Rusko má od začátku války na rukou krev téměř deseti tisíců ukrajinských civilistů

Od začátku války na Ukrajině bylo hlášeno téměř 10.000 zabitých civilistů, uvedl podle agentury Interfax v úterý Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR). 

Ve zprávě OHCHR se píše, že od ruské invaze z února 2022 bylo potvrzeno 9444 civilních obětí na životech včetně 500 dětí. Počet zraněných dosáhl 16.940. Skutečná čísla jsou však pravděpodobně vyšší.

OHCHR upozornil, že bilance není úplná, protože z mnoha oblastí chybí údaje. Týká se to zejména měst jako Mariupol, Lysyčansk nebo Severodoneck, které po dlouhých bojích obsadily ruské jednotky. V Kyjevě se obávají, že počet mrtvých je v porovnání s úředními záznamy o tisíce nebo desetitisíce vyšší.

Potvrzené údaje OSN ukazují, že 7339 civilistů zemřelo v oblastech Ukrajiny ostřelovaných Ruskem a bráněných ukrajinskou armádou. V oblastech okupovaných ruskými silami zahynulo 2105 lidí.

Výrazně vyšší počet obětí na obou stranách fronty registrují v Doněcké a Luhanské oblasti na východě Ukrajiny než v hlavním městě Kyjev a ve střední nebo západní části země.

Ruské také nedávno přiznalo, že od začátku invaze na Ukrajinu "přijalo" asi 4,8 milionu obyvatel Ukrajiny, z nichž více než 700 tisíc jsou děti, uvádí zpráva ruské komisařky pro práva dětí Marie Lvové-Belové.

Podle Rádia Svobodná Evropa přišla údajně většina ukrajinských dětí do Ruska se svými rodiči nebo jinými příbuznými. Šéf ruského parlamentního výboru pro zahraniční vztahy Grigorij Karasin prostřednictvím telegramu už na začátku července přiznal, že ruské úřady evidují až sedm set tisíc dětí, které uprchly z konfliktních zón na Ukrajině. 

"V posledních letech našlo v Rusku útočiště sedm set tisíc dětí, které uprchly před bombardováním a ostřelováním v konfliktních zónách na Ukrajině, včetně těch, které opustily dětské domovy se svými rodiči nebo s učiteli," uvedl.

Poslední odhady z poloviny června hovořily o 200-300 tisících deportovaných ukrajinských dětech. Karasin tehdy přiznal více než dvojnásobný počet, a ten nyní potvrdila i ruská komisařka, na níž Mezinárodní trestní soud v Haagu vydal 17. března zatykač, stejně jako na ruského prezidenta Vladimira Putina. Oba jsou obviněni z odpovědnosti za nezákonné deportace dětí z okupovaných území Ukrajiny do Ruska.

Podle komisařky na území Ruska "dorazilo" také asi 1500 žáků z ústavů pro sirotky nebo děti ponechané bez péče. Stovky z nich byly umístěny do pěstounské péče v ruských rodinách. Zpráva také uvádí, že v listopadu 2022 se v bezprostřední blízkosti frontové linie nacházel dětský domov v Oleshki v Chersonské oblasti, odkud bylo "dočasně" převezeno 52 žáků s těžkými patologickými problémy "na bezpečné území", na anektovaný Krym.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ukrajina

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy