Rusko mučí ukrajinské civilisty v ruských věznicích, tvrdí server

V pátek informoval ruský nezávislý zpravodajský web Meduza, s odkazem na svědectví bývalých vězňů, že ukrajinští civilisté, kteří byli násilně deportováni do ruských věznic, jsou pravidelně podrobováni tělesnému týrání a vystaveni hrozbám smrti.

Podle těchto získaných informací uvádí několik zadržených svědectví o rutinním vystavování ukrajinských vězňů násilí ze strany vězeňského personálu. Tato násilí zahrnují bití, střelbu ze vzduchových zbraní, použití elektrických šoků a hrozby popravou.

"Byli jsme proměněni v lovená zvířata," řekl Alexander Tarasov, který organizoval shromáždění proti ruské okupaci v jihoukrajinském městě Cherson před svým zadržením v březnu loňského roku a přemístěním do ruského vězení.

Zdá se, že dozorci využili podobnou taktiku mučení i proti Marianu Garcíovi Calatayudovi, španělskému dobrovolníkovi, který byl jedním z několika cizinců násilně deportovaných z Ukrajiny. Meduza také uvádí, že přibližně 100 ukrajinských civilistů je momentálně drženo ve speciálních vyšetřovacích střediscích na celém anektovaném Krymu s vysokou mírou utajení. Tito lidé jsou identifikováni jako dobrovolníci, novináři a vojenští důstojníci. Uvedl server The Moscow Times s odkazem na Meduzu.

Podle odborníků z ruských bezpečnostních služeb, které cituje web Meduza, byli ukrajinští civilisté drženi v zajetí s cílem pomoci Rusku identifikovat ukrajinské vojenské zpravodajce a vybudovat vlastní zpravodajskou síť.

Ukrajinská armáda odhaduje, že počet ukrajinských civilistů zadržovaných v Rusku přesahuje 3000, přičemž desítky z nich údajně zemřely ve vězení.

Ruská invaze na Ukrajinu v únoru 2022 proměnila zhruba 8 milionů občanů Ukrajiny v uprchlíky.

Ukrajinští prokurátoři zdokumentovali více než 80 000 záznamů o válečných zločinech spáchaných ruskými silami.

Moskva jakákoli obvinění z pochybení odmítá.

Skupiny pro lidská práva a OSN informovaly o nezákonném zadržování a mučení civilistů během anexe Krymu a konfliktu na východní Ukrajině od roku 2014.

Podle Meduzy ruské úřady zadržují většinu ukrajinských civilistů bez obvinění nebo jejich kvalifikace jako válečné zajatce a brání jim v kontaktu s právníky.

Několik ukrajinských civilistů, považovaných za rukojmí ochránci lidských práv, bylo obviněno podle ruských teroristických zákonů.

Zadržování na Krymu je dohledáváno kontrarozvědkou Federální bezpečnostní služby (FSB), zatímco vojenská policie ruského ministerstva obrany pokrývá zbytkové území, uvádí Meduza.

Ruské ministerstvo obrany, FSB, vězeňská služba, Kreml a krymské úřady se odmítly vyjádřit, sdělil Meduza.

Související

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

Více souvisejících

válka na Ukrajině Krym Rusko

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

Státní rozpočet je podvod, Fialova vláda jsou amatéři. Zeman ve vánočním poselství mluvil o urážce voličů

Bývalý prezident Miloš Zeman, který už přes rok není hlavou státu, pokračuje ve své tradici vánočních poselství. Ve svém nejnovějším projevu na CNN Prima NEWS opět vyjádřil svou nespokojenost se současnou vládou Petra Fialy a poukázal na problém, který dlouhodobě zmiňuje – zaostávání České republiky za vyspělými zeměmi. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy