Rusko by nezaútočilo, kdyby Ukrajina měla jaderné zbraně, myslí si Clinton

Bývalý americký prezident Bill Clinton v rozhovoru s irskou televizí RTÉ vyjádřil lítost nad tím, že Ukrajinu po rozpadu Sovětského svazu přesvědčoval, aby se vzdala jaderných zbraní. Zároveň naznačil, že by se Rusko na Ukrajinu neodvážilo zaútočit, pokud by jaderné zbraně měla.

Clinton se v rozhovoru věnoval své roli v severoirském mírovém procesu a vyjádřil se k aktuálnímu geopolitickému vývoji. "Cítím osobní podíl, protože jsem je (Ukrajinu) přiměl k tomu, aby souhlasili s tím, že se vzdají svých jaderných zbraní. Nikdo z nich nevěří, že by Rusko provedlo tento kousek, kdyby Ukrajina stále měla své zbraně," řekl.

V lednu 1994 podepsal Clinton s tehdejšími prezidenty Ruska Borisem Jelcinem a Ukrajiny Leonidem Kravčukem trojstrannou dohodu o likvidaci arzenálu strategických jaderných zbraní, které zůstaly na ukrajinském území po rozpadu Sovětského svazu. Spojené státy se později v témže roce rovněž podílely na související dohodě zvané budapešťské memorandum, která zahrnovala ruské závazky respektovat územní celistvost Ukrajiny. Rusko tyto závazky porušilo už v roce 2014, když anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, a následně invazí na Ukrajinu z loňského února.

"Věděl jsem, že prezident (Vladimir) Putin nepodporoval dohodu prezidenta Jelcina, že nikdy nebude zasahovat do územních hranic Ukrajiny - dohodu, kterou uzavřel, protože chtěl, aby se Ukrajina vzdala svých jaderných zbraní," poznamenal Clinton. "Báli se jich vzdát, protože si mysleli, že je to jediná věc, která je chrání před expanzivním Ruskem," řekl exprezident o názoru ukrajinské strany.

"Když se mu to hodilo, prezident Putin ji porušil a nejprve zabral Krym. A mně je to hrozně líto, protože Ukrajina je velmi důležitá země," dodal s tím, že co udělal Putin, je špatně, a Evropa a USA by Ukrajinu měly nadále podporovat. "Možná přijde čas, kdy ukrajinská vláda dospěje k názoru, že si umí představit mírovou dohodu, se kterou by dokázali žít, ale nemyslím si, že bychom je měli opustit," dodal.

Související

Donald Trump

PŘEHLEDNĚ: Kdo podpořil americké kandidáty na prezidenta?

Kandidáti na prezidenta Spojených států, demokratka Kamala Harrisová a republikán Donald Trump, už obdrželi podporu od mnoha osobností. Zatímco současné viceprezidentce ohlašují podporu hlavně politici, exprezidentovi slíbil velké finanční injekce miliardář Elon Musk. 

Více souvisejících

Bill Clinton

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 5 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 6 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy