Severokorejská účast ve válce na Ukrajině: Co to znamená pro svět?

O vyslání severokorejských jednotek do Ruska, aby se připojily k bojům na Ukrajině, se začalo mluvit v říjnu 2024. Tato zpráva vyvolala v mezinárodním společenství silnou vlnu odsouzení, přičemž se okamžitě objevily spekulace o tom, jakou roli budou severokorejští vojáci v konfliktu hrát a za jakých podmínek byli do Ruska vysláni. Nyní, když se začínají objevovat odpovědi na tyto otázky, je načase nejen analyzovat jejich bojovou efektivitu, ale také zvážit širší důsledky pro mezinárodní bezpečnost a správu konfliktů, uvedl server The Diplomat.

Skutečnost, že Rusko sáhlo k použití zahraničních jednotek, je sama o sobě signálem jeho rostoucí závislosti na vojenské síle při prosazování svých národních cílů. Zároveň to ukazuje i zoufalství Kremlu, který se snaží snížit počet obětí mezi ruskými občany a přenést válečné náklady na jiné. Pokud by se Moskvě podařilo z této války vyjít s pocitem vítězství, vytvořilo by to nebezpečný precedens pro budoucí ozbrojené konflikty.

Dosud se zdá, že severokorejské jednotky slouží především jako „potrava pro děla“ – tedy levná lidská síla, kterou může Moskva bez velkých politických dopadů obětovat na frontě. Ruská strategie v uplynulém roce spočívala v pomalém, vysoce nákladném postupu východní Ukrajinou, kde využívala svou převahu v počtech vojáků i materiálu. Obsazení několika vesnic a zemědělských usedlostí však samo o sobě válku nevyhraje. Hlavním cílem této strategie je posílit narativ, že Rusko je na cestě k vítězství a že ukrajinská obrana nemá šanci na úspěch. Pokud by se tento pohled začal prosazovat v západních zemích, mohlo by to vést ke snížení vojenské pomoci Ukrajině, což je přesně to, co Moskva očekává.

Přesto však Kreml naráží na problém s nedostatkem lidské síly. Jeho vedení musí balancovat mezi snahou demonstrovat vojenský pokrok a zároveň minimalizovat počet ruských obětí, aby si udrželo podporu domácího obyvatelstva. Právě v tomto kontextu dává smysl zapojení severokorejských vojáků – jejich využití umožňuje Kremlu pokračovat v bojích, aniž by musel vyhlašovat další vlnu mobilizace, která by mohla vyvolat neklid mezi ruskou veřejností.

Nasazení severokorejských sil však zároveň vypovídá o určité míře zoufalství ruského režimu. Kreml se zjevně snažil tuto spolupráci držet v tajnosti, pravděpodobně z obavy, že by to mohlo odhalit slabiny v jeho strategii spoléhání na početní převahu. Dalším důvodem utajování může být i diplomatická rozbuška – zapojení Severní Koreje totiž může dále izolovat Rusko na mezinárodní scéně a přitáhnout větší pozornost k jeho závislosti na spojencích jako Pchjongjang.

Kromě taktických aspektů ale tento krok vyvolává i širší bezpečnostní otázky. Pokud se Severní Korea osvědčí jako spolehlivý vojenský partner Ruska, může to v budoucnu vést k ještě těsnějšímu spojenectví mezi oběma zeměmi, včetně výměny zbraní, technologií a dalších strategických zdrojů. To by mohlo dále posílit severokorejský režim a podkopat snahy mezinárodního společenství o jeho izolaci.

Navíc, pokud by Rusko dokázalo s pomocí zahraničních sil udržet či dokonce posílit své vojenské pozice, mohlo by to inspirovat i další autoritářské režimy k podobným krokům. Jinými slovy, nasazení severokorejských jednotek na Ukrajině by se mohlo stát precedentem pro budoucí konflikty, v nichž by si silnější mocnosti najímaly vojáky z represivních států, čímž by se obcházely domácí politické překážky bránící mobilizaci vlastního obyvatelstva.

V neposlední řadě je zde otázka dopadu na samotnou Severní Koreu. Pokud se ukáže, že severokorejští vojáci hrají v ruské strategii významnější roli, může to posílit postavení Kim Čong-una jak na domácí scéně, tak ve vztazích s Moskvou. Naopak, pokud by se ukázalo, že severokorejské jednotky jsou na bojišti neefektivní nebo trpí vysokými ztrátami, mohlo by to podkopat důvěru Kremlu v jejich budoucí užitečnost a poškodit vzájemné vztahy.

Celkově lze říci, že přítomnost severokorejských jednotek na Ukrajině není jen dalším vývojem ruské válečné strategie, ale má širší důsledky pro globální bezpečnost. Ukazuje, jak daleko je Moskva ochotna zajít, aby udržela svůj válečný stroj v chodu, a zároveň klade nové otázky ohledně budoucnosti mezinárodních konfliktů, kde by využití zahraničních represivních sil mohlo hrát stále větší roli. 

Související

Severní Korea

Severní Korea nasadí proti Ukrajině až 30 tisíc vojáků

Podle informací ukrajinských úřadů chystá Severní Korea významné navýšení počtu svých vojáků bojujících na straně Ruska na frontě s Ukrajinou. Do Ruska by mělo během několika následujících měsíců dorazit dalších 25 až 30 tisíc vojáků, kteří by měli posílit ruské jednotky nasazené v konfliktu.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

Prezident Trump

Trump podepsal kritizovaný rozpočtový zákon. Opět z toho udělal divadlo

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek odpoledne podepsal klíčový zákon o daních a vládních výdajích, jen den poté, co návrh těsně prošel Kongresem. Bílý dům se při slavnostním podpisu, který předcházel oslavám Dne nezávislosti, proměnil v dějiště triumfu pro prezidenta i jeho spojence.

před 2 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu

V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary. 

včera

včera

včera

včera

Diogo Jota

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě

Ještě nedávno slavil se svým Liverpoolem zisk anglického titulu a hrál s Portugalskem v Lize národů. Po konci sezóny se navíc otec tří malých dcer oženil. Vypadalo to na růžovou budoucnost, jenže krátce po svatbě přichází pro světový fotbal hrozivá zpráva. V pouhých 28 letech zemřel při tragické autonehodě u španělské Zamory portugalský útočník Liverpoolu Diogo Jota spolu se svým bratrem André Filipem.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích

Ruské úřady plánují od školního roku 2025/2026 zcela odstranit výuku ukrajinštiny na školách v okupovaných oblastech Ukrajiny. Vyplývá to z návrhu nařízení ruského ministerstva školství, který tento týden zveřejnil list Kommersant. Ačkoli podle oficiálních údajů byla výuka ukrajinštiny v posledním roce dostupná pouze jako „rodný jazyk“ v okupovaných částech Záporožské a Chersonské oblasti, nově už nebude možná ani tam. V anektovaném Krymu a v okupovaných částech Doněcké a Luhanské oblasti byla ukrajinština dostupná jen na žádost rodičů – tato možnost ale zcela zmizí.

včera

Škoda Kodiaq

Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři

V pátek zasáhl rozsáhlý výpadek elektřiny části Česka a silně postihl průmyslovou výrobu v pěti krajích – Praze, Středočeském, Královéhradeckém, Libereckém a Ústeckém. Největší české automobilky byly nuceny na více než hodinu přerušit výrobu, problémy hlásí i chemičky, sklárny, potravinářské provozy a mobilní operátoři.

včera

Teroristé Hamásu

Hamás zvažuje příměří v Gaze, požaduje silnější záruky

Hnutí Hamás je podle blízkých zdrojů blízko přijetí návrhu na příměří v Pásmu Gazy, ale trvá na silnějších garancích, že dočasné zastavení bojů povede k trvalému ukončení více než dvacetiměsíční války s Izraelem. Vedoucí představitelé hnutí se sešli ve čtvrtek v Istanbulu, kde projednali podmínky dohody, a oznámili, že před oficiální odpovědí konzultují s dalšími palestinskými frakcemi. 

Aktualizováno včera

Ilustrační foto

Mimořádná zpráva Česko ochromil rozsáhlý blackout. Zastavilo se metro i vlaky, lidé se zasekli ve výtazích

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.

včera

Karel Havlíček

Česko se zotavuje z blackoutu, rozvodny jsou zprovozněny, příčina se stále vyšetřuje

Rozsáhlý výpadek elektřiny, který dnes kolem poledne ochromil velkou část České republiky, měl dopad na dopravu, zdravotnictví, zásobování i běžný chod domácností. Kolem 15. hodiny oznámil provozovatel přenosové soustavy ČEPS, že všechny klíčové rozvodny byly opět uvedeny do provozu. Postupně se obnovují dodávky elektřiny na úrovni distribučních sítí ve všech dotčených krajích.

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Co dělat při výpadku proudu? Úřady radí, jak zvládnout krizovou situaci

Rozsáhlý výpadek elektrického proudu, který dnes ochromil Prahu a další části republiky, znovu upozornil na důležitost připravenosti na krizové situace. Ať už jde o blackout nebo živelnou pohromu, klíčové je zachovat klid a postupovat podle ověřených pokynů. Úřady proto připomínají základní pravidla, která mohou v takových chvílích pomoci.

včera

Blackout způsobil pád fázového vodiče. Zasažena byla velká část Česka

Rozsáhlý výpadek elektrického proudu, který dnes krátce po poledni ochromil značnou část České republiky, má podle společnosti ČEPS souvislost s poruchou na vedení V411. K výpadku došlo kvůli pádu fázového vodiče, což vedlo k odpojení části přenosové soustavy. Událost ovlivnila osm rozvoden, přičemž pět z nich se již podařilo znovu zprovoznit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy