Ruští disidenti se přestávají v Srbsku cítit bezpečně

Ačkoliv Bělehrad leží 2000 kilometrů od Moskvy, ruští disidenti, kteří jsou proti válce na Ukrajině, bolestivě pociťují vliv Kremlu na jejich život v Srbsku. V uplynulých měsících desítky tisíc Rusů nalezly v Bělehradě úkryt před válkou na Ukrajině rozpoutanou Ruskem, v němž hospodářské sankce, povolávací rozkazy a státní represe převrátily vzhůru nohama život běžných lidí, píše agentura AFP.

Rusové, kteří se v balkánské zemi odhodlají protestovat proti válce, tak činí na vlastní nebezpečí. Ti z nich, kteří konflikt otevřeně kritizují, totiž čelí výhrůžkám na internetu, hrozbám a někdy i fyzickému násilí.

Čtyřiačtyřicetiletý Vladimir Volochonskij byl městský zastupitel v Petrohradu a z Ruska uprchl poté, co byl zatčen kvůli pořádání protestu proti válce, vysvětlil agentuře AFP. I v Bělehradě zůstal aktivní. Podílel se na pořádání demonstrací či sbírek ve prospěch dobročinných organizací a začal navazovat kontakty s dalšími emigranty.

Pak však dostal varování v podobě písmena Z, které se stalo symbolem ruské války na Ukrajině a které někdo namaloval na dveře bytu, ve kterém bydlel. "Nevím, co se teď bude dít," řekl.

Bělehrad se za posledních 11 měsíců, po které trvá válka na Ukrajině, trochu změnil. Tisíce Rusů, kteří s válkou nesouhlasí, se odstěhovaly do Srbska, ačkoliv nemalá část Srbů ruskou válku podporuje. Příznivci srbské krajní pravice uspořádali demonstrace na podporu kremelské politiky. Na zdech jsou vidět graffiti s portréty ruského prezidenta Vladimira Putina či žoldnéřů z Wagnerovy skupiny nebo hesla na podporu války. V obchodech se suvenýry se prodávají trička s písmenem Z.

Některé další události nejsou tolik na očích, ale jsou také znepokojivé. Srbské i americké úřady poukázaly na to, že ruská žoldnéřská Wagnerova skupina se pokouší naverbovat Srby do bojů na Ukrajině. To vedlo Bělehrad k vzácné kritice na adresu Moskvy.

Srbský prezident Aleksandar Vučić srovnal atmosféru v Bělehradu s filmem Casablanca, který líčí intriky exulantů a tajných agentů v Maroku za druhé světové války. "O Vánocích a na Nový rok byl Bělehrad jako Casablanca. Nebylo špióna, který by nenavštívil některý z našich hotelů. Bělehrad něco takového nepamatuje od konce druhé světové války," řekl srbský prezident.

Pro Vladimira Volochonského a další ruské disidenty může být atmosféra v zemi mrazivá. Už mnoho měsíců Volochonského jméno, fotografie a detaily o jeho soukromém životě kolují po sociální síti Telegram. Informace šíří kanál s názvem Zlověstní orlové, který veřejně pranýřuje Rusy žijící v Srbsku, kteří jsou proti válce. Na kanálu jsou označování za "zrádce" či "zvrhlíky" a je jim vyhrožováno násilím. "Proč se stále mohou volně pohybovat po Srbsku, aniž by jim někdo rozbil ústa," ptá se jeden z přispěvovatelů na kanálu.

Srbská prokuratura agentuře AFP sdělila, že o existenci kanálu ví a že vyšetřuje více jeho příspěvků. Za kanálem podle informací agentury AFP stojí Rus Alexandr Lysov, který má vazby na Wagnerovu skupiny i srbské nacionalisty. V novém sídle Wagnerovy skupiny v Petrohradu má Lysov kancelář, ve které se podle svých slov věnuje "oblasti informací, humanitárních aktivit a kultury".

Popírá, že by vyzýval další lidi k útokům na ruské disidenty v Srbsku. O Rusech, kteří uprchli ze své země, si ale nemyslí nic dobrého. "Snažíme se veřejnost přesvědčit, že tito lidé žijící v Srbsku nezastupují ruský lid," řekl agentuře AFP. "Oni nejsou jen proti speciální vojenské operaci (jak Rusko oficiálně nazývá válku na Ukrajině), oni jsou proti samotnému Rusku," dodal.

Na sociálních sítích také kolovaly fotografie zachycující, jak vzniká nástěnná malba věnovaná Wagnerově skupině. Na snímcích jsou vidět lidé, kteří dupají na modro-bílou vlajku, již používají odpůrci ruské války na Ukrajině.

Na fotografiích poznal vlajku vůdce jedné z opozičních organizací Rusů žijících v Srbsku Pjotr Nikitin. Podle něj se jedná o vlajku, kterou někdo vzal jeho organizaci, když neznámí útoční zbili několik jejích členů. "Nyní můžeme říct, kdo to udělal," řekl.

Navzdory čím dál silnějším výhrůžkám disidenti nemají v úmyslu mlčet. "Mnoho lidí, a to včetně řady Srbů, mi poslalo obecná varování. Nemohu říct, že se cítím v bezpečí," řekl Volochonskij.

Související

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na Donbasu

Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na ukrajinském Donbasu dřív, než při své jarní ofenzivě přijdou o iniciativu, uvedli v novém hodnocení situace na ukrajinském bojišti analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW). Rusové podle ISW v uplynulém dni zaznamenali malé úspěchy v Bachmutu a jeho okolí. Za cenu vysokých ztrát také zesilují útoky na Avdijivku.

Více souvisejících

válka na Ukrajině srbsko Rusko

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Frank-Walter Steinmeier

Petra Pavla v Berlíně přijal jeho německý protějšek Frank-Walter Steinmeier

Českého prezidenta Petra Pavla dnes dopoledne v Berlíně přijal jeho německý protějšek Frank-Walter Steinmeier. Přijetím v prezidentském sídle na berlínském zámku Bellevue zahájil Pavel oficiální část návštěvy německé metropole, setkání obou hlav států je zároveň vrcholem této cesty. Pozdě odpoledne Pavla přijme také spolkový kancléř Olaf Scholz, toto setkání je ale označováno jako běžné bez oficialit.

před 26 minutami

před 38 minutami

Jozef Síkela

Nikdo si nedovedl představit, že na konci zimy bude situace s plynem tak dobrá, řekl Síkela

Česko z energetického hlediska zvládlo zimu, hlavní roli přitom hrálo snížení spotřeby plynu. Zásobníky jsou nyní naplněné více než z poloviny, asi třikrát víc než loni touto dobou. Při zopakování loňské spotřeby budou na příští zimu opět plné, řekl dnes novinářům ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Zdůraznil také, že od začátku roku do Česka nepřitekl žádný zemní plyn z Ruska.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ, ilustrační foto

Zisk ČEZu loni stoupl na rekordních 80 miliard, na energetické krizi vydělal osminásobek

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni stoupl na rekordních 80,7 miliardy z předloňských 9,9 miliardy korun. Významný nárůst podle firmy odráží enormní růst cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivost elektráren ČEZ. Provozní výnosy byly meziročně vyšší o 27 procent, dosáhly 288,5 miliardy korun. 

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na Donbasu

Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na ukrajinském Donbasu dřív, než při své jarní ofenzivě přijdou o iniciativu, uvedli v novém hodnocení situace na ukrajinském bojišti analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW). Rusové podle ISW v uplynulém dni zaznamenali malé úspěchy v Bachmutu a jeho okolí. Za cenu vysokých ztrát také zesilují útoky na Avdijivku.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

European Sleeper plánuje rozšířit své spojení z Berlína do Prahy.

Proč se v celé Evropě vrací lůžkové vlaky

Není pochyb, že Julia Senningerová je milovnicí vlaků. Třiatřicetiletá žena, která žije ve švédském hlavním městě Stockholmu, pravidelně cestuje po železnici nejen za svou rodinou do Lucemburska, ale také do prázdninových destinací. Cestování tímto způsobem dává přednost před létáním především z ekologických důvodů. Dodává však, že vlaky jsou prostě příjemnější, zejména lůžkové spoje. Má štěstí, protože noční vlaky zažívají v kontinentální Evropě comeback a od loňského léta je v nabídce řada nových služeb a další přibudou ještě letos nebo v roce 2024, napsal server BBC News.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

Jevgenij Prigožin

Prigožin varoval ruské ministerstvo před ukrajinským protiútokem

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v otevřeném dopise varoval ministerstvo obrany v Moskvě, že ukrajinská armáda plánuje protiofenzivu s cílem odříznout jeho jednotky od zbytku ruských sil na východě Ukrajiny. Uvedl také, že asi 70 procent města Bachmut je nyní v rukou jeho bojovníků.

Aktualizováno včera

Do záchranných prací se zapojili i čeští hasiči.

Počet mrtvých po zemětřesení v Turecku podle úřadů překročil 50 tisíc

Počet mrtvých po zemětřesení ze začátku února v Turecku překročil 50.000, oznámily dnes turecké úřady. V Sýrii, jejíž severní část otřesy také silně zasáhly, zemřelo podle odhadů nejméně 6000 lidí. Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zemětřesení v jeho zemi způsobilo škody za více než 100 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč), informovala agentura AFP.

včera

Rupert Murdoch

Mediální magnát Murdoch se v 92 letech znovu zasnoubil

Zakladatel mediálního impéria News Corp Rupert Murdoch se chce v 92 letech popáté ženit. Americký podnikatel australského původu v dnes zveřejněném rozhovoru uvedl, že se o víkendu zasnoubil se 66letou Ann Lesley Smithovou. Svatba je prý plánována na léto.

včera

Česko poskytne ICC policejní a ministerské experty k šetření ruské agrese na Ukrajině

Česko poskytne Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v Haagu až 15 forenzních expertů ministerstva obrany a dva forenzní experty Policie ČR. Oznámil to dnes náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák na konferenci v Londýně, která se týkala možností potrestání válečných zločinů na Ukrajině. Předmětem diskuse bylo také zřízení zvláštního tribunálu pro stíhání zločinů ruské agrese. ČTK o tom v tiskovém prohlášení informovalo ministerstvo spravedlnosti.

Zdroj: ČTK

Další zprávy