Rusko oficiálně odstupuje od smlouvy o zákazu jaderných zkoušek. Putin zákon podepsal

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon o odstoupení od ratifikace Smlouvy o úplném zákazu jaderných zkoušek (CTBT). Uvedla to agentura TASS. Podle expertů může tento krok Ruska naznačovat přípravu na jaderný test.

Prezident Putin minulý měsíc vyzval zákonodárce, aby odsouhlasili tuto změnu, kterou podle něj přijímá jako "odraz" postoje Spojených států, protože ty sice podepsaly Smlouvu o úplném zákazu jaderných zkoušek (CTBT), ale nikdy ji neschválily.

Rusko tvrdí, že neobnoví jaderné zkoušky, dokud tak neučiní Washington. Avšak odborníci na kontrolu zbraní mají obavy, že tyto kroky Ruska mohou naznačovat přípravu na test, což by Západ vnímal jako zvýšení napětí, zejména v kontextu konfliktu na Ukrajině.

I když Smlouva o úplném zákazu jaderných zkoušek nikdy formálně nevstoupila v platnost, vytvořila tabu na testování jaderných zbraní. Žádný stát kromě Severní Koreje neuskutečnil jaderný test v tomto století.

Odborníci na kontrolu zbraní varují, že takový test provedený Ruskem nebo Spojenými státy by mohl vyvolat nový zbrojní závod, a to v období zvýšeného mezinárodního napětí, kdy dochází k válečným konfliktům na Ukrajině a na Blízkém východě. Taktéž se domnívají, že pokud by jedna země provedla jaderný test, další by následovaly, což by mohlo zapojit i země jako Čína, Indie a Pákistán.

Americké ministerstvo energetiky nedávno týden oznámilo, že provedlo chemický výbuch v testovací lokalitě jaderných zbraní ve státě Nevada s cílem zlepšit schopnost USA detekovat jaderné výbuchy menší intenzity po celém světě.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Riabkov prohlásil , že tento výbuch v Nevadě je "nepochybně politickým signálem." "Dle slov našeho prezidenta musíme být připraveni, a pokud se Spojené státy přikloní k provedení jaderných testů, budeme jednat obdobně," dodal Riabkov podle agentury Reuters.

Úmluva o úplném zákazu jaderných testů (Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty) je mezinárodní dohoda, která byla vypracována s cílem zakázat jakékoliv experimentální nebo vojenské jaderné testy. Tato smlouva má za účel zastavit veškeré jaderné testování a tím přispět k omezení šíření jaderných zbraní.

CTBT byla přijata v roce 1996 a podepsána řadou států. K jejímu vstupu v platnost však chybí ratifikace některých klíčových zemí, včetně Spojených států a Číny. Smlouva zahrnuje celou řadu opatření, včetně vytvoření Mezinárodní agentury pro kontrolu jaderných testů (CTBTO), která má za úkol monitorovat a ověřovat dodržování dohody. Tato agentura provádí systém detekce jaderných výbuchů a pomáhá zajistit, že země neprovádějí jaderné testy.

Cílem CTBT je přispět k úsilí omezit šíření jaderných zbraní, snížit riziko jaderných konfliktů a zachovat mezinárodní mír a bezpečnost. Dohoda měla vstoupit v platnost, až ji ratifikuje všech 44 zemí, které byly identifikovány jako potenciální jaderné testující státy. Do té doby zůstává smlouva v platnosti, ale ne zcela účinná.

Související

Více souvisejících

Rusko Vladimír Putin

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

včera

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

včera

včera

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

včera

včera

včera

včera

včera

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy