Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes požádal Řecko o asistenci při výcviku ukrajinských pilotů na bojové letouny F-16. Řecko, které má tyto letouny ve svém arzenálu, údajně souhlasilo s touto žádostí. Není však jasné, zda Řecko plánuje předat některé z těchto letounů Ukrajině, jako to učinily Dánsko a Nizozemsko.
Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis na společné tiskové konferenci s prezidentem Zelenskym slíbil podporu a diplomatickou asistenci pro Ukrajinu v cestě k integraci do Evropské unie a NATO. "Dnes jsme dosáhli významného úspěchu pro naši leteckou spolupráci. Řecko nám pomůže s výcvikem našich pilotů na F-16," prohlásil na tiskové konferenci Zelenskyj.
Premiér Mitsotakis se podle serveru Ukrajinska pravda zavázal k další pomoci Ukrajině, ale neudělil konkrétní detaily. Výcvik ukrajinských pilotů nepřímo komentoval, ale zdůraznil, že nesnáší násilné pokusy o změnu hranic a poukázal na podobné konflikty s autoritářskými režimy, zejména s Tureckem.
Oba politici podepsali memorandum, které zdůrazňuje podporu Ukrajině v procesu integrace do EU a NATO. Premiér Mitsotakis též připomněl obtížné situace, například v Mariupolu, kde žije mnoho lidí s řeckými kořeny.
Dále bylo oznámeno, že prezident Zelenskyj bude hostem neformální večeře s vůdci zemí západního Balkánu a významnými evropskými představiteli, jako jsou předsedové Evropské komise a Evropské rady. Avšak albánský premiér Edi Rama na této akci nebude přítomen kvůli sporu mezi Albánií a Řeckem týkajícímu se věznění albánského politika z řecké menšiny, Frediho Beleriho.
Spojené státy už minulý týden schválily předání dánských a nizozemských stíhaček F-16 Ukrajině, aby jí umožnily efektivněji se bránit před ruskou agresí, ale až po absolvování výcviku ukrajinskými piloty, kteří se naučí ovládat tato letadla. Uvedla to Reuters s odkazem na nejmenovaného amerického zástupce.
Washington poskytl Dánsku a Nizozemsku oficiální ujištění, že USA urychlí schválení žádosti o předání stíhaček F-16 Ukrajině poté, co ukrajinští piloti dokončí svůj výcvik. Tento krok byl potvrzen také ministři zahraničí těchto dvou zemí.
Nizozemský ministr zahraničí Wopke Hoekstra se ve svém příspěvku na sociální síti X vyjádřil k tomuto rozhodnutí pozitivně. Označil ho za krok, který usnadní dodání stíhaček F-16 Ukrajině, a dodal, že se nyní bude věnovat dalším jednáním s evropskými partnery ohledně této věci.
Dánský ministr zahraničí Lars Lökke Rasmussen potvrdil, že spolu s ministrem obrany oslovili své americké protějšky ohledně dodání stíhaček a obdrželi přátelský dopis od amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena, který představil určité možnosti postupu. Rasmussen zdůraznil, že tímto způsobem byla odstraněna překážka, která mohla bránit dodání stíhaček Ukrajině. Nyní se s ostatními spojenci snaží zjistit, jaký by mohl být další krok v tomto procesu.
Ukrajina ale nebude moci používat americké stíhačky F-16 tento podzim a zimu. Prohlásil to mluvčí vzdušných sil ukrajinské armády Jurij Ihnat. Ukrajina opakovaně vyzvala své západní spojence, aby zemi dodali letouny F-16, žádný ze států ale zemi neslíbil, že zemi stíhačky dodá.
"Už teď je zřejmé, že během letošního podzimu a zimy nebudeme schopni Ukrajinu bránit stíhačkami F-16," řekl podle serveru Telegraph Yuriy Ihnat ukrajinské televizi. "Vkládali jsme do tohoto letadla velké naděje, že se stane součástí protivzdušné obrany, schopnou nás ochránit před ruským raketovým a bezpilotním terorismem," řekl Ihnat.
Výcvik ukrajinských pilotů na víceúčelových stíhačkách F-16 měl původně začít koncem srpna. Ihnat podle serveru Ukrajinska pravda před několika dny uvedl, že pilotům běžně trvá až šest měsíců, než se naučí ovládat stíhačku. Za určitých podmínek však lze tuto dobu zkrátit na čtyři měsíce.
O moderní stíhačky F-16 Ukrajina žádá už řadu měsíců. Umožnily by jí mířit na ruské letouny a armáda by k tomu nemusely využívat drahé rakety systémů Patriot.
Stíhačka F-16, známá také jako Fighting Falcon, je jednou z nejuznávanějších a nejrozšířenějších bojových letadel na světě. Vyvinuta americkou společností General Dynamics (nyní Lockheed Martin) v 70. letech se rychle stala ikonou moderního letectva a získala si pověst výkonného a univerzálního letadla schopného plnit širokou škálu úkolů.
První let F-16 se uskutečnil v roce 1974 a v roce 1978 bylo letadlo přijato do služby amerického letectva. Od té doby bylo vyrobeno více než 4 600 kusů stíhaček a exportováno do více než 25 zemí po celém světě. Díky své všestrannosti a výkonným schopnostem se F-16 stala základním stíhacím letadlem mnoha vzdušných sil.
Související
Ruské síly údajně obsadily strategické frontové město Kurachove
Těžké ztráty severokorejských vojáků v Kursku: Ukrajina hlásí stovky mrtvých
válka na Ukrajině , Armáda Ukrajina , Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) , F-16
Aktuálně se děje
před 54 minutami
Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí
před 1 hodinou
Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?
před 2 hodinami
Ruské síly údajně obsadily strategické frontové město Kurachove
před 3 hodinami
Protiteroristická akce na Slovensku. Policie uklidňuje veřejnost
před 4 hodinami
Česko bude mít nového nejvyššího žalobce. Stříž se rozhodl rezignovat
před 4 hodinami
Virus v Číně děsí svět. Experti uklidňují veřejnost a vysvětlují, o co jde
před 5 hodinami
Severní Korea označila Junovo stanné právo za šílené. A odpálila hypersonickou raketu
před 5 hodinami
Oblast Tibetu zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou desítky
před 7 hodinami
Počasí o víkendu jako stvořené k lyžování? V Česku opět nasněží
včera
Rumunsko a Bulharsko vstoupily do Schengenského prostoru. Mohlo být načasování ještě horší?
včera
Hrozba pro americkou demokracii? Trumpův plán může podkopat celý právní systém
včera
Ještě není prezidentem, přesto je Donald Trump mocnější než kdy dřív
včera
Justin Trudeau odchází. 10 let byl zárukou politické stability
včera
Politický otřes v Kanadě: Justin Trudeau rezignuje na všechny funkce
včera
Největší západní výzvou pro Evropu paradoxně nemusí být Trump
včera
Schodek státního rozpočtu za rok 2024 klesl na 271,4 miliardy korun
včera
Těžké ztráty severokorejských vojáků v Kursku: Ukrajina hlásí stovky mrtvých
včera
Premiér Justin Trudeau končí? Kanada očekává rezignaci každou minutou
včera
Počasí: Trápení s ledovkou nekončí. Platí nová výstraha
včera
Počasí jaké USA nepamatují. Spojené státy čelí masivní zimní bouři
Spojené státy zasáhla masivní zimní bouře, která přináší sníh, led, silný vítr a nebezpečné mrazy od centrálních a jižních států až po východní pobřeží. Situace způsobila nebezpečné podmínky na silnicích, uzavření škol a vládních úřadů v několika státech a vyhlášení stavu nouze.
Zdroj: Libor Novák