Rusko se stává rájem HIV. Nemoc se zde šíří rychleji než v afrických zemích

Rusko je podle dat z loňského roku mezi pěticí zemí, ve kterých se nejrychleji šíří virus HIV, způsobující nemoc AIDS, napsal dnes ruský list Kommersant s odvoláním na údaje Programu OSN pro boj proti viru HIV a nemoci AIDS (UNAIDS) a Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC). Z 1,5 milionu nových případů ve světě na Rusko připadlo 3,9 procenta. HIV se zde šíří rychleji než v Tanzanii či v Ugandě.

Rychleji než v Rusku se HIV šíří jen v Jihoafrické republice, na kterou připadlo 14 procent nových případů, Mosambiku (6,5 procenta), Nigérii (4,9 procenta) a v Indii (4,2 procenta), píše Kommersant. Tyto údaje jsou podle listu blízké statistice ruského ministerstva zdravotnictví, podle které loni v zemi přibylo skoro 59.000 nových případů. Ministerstvo ale připouští, že o své diagnóze neví každý jedenáctý Rus.

Epicentrem pandemie AIDS/HIV podle expertů zůstávají africké státy ležící na jih od Sahary; skoro třetina z 1,5 milionu nových případů nákazy virem HIV připadla loni na Jihoafrickou republiku, Mosambik, Nigérii, Tanzanii a Ugandu. Ačkoliv počet nových případů se od roku 2000, kdy jich bylo 2,9 milionu, snížil, počet lidí s HIV ve světě během dvou desetiletí vzrostl z 26 milionů na 38 milionů. To odráží i úspěchy antiretrovirové léčby, kdy pacienti s HIV žijí mnohem déle, poznamenal list.

Za Ruskem v tempu šíření HIV loni podle údajů UNAIDS a ECDC "zaostaly" nejen Tanzanie, Uganda, Zambie či Keňa, ale také Brazílie, zdůraznil Kommersant. Alexej Lachov, působící v koordinační radě UNAIDS, nicméně upozornil, že v případě Ruska jde o odhady, protože Moskva od roku 2018 oficiální údaje OSN neposkytuje.

ECDC sice každoročně zařazuje Rusko mezi země, kde je situace s HIV nejhorší, nicméně z výročních zpráv evropského střediska také vyplývá, že se situace každým rokem zlepšuje. Zatímco v roce 2017 připadalo 71,1 případu nakažení na 100.000 obyvatel, v roce 2019 to bylo 54,9 případu, což i tak byl nejhorší údaj v Evropě.

"Sledujeme přesvědčivý trend, podle kterého se přírůstek nových případů HIV snižuje. Loni to bylo skoro 59.000 lidí, což je o dvě procenta méně oproti roku 2020," řekl listu hlavní specialista ruského ministerstva zdravotnictví na HIV Alexej Mazus. V současnosti v Rusku podle něj žije více než 850.000 lidí s HIV, zatímco úřad na ochranu zdraví spotřebitelů Rospotrebnadzor uvádí číslo 1,1 milionu laboratorně potvrzených případů, dodal Kommersant

Jakkoli ministerstvo hovoří o snižování počtu nových případů, stejně je to příliš mnoho, namítá Lachov, který letos očekává větší přírůstek nakažených i vzhledem k anexi dalších ukrajinských území. Pozastavil se také nad příliš všeobecným způsobem testování na HIV v Rusku, protože na nejzranitelnější skupiny loni připadla jen tři procenta testů.

Mazus připouští, že problém představuje vysoká intenzivita epidemie v nejzasaženějších regionech, kde za vysokými čísly jsou hlavně nakažení mezi narkomany.

Server RBK dnes upozornil na dřívější vyjádření expertů Rospotrebnadzoru, podle kterých v Rusku je nakažených HIV na 100.000 obyvatel desetkrát více než v Evropské unii a že nakažený je už každý stý Rus, resp. s HIV žije v Rusku až 1,5 milionu lidí.

Související

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

Více souvisejících

Rusko hiv lékaři

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

před 1 hodinou

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

před 4 hodinami

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Francoise Hardyová

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

před 8 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obrátil. Příměří v Pásmu Gazy nechce, mrtví civilisté mu vyhovují

Palestinská militantní skupina Hamás údajně odmítla americký návrh příměří v Pásmu Gazy. Uvedl to v úterý izraelský představitel, který citoval odpověď Hamásu zprostředkovanou vyjednavačem příměří, informuje agentura Reuters. Deník The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na uniklé zprávy Hamásu uvedl, že narůstající počty civilních obětí militantům vyhovují.

před 9 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Nizozemci odhalili rozsáhlou kyberšpionáž. Pachatelem má být Čína

Zatímco Rusko pokročilo v hybridní válce na další úroveň, tak Čína podniká rozsáhlé kyberútoky. Nizozemská vojenská rozvědka MIVD v úterý uvedla, že čínská kyberšpionáž byla rozsáhlejší, než se dosud předpokládalo. Cílila zejména na západní vlády a podniky z vojenského průmyslu. 

včera

včera

V Pardubicích dokončily odklízecí práce po tragické vlakové nehodě

V Pardubicích se v úterý podařilo dokončit odklízení trosek po středeční tragické srážce rychlíku a nákladního vlaku, kterou nepřežili čtyři cestující. Běžný provoz na klíčové trati české železniční sítě byl obnoven už v pátek. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy