Ruští disidenti se přestávají v Srbsku cítit bezpečně

Ačkoliv Bělehrad leží 2000 kilometrů od Moskvy, ruští disidenti, kteří jsou proti válce na Ukrajině, bolestivě pociťují vliv Kremlu na jejich život v Srbsku. V uplynulých měsících desítky tisíc Rusů nalezly v Bělehradě úkryt před válkou na Ukrajině rozpoutanou Ruskem, v němž hospodářské sankce, povolávací rozkazy a státní represe převrátily vzhůru nohama život běžných lidí, píše agentura AFP.

Rusové, kteří se v balkánské zemi odhodlají protestovat proti válce, tak činí na vlastní nebezpečí. Ti z nich, kteří konflikt otevřeně kritizují, totiž čelí výhrůžkám na internetu, hrozbám a někdy i fyzickému násilí.

Čtyřiačtyřicetiletý Vladimir Volochonskij byl městský zastupitel v Petrohradu a z Ruska uprchl poté, co byl zatčen kvůli pořádání protestu proti válce, vysvětlil agentuře AFP. I v Bělehradě zůstal aktivní. Podílel se na pořádání demonstrací či sbírek ve prospěch dobročinných organizací a začal navazovat kontakty s dalšími emigranty.

Pak však dostal varování v podobě písmena Z, které se stalo symbolem ruské války na Ukrajině a které někdo namaloval na dveře bytu, ve kterém bydlel. "Nevím, co se teď bude dít," řekl.

Bělehrad se za posledních 11 měsíců, po které trvá válka na Ukrajině, trochu změnil. Tisíce Rusů, kteří s válkou nesouhlasí, se odstěhovaly do Srbska, ačkoliv nemalá část Srbů ruskou válku podporuje. Příznivci srbské krajní pravice uspořádali demonstrace na podporu kremelské politiky. Na zdech jsou vidět graffiti s portréty ruského prezidenta Vladimira Putina či žoldnéřů z Wagnerovy skupiny nebo hesla na podporu války. V obchodech se suvenýry se prodávají trička s písmenem Z.

Některé další události nejsou tolik na očích, ale jsou také znepokojivé. Srbské i americké úřady poukázaly na to, že ruská žoldnéřská Wagnerova skupina se pokouší naverbovat Srby do bojů na Ukrajině. To vedlo Bělehrad k vzácné kritice na adresu Moskvy.

Srbský prezident Aleksandar Vučić srovnal atmosféru v Bělehradu s filmem Casablanca, který líčí intriky exulantů a tajných agentů v Maroku za druhé světové války. "O Vánocích a na Nový rok byl Bělehrad jako Casablanca. Nebylo špióna, který by nenavštívil některý z našich hotelů. Bělehrad něco takového nepamatuje od konce druhé světové války," řekl srbský prezident.

Pro Vladimira Volochonského a další ruské disidenty může být atmosféra v zemi mrazivá. Už mnoho měsíců Volochonského jméno, fotografie a detaily o jeho soukromém životě kolují po sociální síti Telegram. Informace šíří kanál s názvem Zlověstní orlové, který veřejně pranýřuje Rusy žijící v Srbsku, kteří jsou proti válce. Na kanálu jsou označování za "zrádce" či "zvrhlíky" a je jim vyhrožováno násilím. "Proč se stále mohou volně pohybovat po Srbsku, aniž by jim někdo rozbil ústa," ptá se jeden z přispěvovatelů na kanálu.

Srbská prokuratura agentuře AFP sdělila, že o existenci kanálu ví a že vyšetřuje více jeho příspěvků. Za kanálem podle informací agentury AFP stojí Rus Alexandr Lysov, který má vazby na Wagnerovu skupiny i srbské nacionalisty. V novém sídle Wagnerovy skupiny v Petrohradu má Lysov kancelář, ve které se podle svých slov věnuje "oblasti informací, humanitárních aktivit a kultury".

Popírá, že by vyzýval další lidi k útokům na ruské disidenty v Srbsku. O Rusech, kteří uprchli ze své země, si ale nemyslí nic dobrého. "Snažíme se veřejnost přesvědčit, že tito lidé žijící v Srbsku nezastupují ruský lid," řekl agentuře AFP. "Oni nejsou jen proti speciální vojenské operaci (jak Rusko oficiálně nazývá válku na Ukrajině), oni jsou proti samotnému Rusku," dodal.

Na sociálních sítích také kolovaly fotografie zachycující, jak vzniká nástěnná malba věnovaná Wagnerově skupině. Na snímcích jsou vidět lidé, kteří dupají na modro-bílou vlajku, již používají odpůrci ruské války na Ukrajině.

Na fotografiích poznal vlajku vůdce jedné z opozičních organizací Rusů žijících v Srbsku Pjotr Nikitin. Podle něj se jedná o vlajku, kterou někdo vzal jeho organizaci, když neznámí útoční zbili několik jejích členů. "Nyní můžeme říct, kdo to udělal," řekl.

Navzdory čím dál silnějším výhrůžkám disidenti nemají v úmyslu mlčet. "Mnoho lidí, a to včetně řady Srbů, mi poslalo obecná varování. Nemohu říct, že se cítím v bezpečí," řekl Volochonskij.

Související

Ruské drony zaútočily na Dnipro. (16.4.2025)

Mír na Ukrajině se vzdaluje po telefonátu Trumpa s Putinem

Slíbený „mírový průlom“ zůstal pouze rétorikou. Pondělní telefonát mezi prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky a podle mnohých spíše podtrhl, jak daleko se svět nachází od skutečného ukončení války na Ukrajině.
EU

Může Evropa ze strachu z Ruska profitovat? Jen pokud totálně změní pravidla hry

Evropský kontinent v posledních měsících zažívá výrazný obrat v přístupu k obraně. Zatímco po desetiletí podceňoval své vojenské kapacity a spoléhal se především na Spojené státy, dnes plánuje rekordní investice do obrany. Vzniká tak otázka, zda by tato nutná militarizace nemohla zároveň oživit chřadnoucí evropskou ekonomiku. Pokud se podaří efektivně propojit vojenský vývoj s civilním využitím, mohla by se obrana stát motorem inovací a růstu. Ale tento plán s sebou nese rizika a je vše jiné než jistý.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Srbsko Rusko

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

Aktualizováno před 45 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

před 5 hodinami

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

před 7 hodinami

Donald Trump

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

před 7 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Půl milionu lidí na pokraji smrti: Každý pátý obyvatel Pásma Gazy čelí hladomoru, varuje zpráva OSN

Situace v Pásmu Gazy se dál dramaticky zhoršuje. Podle nejnovější zprávy pod záštitou OSN čelí každý pátý obyvatel Gazy akutnímu hladovění, přičemž celý region směřuje k plnohodnotnému hladomoru. Tato varování přicházejí téměř tři měsíce po izraelském zablokování přístupu k humanitární pomoci, která je pro přežití více než dvou milionů Palestinců naprosto klíčová.

před 8 hodinami

Palestina, pásmo Gazy

V Pásmu Gazy může zemřít hlady do 48 hodin 14 tisíc dětí

Situace v Gaze se dramaticky zhoršuje a humanitární pracovníci varují, že bez okamžité pomoci může dojít ke katastrofě nevídaných rozměrů. Podle Toma Fletchera, britského diplomata a hlavního koordinátora humanitární pomoci OSN, může během příštích 48 hodin zemřít až 14 000 novorozenců, pokud se k nim nedostane potřebná výživa.

před 8 hodinami

Gaza

"Úroveň lidského utrpení v Gaze je nesnesitelná." Březnový zlom poštval Západ proti Izraeli

Podpora, kterou Izrael od začátku války v Gaze po útocích hnutí Hamás 7. října 2023 získával od svých západních spojenců, se nyní výrazně ztenčuje. Francie, Velká Británie a Kanada vydaly dosud nejsilnější společné prohlášení odsuzující pokračující izraelskou vojenskou ofenzivu, kterou premiér Benjamin Netanjahu označuje za nezbytnou k likvidaci Hamásu, záchraně zbývajících rukojmích a plnému ovládnutí Pásma Gazy.

před 9 hodinami

Ruské drony zaútočily na Dnipro. (16.4.2025)

Mír na Ukrajině se vzdaluje po telefonátu Trumpa s Putinem

Slíbený „mírový průlom“ zůstal pouze rétorikou. Pondělní telefonát mezi prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky a podle mnohých spíše podtrhl, jak daleko se svět nachází od skutečného ukončení války na Ukrajině.

před 10 hodinami

Západu došla trpělivost. Za brutální útoky v Pásmu Gazy chystá sankce na Izrael

Izrael čelí narůstajícímu mezinárodnímu tlaku kvůli nové ofenzivě v Pásmu Gazy, která si jen za posledních několik dní vyžádala stovky obětí. Lídři Velké Británie, Francie a Kanady varovali, že pokud izraelská armáda neukončí útoky a neumožní vstup humanitární pomoci, přistoupí jejich země ke „konkrétním opatřením“, včetně cílených sankcí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy