Rusko je podle dat z loňského roku mezi pěticí zemí, ve kterých se nejrychleji šíří virus HIV, způsobující nemoc AIDS, napsal dnes ruský list Kommersant s odvoláním na údaje Programu OSN pro boj proti viru HIV a nemoci AIDS (UNAIDS) a Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC). Z 1,5 milionu nových případů ve světě na Rusko připadlo 3,9 procenta. HIV se zde šíří rychleji než v Tanzanii či v Ugandě.
Rychleji než v Rusku se HIV šíří jen v Jihoafrické republice, na kterou připadlo 14 procent nových případů, Mosambiku (6,5 procenta), Nigérii (4,9 procenta) a v Indii (4,2 procenta), píše Kommersant. Tyto údaje jsou podle listu blízké statistice ruského ministerstva zdravotnictví, podle které loni v zemi přibylo skoro 59.000 nových případů. Ministerstvo ale připouští, že o své diagnóze neví každý jedenáctý Rus.
Epicentrem pandemie AIDS/HIV podle expertů zůstávají africké státy ležící na jih od Sahary; skoro třetina z 1,5 milionu nových případů nákazy virem HIV připadla loni na Jihoafrickou republiku, Mosambik, Nigérii, Tanzanii a Ugandu. Ačkoliv počet nových případů se od roku 2000, kdy jich bylo 2,9 milionu, snížil, počet lidí s HIV ve světě během dvou desetiletí vzrostl z 26 milionů na 38 milionů. To odráží i úspěchy antiretrovirové léčby, kdy pacienti s HIV žijí mnohem déle, poznamenal list.
Za Ruskem v tempu šíření HIV loni podle údajů UNAIDS a ECDC "zaostaly" nejen Tanzanie, Uganda, Zambie či Keňa, ale také Brazílie, zdůraznil Kommersant. Alexej Lachov, působící v koordinační radě UNAIDS, nicméně upozornil, že v případě Ruska jde o odhady, protože Moskva od roku 2018 oficiální údaje OSN neposkytuje.
ECDC sice každoročně zařazuje Rusko mezi země, kde je situace s HIV nejhorší, nicméně z výročních zpráv evropského střediska také vyplývá, že se situace každým rokem zlepšuje. Zatímco v roce 2017 připadalo 71,1 případu nakažení na 100.000 obyvatel, v roce 2019 to bylo 54,9 případu, což i tak byl nejhorší údaj v Evropě.
"Sledujeme přesvědčivý trend, podle kterého se přírůstek nových případů HIV snižuje. Loni to bylo skoro 59.000 lidí, což je o dvě procenta méně oproti roku 2020," řekl listu hlavní specialista ruského ministerstva zdravotnictví na HIV Alexej Mazus. V současnosti v Rusku podle něj žije více než 850.000 lidí s HIV, zatímco úřad na ochranu zdraví spotřebitelů Rospotrebnadzor uvádí číslo 1,1 milionu laboratorně potvrzených případů, dodal Kommersant
Jakkoli ministerstvo hovoří o snižování počtu nových případů, stejně je to příliš mnoho, namítá Lachov, který letos očekává větší přírůstek nakažených i vzhledem k anexi dalších ukrajinských území. Pozastavil se také nad příliš všeobecným způsobem testování na HIV v Rusku, protože na nejzranitelnější skupiny loni připadla jen tři procenta testů.
Mazus připouští, že problém představuje vysoká intenzivita epidemie v nejzasaženějších regionech, kde za vysokými čísly jsou hlavně nakažení mezi narkomany.
Server RBK dnes upozornil na dřívější vyjádření expertů Rospotrebnadzoru, podle kterých v Rusku je nakažených HIV na 100.000 obyvatel desetkrát více než v Evropské unii a že nakažený je už každý stý Rus, resp. s HIV žije v Rusku až 1,5 milionu lidí.
Související
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 23 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 45 minutami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 48 minutami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 1 hodinou
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 2 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák