Prohra Harrisové ve volbách vrací Američany k zásadní otázce týkající se žen

Tento týden Američané nezvolili Kamalu Harrisovou jako první prezidentku Spojených států, ale pro Janet Edwardsovou, Afroameričanku z Washingtonu, bylo důležité, že mohla během svého života sledovat, jak jiná žena tmavé pleti kandiduje na nejvyšší úřad v zemi. Přestože Harrisová 5. listopadu prohrála, Edwardsová zdůraznila, že nechce, aby tento neúspěch zcela zastínil radost z více než tříměsíční kampaně.

„Nechci se vzdát toho, co je možné do budoucna,“ řekla pro CNN Edwardsová před projevem Harrisové na Howardově univerzitě . „Někdy přijdou těžké chvíle, které nepůjdou naším směrem, ale to je součást života, zejména pro ženy tmavé pleti.“

Volby zanechaly mezi demokraty rozčarování a prohra Harrisové je obzvláště bolestná pro ženy, zejména pro ženy tmavé pleti, které ji silně podporovaly. Po osmi letech tak zůstává „nejvyšší strop“ pro ženy stále nedostižný, což podkopává naději těch, kteří doufali ve zvolení první ženy - prezidentky.

I když řada dalších zemí, včetně Itálie, Severní Makedonie a Mexika, v posledních letech zvolila ženy do svých nejvyšších politických funkcí, američtí voliči dvakrát upřednostnili Donalda Trumpa před dvěma kandidátkami, které se nejvíce přiblížily Bílému domu.

V historii USA kandidují na prezidenta ženy už více než 150 let, počínaje Victorií Woodhullovou, kandidátkou Strany rovných práv v roce 1872. V roce 1972 se Shirley Chisholmová, tehdejší kongresmanka z New Yorku, stala první Afroameričankou, která se o tuto funkci ucházela s heslem „Nezávislá a nesvázaná“. Kampaň Kamaly Harrisové odkazovala na typografii právě z jejího hesla.

Teprve v posledních 16 letech se prezidentský úřad pro ženy stal reálně dosažitelným. V roce 2008 Hillary Clintonová těsně prohrála s Barackem Obamou, ale její úspěch v primárkách, kdy získala 18 milionů hlasů, znamenal velký pokrok a naději, že jednou žena skutečně nominaci získá. To se stalo o osm let později, kdy Clintonová ve volbách sice získala o tři miliony hlasů více než Trump, ale přesto prohrála.

Obě demokratické kandidátky čelily výzvám – Clintonová byla terčem útoků republikánů, nebyla oblíbená mezi progresivními voliči a její kampaň zatížila aféra s e-mailovým serverem. Harrisová se snažila zkrátit dva roky kampaně do pouhých tří měsíců poté, co prezident Joe Biden v červenci ukončil svou kandidaturu a podpořil ji.

Pro některé demokratické ženy je však druhá, tentokrát rozhodující porážka, opět s Trumpem, důvodem k zamyšlení. Melinda Coreyová z Washingtonu si myslí, že jak Clintonová, tak Harrisová byly ve své době nejkvalifikovanější kandidátky. Dodává: „Jsem připravena na ženu prezidentku, ale nevím, jestli na to je připravena většina Ameriky.“

Mladé voličky na Howardově univerzitě, alma mater Harrisové, popsaly hlasování pro viceprezidentku jako historický okamžik. Kamori Thomasová řekla, že pocítila určitý hrdý náboj, zatímco její spolužačka Priya Lewisová zdůraznila, že volba Harrisové byla poctou. 

Související

Elon Musk Analýza

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) prezidentské volby USA 2024 Kamala Harrisová

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 4 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 4 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 9 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

včera

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy