Republikán Santos končí v Kongresu. Podváděl v životopisu i kampani

V pátek rozhodla Americká Sněmovna reprezentantů o zbavení mandátu svého republikánského člena George Santose. Santos, který sloužil méně než rok, byl zapleten do skandálu spojeného s klamáním voličů a dárců během své volební kampaně. Dvoutřetinová většina zákonodárců hlasovala pro jeho vyloučení. Toto rozhodnutí následovalo po zprávě sněmovního etického výboru, která ukázala, že tým Santose zneužíval volební příspěvky na osobní výdaje. Santos, politik zastupující stát New York, se tak stal šestým vyloučeným členem v historii sněmovny.

Sněmovna reprezentantů v pátek odhlasovala vyloučení republikánského poslance George Santose, což je historický krok, který se nestal za více než 20 let. Informuje ABC News.

Santos, provázený skandálem od svého příjezdu do Washingtonu téměř před rokem, se stal teprve šestým členem Sněmovny v historii, který byl odvolán svými kolegy.

Potíže kongresmana začaly těsně po jeho zvolení v listopadu loni, když mu bylo třicet čtyři let. V prosinci zveřejnila newyorská média informace, že výrazně zkreslil části svého životopisu, kterým se prezentoval voličům. Mezi tyto nepravdivé údaje patřilo tvrzení, že absolvoval vysokou školu a pracoval pro prestižní banky. Etický výbor následně zahájil šetření jeho volební kampaně, a newyorské úřady postupně obvinily Santose z více než dvaceti bodů, včetně krádeže osobních údajů a praní špinavých peněz.

Konečné hlasování pro jeho vyloučení bylo 311 ku 114, přičemž 112 republikánů hlasovalo s demokraty, což daleko překračuje potřebnou hranici dvou třetin většiny. Sčítání předsedal mluvčí Mike Johnson, který těsně před hlasováním oznámil svůj nesouhlas.

Dosavadní zástupce obvodu na jihovýchodě New Yorku byl mandátu zbaven s okamžitou platností.

Před samotným hlasováním se vedoucí představitelé Sněmovny reprezentantů za republikány postavili na obranu Santose. Předseda komory Mike Johnson sdělil médiím, že bude hlasovat proti návrhu na vyloučení. Santosovo odstranění z pozice dále zkomplikovalo již složitou situaci, jelikož republikánská většina ve Sněmovně se snížila na 221 mandátů z celkových 435. Křeslo Santose zůstane prázdné až do doby, než budou uspořádány doplňovací volby v daném obvodu, které se plánují někdy během následujících tří měsíců. Analytici očekávají, že demokraté v těchto volbách budou mít výraznou šanci posílit svůj zastoupení ve sněmovním klubu. Po samotném hlasování se předseda Johnson odmítl k celé kauze vyjádřit, jak informovala zpravodajská společnost BBC.

Před tímto pátkem bylo za více než dvě století existence Sněmovny reprezentantů vyloučeno pouze pět jejích členů. Tři politici byli tímto způsobem potrestáni v roce 1861 za svou podporu jižanské Konfederace během americké občanské války. Další dva případy vyloučení, a to v letech 1981 a 2002, se týkala kongresmanů odsouzených za korupci a jiné finanční trestné činy.

Vyloučení Santose přišlo dva týdny po vydání důkladné zprávy Sněmovního etického výboru, která detailně popisovala, jak Santos podle vyšetřovatelů využil finanční prostředky kampaně ve svůj osobní prospěch. I přes opakovanou kritiku ze strany Santose, který označoval zprávu za politickou špínu, nedokázal vyvrátit konkrétní obvinění.

Santos zatím není souzen a veškerá obvinění odmítl. Dva bývalí spolupracovníci již přiznali vinu, a podle zprávy etického výboru byl Santos považován za "fabulátora" svými vlastními podřízenými, kteří navrhovali, aby se léčil kvůli neustálému lhaní. Po zjištěních tisku loni vznikly otázky ohledně mnoha jeho prohlášení, včetně tvrzení o rozsáhlém majetku, židovském původu a útěku jeho prarodičů před nacisty.

Zpráva etického výboru popisuje tuto falešnou image jako součást snah Santose získat peníze od dárců. Podle vyšetřování sněmovny byly příspěvky použity na financování pobytů v Las Vegas a Atlantic City, nákup luxusního zboží a splácení osobních dluhů. Celková částka, kterou Santosova kampaň takto zpronevěřila, není jasná, ale podle dostupných informací jde o statisíce dolarů.

I po vyloučení ze sněmovny si Santos udržuje některé výsady bývalých kongresmanů, včetně přístupu do sídla Kongresu, uvádí BBC. Nicméně nemá nárok na parlamentní penzi, která vzniká až po pěti letech ve funkci. I přes svou diskreditaci má možnost znovu kandidovat do sněmovny, ale před dvěma týdny oznámil, že se o znovuzvolení příští rok nebude ucházet.

Související

Více souvisejících

Kongres USA George Santos

Aktuálně se děje

včera

Delon, Alain

Delon opět zaměstnává justici. Má desítky zbraní, ale bez oprávnění

Francouzská policie provedla domovní prohlídku u legendárního Alaina Delona a nestačila se divit. Ačkoliv slavný herec nevlastní zbrojní průkaz, našlo se 72 střelných zbraní a přes tři tisíce kusů munice. Na pozemku je navíc soukromá střelnice. Zahájeno tak bylo vyšetřování kvůli podezření z nelegálního držení zbraní.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

O první jarní trenérský vyhazov se postarali v Olomouci. Po nevydařených výsledcích končí Jílek

Po čtyřech jarních kolech fotbalové Fortuna ligy přikročil první prvoligový klub ke změně trenéra. Stalo se tak v Olomouci, kde se kvůli třem prohrám a jedné remíze rozhodlo klubové vedení ukončit spolupráci s trenérem Václavem Jílkem. Zároveň ve svém pondělním prohlášení klub uvedl, že ho nahradí dosavadní asistent Jiří Saňák, přičemž ale půjde o dočasnou variantu.

včera

včera

včera

včera

Jaromír Soukup (TV Barrandov)

Soukup získal pro TV Barrandov ochranu před věřiteli. Dostal tři měsíce na nápravu

Už to není tajné. Firma Barrandov Televizní Studio podnikatele Jaromíra Soukupa dluží téměř miliardu korun, ukazují údaje v insolvenčním rejstříku. Pražský městský soud v pondělí souhlasil s návrhem firmy a vyhlásil moratorium na majetek dlužníka, které na tři měsíce ochrání společnost před věřiteli. Je ale nutné připravit reorganizaci. 

včera

Praha hostila summit premiérů zemí V4. (27.2.2024)

Nelehký summit V4 v Praze. Představy zemí o pomoci Ukrajině se liší

Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením mezinárodního práva. Kyjev podle všech čtyř státníků potřebuje pomoc, rozdílné jsou jen představy o ní. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla dnešní diskuze politiků lehká. 

včera

včera

včera

včera

film Po čem muži touží

České romantické komedie: Spotřební zboží a nepochopení žánru? Proč kvalitativně nestačí na filmy Láska nebeská či Pretty Woman?

České romantické komedie jsou v posledních letech často zmiňované téma. V internetových diskusích panuje přesvědčení, že se u nás netočí nic jiného a nedá se na ně dívat, přesto jsou stále komerčně úspěšné. Je tomu ale skutečně tak? A jsou skloňované kasovní trháky opravdu romantickými komediemi? Nebo je to zkrátka trochu složitější? 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Severokorejské továrny se nezastaví. Rusko zásobují municí výměnou za jídlo

Podle jihokorejského ministra obrany Sina Won-sika pracují severokorejské muniční továrny na plný výkon s cílem dodávat zbraně do Ruska výměnou za potraviny a další komodity.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy