveň vyvstává otázka, zda je vůbec možné bezpečně žít v oblastech náchylných k požárům. Klimatické změny stále více ohrožují stabilitu podmínek, na které byla naše civilizace zvyklá. Pokud nepřijmeme razantní kroky ke zmírnění změny klimatu, požáry jako ty v Los Angeles se pravděpodobně stanou běžnou součástí naší budoucnosti. 

Související

Požár

Požáry v Kalifornii už spálily plochu o velikosti Paříže. LA může začít vypínat elektřinu

Boj s ničivými požáry v Los Angeles se dostává do kritické fáze. Po téměř týdnu intenzivního hašení hlásí hasičské jednotky určité úspěchy, ale Národní meteorologická služba varuje před silným větrem, který může dosáhnout rychlosti až 112 km/h. Tyto podmínky mohou vést k nebezpečnému šíření stávajících požárů nebo způsobit nová, ničivá ohniska.

Více souvisejících

Požáry v USA Požáry USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

Elon Musk

Musk vydělává jen z Tesly miliardy. Jeho příjem převyšuje plat zaměstnanců 2,5milionkrát

Nová zpráva americké odborové federace AFL-CIO poukazuje na výrazně se rozšiřující propast mezi příjmy nejvyšších firemních manažerů a běžných zaměstnanců ve Spojených státech. Výrazným příkladem je generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk, jehož odměna ve výši 158,3 miliardy dolarů překročila průměrný plat zaměstnance této automobilky více než 2,5milionkrát. Výzkumníci pro ilustraci uvedli, že Musk v roce 2025 vydělal mediánový roční plat zaměstnance Tesly každé 4,23 sekundy.

včera

včera

včera

Hormuzský průliv

Proč Trump zastírá fakta o Hormuzském průlivu? Nehodí se mu růst cen před volbami

Vymezení kontroly nad Hormuzským průlivem zůstává v probíhajícím konfliktu mezi Spojenými státy a Íránem stěžejním sporným bodem. Přestože americký prezident Donald Trump opakovaně prohlašuje, že Spojené státy mají nad touto klíčovou námořní cestou plnou kontrolu, podle vojenských a geopolitických odborníků oslovených webem CNN ani jedna ze stran průliv plně neovládá. Situaci na bojišti popisují jako patovou s tím, že průchod strategie ztěžuje neustálé bezpečnostní riziko pro komerční plavidla.

včera

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Japonsko se bouří proti návštěvě Putina na sporných Kurilských ostrovech

Japonská premiérka Sanae Takaiči v čtvrtek ostrými slovy odsoudila vůbec první návštěvu ruského prezidenta Vladimira Putina na sporných Kurilských ostrovech a označila ji za naprosto nepřijatelnou. Ruská státní média informovala, že Putin navštívil ostrov Iturup, který je v Japonsku známý pod názvem Etorofu. Jedná se o jeden ze čtyř ostrovů Kurilského souostroví, na které si dlouhodobě nárokují právo jak Rusko, tak Japonsko.

včera

Češi pozorují zatmění Slunce Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Zatmění Slunce uchvátilo Čechy i Evropany, příští rok nás čeká znovu

Miliony lidí napříč Evropou sledovaly nejvýraznější zatmění Slunce za téměř tři desetiletí. Zatímco obyvatelé Česka měli možnost pozorovat částečné zatmění, během něhož Měsíc zakryl většinu slunečního disku, jiné části kontinentu zažily úplnou tmu. Pás úplného zatmění zasáhl především Grónsko, Island a Španělsko. Pozorovatelé na mnoha místech Evropy reagovali na nebeské divadlo hlasitým jásotem a úžasem.

včera

včera

včera

Prezident Trump

Co znamená podpis příkazu o vakcínách? Trump nemění očkování, ale důvěru v medicinský zázrak

Exekutivní příkaz amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně očkování nevyvolává změny v oficiálních zdravotnických doporučeních Spojených států, podle odborníků však mezi veřejností rozšiřuje nejistotu, zmatek a obavy. Dekret se snaží obnovit rozsáhlé změny v očkovacím kalendáři, které dříve prosazoval ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy Jr. a které následně pozastavil federální soudce. Jelikož exekutivní příkazy slouží pouze jako vodítko pro úřady a nemění legislativu ani doporučení odborných vládních agentur, oficiální pokyny Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zůstávají beze změny.

včera

Andrej Babiš

Babiš obešel Motoristy. Sucho začal řešit se svým bývalým ministrem

Premiér Andrej Babiš se rozhodl opětovně otevřít téma dlouhotrvajícího sucha v České republice a oznámil záměr obnovit Národní koalici boje proti suchu. Reaguje tak na pokračující vlny veder a tropických teplot, které doprovází jedna z nejsilnějších vln sucha za poslední desetiletí. K řešení situace si přizval bývalého ministra životního prostředí a současného hejtmana Ústeckého kraje Richarda Brabce, který se doposud věnoval především svému regionu a otázkám klimatu se vyhýbal.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda našla nový zdroj rekrutů. Studenti ze škol

Kreml ve snaze nahradit vysoké ztráty z válečného konfliktu na Ukrajině zaměřil svou pozornost na akademickou půdu a odborná učiliště. Počátkem letošního roku odstartovala masivní kampaň, která cílíc především na studenty s horšími studijními výsledky nebo na ty, kteří zvažují odchod ze školy, nabízí možnost vstoupit do armády. Hlavním lákadlem se stala služba u nově budovaných jednotek bezpilotních prostředků, jež úřady prezentují jako bezpečnou, prestižní a moderní cestu, jak projít službou v armádě bez přímého ohrožení života.

včera

včera

Brambory za sebou mají bohatou historii

Počasí v Asii je tak extrémní, že se brambory doslova vaří v zemi

Východní Asii zasáhla rekordní vlna veder, která má vážné dopady na zemědělství, veřejné zdraví i infrastrukturu v Jižní Koreji, Japonsku, Číně či Hongkongu. Zvláště těžké škody hlásí jihokorejští zemědělci, kterým extrémní teploty doslova zničily úrodu přímo v půdě. V okrese Jang-gu na severovýchodě země horko proměnilo půdu v takřka rozehřátou troubu, kvůli čemuž sklizené brambory změkly a rozpadaly se jako uvařené. Podobně zasaženi jsou i pěstitelé vodních melounů a jahod v dalších částech země.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Dejte nám 10 procent svých raket do Patriotů a zničíme všechny ruské balistické střely, vzkázal Zelenskyj USA

Ukrajina disponuje pouze desetinou střel do systému Patriot, které naléhavě potřebuje od Spojených států k zastavení sílících ruských balistických útoků. V rozhovoru pro stanici CNN to uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s tím, že většinu dnů tráví nesčetnými telefonáty a neformálními jednáními se spojenci o zajištění dalších dodávek. 

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump nebyl sám. Z Turecka s ním potají odletěl jediný ministr

Amerického prezidenta Donalda Trumpa doprovázelo při jeho utajeném odletu z Turecka několik blízkých osobních poradců. K přesunu docházelo na palubě menšího letadla, do kterého se prezident tajně přesunul z původního většího stroje Air Force One. Podle informovaného zdroje CNN s ním na palubě menšího speciálu C-32A cestovala například jeho výkonná asistentka Natalie Harp, zástupce šéfa Bílého domu Dan Scavino nebo ředitel operací Oválné pracovny Walt Nauta. Z členů kabinetu s Trumpem z Ankary v tomto letadle odletěl pouze ministr obrany Pete Hegseth.

včera

Letní počasí

Víkendové počasí přinese změnu. Teploty opět poletí nahoru

Česko si v těchto dnech může odpočinout od horkého počasí, jenže tropy se k nám vrátí ještě tento týden. Další epizoda letního seriálu připadne na víkend, kdy budou maximální teploty stoupat výrazně nad třicítku. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

12. srpna 2026 21:59

12. srpna 2026 21:02

Situace se stabilizuje, hlásí ministerstvo. Jde o důležitý lék na rakovinu

Dostupnost tamoxifenu v České republice se výrazně zlepšuje. Díky intenzivní koordinaci Ministerstva zdravotnictví a Státního ústavu pro kontrolu léčiv s výrobci a distributory míří v těchto a následujících dnech do České republiky přes 10 000 balení tamoxifenu. Další dodávky jsou zajišťovány také pro podzimní období.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy