Rusko mučí ukrajinské civilisty v ruských věznicích, tvrdí server

V pátek informoval ruský nezávislý zpravodajský web Meduza, s odkazem na svědectví bývalých vězňů, že ukrajinští civilisté, kteří byli násilně deportováni do ruských věznic, jsou pravidelně podrobováni tělesnému týrání a vystaveni hrozbám smrti.

Podle těchto získaných informací uvádí několik zadržených svědectví o rutinním vystavování ukrajinských vězňů násilí ze strany vězeňského personálu. Tato násilí zahrnují bití, střelbu ze vzduchových zbraní, použití elektrických šoků a hrozby popravou.

"Byli jsme proměněni v lovená zvířata," řekl Alexander Tarasov, který organizoval shromáždění proti ruské okupaci v jihoukrajinském městě Cherson před svým zadržením v březnu loňského roku a přemístěním do ruského vězení.

Zdá se, že dozorci využili podobnou taktiku mučení i proti Marianu Garcíovi Calatayudovi, španělskému dobrovolníkovi, který byl jedním z několika cizinců násilně deportovaných z Ukrajiny. Meduza také uvádí, že přibližně 100 ukrajinských civilistů je momentálně drženo ve speciálních vyšetřovacích střediscích na celém anektovaném Krymu s vysokou mírou utajení. Tito lidé jsou identifikováni jako dobrovolníci, novináři a vojenští důstojníci. Uvedl server The Moscow Times s odkazem na Meduzu.

Podle odborníků z ruských bezpečnostních služeb, které cituje web Meduza, byli ukrajinští civilisté drženi v zajetí s cílem pomoci Rusku identifikovat ukrajinské vojenské zpravodajce a vybudovat vlastní zpravodajskou síť.

Ukrajinská armáda odhaduje, že počet ukrajinských civilistů zadržovaných v Rusku přesahuje 3000, přičemž desítky z nich údajně zemřely ve vězení.

Ruská invaze na Ukrajinu v únoru 2022 proměnila zhruba 8 milionů občanů Ukrajiny v uprchlíky.

Ukrajinští prokurátoři zdokumentovali více než 80 000 záznamů o válečných zločinech spáchaných ruskými silami.

Moskva jakákoli obvinění z pochybení odmítá.

Skupiny pro lidská práva a OSN informovaly o nezákonném zadržování a mučení civilistů během anexe Krymu a konfliktu na východní Ukrajině od roku 2014.

Podle Meduzy ruské úřady zadržují většinu ukrajinských civilistů bez obvinění nebo jejich kvalifikace jako válečné zajatce a brání jim v kontaktu s právníky.

Několik ukrajinských civilistů, považovaných za rukojmí ochránci lidských práv, bylo obviněno podle ruských teroristických zákonů.

Zadržování na Krymu je dohledáváno kontrarozvědkou Federální bezpečnostní služby (FSB), zatímco vojenská policie ruského ministerstva obrany pokrývá zbytkové území, uvádí Meduza.

Ruské ministerstvo obrany, FSB, vězeňská služba, Kreml a krymské úřady se odmítly vyjádřit, sdělil Meduza.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Krym Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy