Scholz: Rusko válku na Ukrajině nevyhraje. Putin musí ukončit svou brutální kampaň

Německý kancléř Olaf Scholz prohlásil v úterý na mezinárodní konferenci o obnově Ukrajiny v Berlíně, že Rusko nevyhraje válku na Ukrajině. Zároveň vyzval spojence k podpoře Ukrajiny při posílení její protivzdušné obrany, uvedl server Deutsche Welle.

"Vojenské vítězství Ruska ani vynucený mír nepřijdou," řekl Scholz a apeloval na ruského prezidenta Vladimira Putina, aby "ukončil svou brutální kampaň a stáhl svá vojska".

Scholz také vyzval všechny přítomné delegáty, aby podpořili iniciativu na posílení ukrajinské protivzdušné obrany veškerými možnými prostředky. Německo v rámci této iniciativy již poskytlo Ukrajině tři systémy Patriot.

Kromě toho Scholz apeloval na soukromé firmy, aby investovaly do obnovy válkou zničené Ukrajiny. Podle odhadů Světové banky by mohla Ukrajina v příštím desetiletí potřebovat až 500 miliard dolarů.

Scholz zdůraznil, že společnosti by měly vidět obchodní příležitosti v investování do ukrajinského energetického sektoru, IT a farmaceutického průmyslu.

Na konferenci se také objevil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který v pondělí na Telegramu uvedl, že hlavním tématem dvoudenní konference budou opatření na ochranu energetického sektoru Ukrajiny před ruskými vzdušnými útoky.

Sám Scholz přitom mírnil očekávání od červnové mírové konference o Ukrajině, která se bude konat ve Švýcarsku. "Neměli bychom mít přehnaná očekávání, nejdeme tam dohadovat ukončení války," prohlásil Scholz v rozhovoru s německým magazínem Stern.

"V nejlepším případě to může být začátek procesu, který povede k přímým jednáním mezi Ukrajinou a Ruskem. Ve Švýcarsku se bude jednat o bezpečnosti jaderných elektráren, vývozu obilovin, výměně vězňů a nezbytném zákazu použití jaderných zbraní. Znovu opakuji, je to teprve začátek," dodal Scholz.

Kancléř vyjádřil frustraci z reakce evropských zemí na jeho výzvu k navýšení dodávek zbraní na Ukrajinu, přičemž objem současné pomoci označil za nedostatečný.

"Je to depresivní, protože Ukrajina urgentně potřebuje další systémy protivzdušné obrany. Putin se očividně snaží zničit ukrajinskou infrastrukturu," dodal.

Zároveň očekává ze strany Ruska další pokusy o rozšiřování vlivu v Německu, zejména s ohledem na nadcházející volby do evropského parlamentu a německého parlamentu, a vyzval k zvýšené ostražitosti.

"Nedávno Spolkové ministerstvo zahraničních věcí dočasně odvolalo německého velvyslance v Moskvě jako jasný signál Rusku," uvedl Scholz. Německo ho začátkem měsíce odvolalo v reakci na ruské kybernetické útoky na vládní Sociálnědemokratickou stranu Německa (SPD).

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Olaf Scholz

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy