Rozvolňování musí být pomalé a plynulé, radí šéf WHO Ghebreyesus

Nejdůležitější je nyní pomalé a plynulé uvolňování omezení pohybu. Řekl to dnes podle agentury Reuters generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Poukázal přitom na nárůst nových případů v Jižní Koreji a Německu a související celosvětové obavy z druhé vlny epidemie způsobené koronavirem.

"Uvolňování omezení vycházení je složité i obtížné," upozornil Tedros na pravidelném virtuálním brífinku ze Ženevy. Poznamenal také, že před virem je nadále třeba se mít co nejvíce na pozoru. Konstatoval však také, že Německo, Jižní Korea a Čína mají systémy, které jsou schopné reagovat na nárůsty případů nákazy covidem-19.

"Nyní jsme svědky určité naděje, protože mnoho zemí upouští od těchto zákazů pohybu," poznamenal hlavní krizový expert WHO Michael Ryan a vyzval k napření pozornosti na takzvané clustery, shluky výskytu viru. Ryan rovněž vyjádřil naději, že Německu a Jižní Koreji se podaří počet těchto shluků snížit. Například v Koreji se shluky nákazy objevily v soulských nočních klubech.

Ryan dnes zopakoval, že svět bude žít s koronavirem ještě dlouho, protože velká část populace je nadále náchylná kvůli nízkému výskytu protilátek. Ryan dnes rovněž odmítl přístup spočívající ve snaze o dosažení kolektivní, "stádní" imunity s tím, že se nechají zemřít nějací starší lidé. Ryan to označil za "opravdu velmi nebezpečnou kalkulaci".

Tedros dnes rovněž zdůraznil, že součástí podnikatelských plánů by se měla stát opatření na prevenci šíření koronaviru na pracovištích. Ryan dnes označil za alarmující vysoký počet infikovaných pečujících zdravotníků.

WHO dnes společně s Organizací spojených národů pro boj s AIDS (UNAIDS) vydala rovněž zprávu varující před nárůstem obětí AIDS kvůli koronavirové krizi. Světové organizace očekávají, že v Africe do roku 2021 zemře asi 500.000 lidí na AIDS nebo související nemoci navíc. Počet obětí by se tak zdvojnásobil.

Organizaci v dnešní výzvě uvedly, že je třeba učinit vše pro to, aby nenastalo půlroční přerušení péče o lidi s virem HIV. V současnosti je mnoho zařízení pro péči o tyto pacienty kvůli koronaviru zavřeno nebo byl přerušen řetězec zásobování léky proti AIDS. "Musíme to chápat jako budíček pro všechny země, aby udržely v chodu svá důležitá zdravotnická zařízení," prohlásil šéf WHO Tedros.

Jenom v subsaharské Africe žije odhadem 26 milionů lidí s HIV a 16,4 milionu z nich se podrobuje protivirové léčbě.

Související

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

Více souvisejících

Tedros Adhanom Ghebreyesus (WHO) WHO (Světová zdravotnická organizace) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy