Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti po likvidaci Kachovské vodní nádrže. Zemřelo osm lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj upozornil, že Rusové se snaží ještě zhoršit situaci v Chersonské oblasti. Tu sužují záplavy po zničení Kachovské přehrady. „Pokračují v ostřelování Chersonu a obcí v regionu, které již byly teroristy zaplaveny. Dokonce ostřelují evakuační místa, což je projev zla, který snad žádní teroristé na světě, s výjimkou ruských, nikdy neudělali,“ poznamenal na telegramu.

Připomněl, že Rusové nepomáhají lidem na levém břehu Dněpru. Ten už více než rok okupují. „Na světě už dnes není nikdo, kdo by neviděl, že Rusku vládnou divoši. Divoši, kteří jsou sami největší katastrofou na dnešní planetě,“ dodal s tím, že společně s partnery chce udělat vše pro to, aby svět dokázal, že se „nad takovými katastrofami, s takovými teroristy dokáže vyrovnat“.

Ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko prostřednictvím telegramu vyčíslil počet mrtvých osob v důsledku zatopení Chersonské oblasti na pět. Dalších 13 se podle něj pohřešuje. „V Chersonské oblasti bylo zaplaveno 48 osad, z toho 34 na území kontrolovaném Ukrajinou a 14 na dočasně okupovaném území. Evakuováno bylo 2412 osob. Zemřeli čtyři lidé,“ upřesnil.

V důsledku ostřelování během evakuace navíc bylo zraněno 11 osob. Čísla resortu vnitra mluví o 23 zatopených osadách v Mykolajivské oblasti a 825 evakuovaných osobách. „Zemřel jeden člověk,“ píše.

Odpoledne však ruská agentura TASS přišla s informací o osmi obětích. „V důsledku ukrajinského ostřelování evakuační zóny Golaja Prystan zahynulo sedm lidí, včetně dvou civilistů. V pátek záchranně složky agentuře TASS sdělily, že bylo nalezeno tělo 84leté ženy, která se tak stala osmou obětí incidentu. Kromě toho bylo hospitalizováno několik desítek dalších obětí,“ citovala agentura vyjádření dosazeného gubernátora okupované části Chersonské oblasti Vladimira Salda.

Ruská a ukrajinská strana se od začátku ekologické a humanitární katastrofy vzájemně obviňují ze sestřelení přehrady. Informace o ukrajinském ostřelování evakuační zóny však ruská média použila poprvé.

Společnost Ukrhydroenergo, která má ukrajinské vodní elektrárny na starost, sdílela prohlášení šéfa rozvědky SBU Vasyla Maljuka. „Vyhozením hráze vodní elektrárny Kachovka Ruská federace konečně dokázala, že je hrozbou pro celý civilizovaný svět. Koneckonců jen skutečný teroristický stát může způsobit ekologickou katastrofu takového rozsahu. A rozhodně se za to bude zodpovídat – jak na bojišti, tak u mezinárodních soudů. naším úkolem je postavit před soud nejen špičky Putinova režimu, ale i obyčejné pachatele zločinů,“ řekl.

SBU dnes informovala, že se Rusové k vyhození přehrady do povětří doznali během odposlouchávaného telefonátu. EuroZprávy.cz o tomto tvrzení před polednem psaly.

Související

Více souvisejících

přehrada Nová Kachovka Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Ukrajina Rusko válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy