Severokorejská účast ve válce na Ukrajině: Co to znamená pro svět?

O vyslání severokorejských jednotek do Ruska, aby se připojily k bojům na Ukrajině, se začalo mluvit v říjnu 2024. Tato zpráva vyvolala v mezinárodním společenství silnou vlnu odsouzení, přičemž se okamžitě objevily spekulace o tom, jakou roli budou severokorejští vojáci v konfliktu hrát a za jakých podmínek byli do Ruska vysláni. Nyní, když se začínají objevovat odpovědi na tyto otázky, je načase nejen analyzovat jejich bojovou efektivitu, ale také zvážit širší důsledky pro mezinárodní bezpečnost a správu konfliktů, uvedl server The Diplomat.

Skutečnost, že Rusko sáhlo k použití zahraničních jednotek, je sama o sobě signálem jeho rostoucí závislosti na vojenské síle při prosazování svých národních cílů. Zároveň to ukazuje i zoufalství Kremlu, který se snaží snížit počet obětí mezi ruskými občany a přenést válečné náklady na jiné. Pokud by se Moskvě podařilo z této války vyjít s pocitem vítězství, vytvořilo by to nebezpečný precedens pro budoucí ozbrojené konflikty.

Dosud se zdá, že severokorejské jednotky slouží především jako „potrava pro děla“ – tedy levná lidská síla, kterou může Moskva bez velkých politických dopadů obětovat na frontě. Ruská strategie v uplynulém roce spočívala v pomalém, vysoce nákladném postupu východní Ukrajinou, kde využívala svou převahu v počtech vojáků i materiálu. Obsazení několika vesnic a zemědělských usedlostí však samo o sobě válku nevyhraje. Hlavním cílem této strategie je posílit narativ, že Rusko je na cestě k vítězství a že ukrajinská obrana nemá šanci na úspěch. Pokud by se tento pohled začal prosazovat v západních zemích, mohlo by to vést ke snížení vojenské pomoci Ukrajině, což je přesně to, co Moskva očekává.

Přesto však Kreml naráží na problém s nedostatkem lidské síly. Jeho vedení musí balancovat mezi snahou demonstrovat vojenský pokrok a zároveň minimalizovat počet ruských obětí, aby si udrželo podporu domácího obyvatelstva. Právě v tomto kontextu dává smysl zapojení severokorejských vojáků – jejich využití umožňuje Kremlu pokračovat v bojích, aniž by musel vyhlašovat další vlnu mobilizace, která by mohla vyvolat neklid mezi ruskou veřejností.

Nasazení severokorejských sil však zároveň vypovídá o určité míře zoufalství ruského režimu. Kreml se zjevně snažil tuto spolupráci držet v tajnosti, pravděpodobně z obavy, že by to mohlo odhalit slabiny v jeho strategii spoléhání na početní převahu. Dalším důvodem utajování může být i diplomatická rozbuška – zapojení Severní Koreje totiž může dále izolovat Rusko na mezinárodní scéně a přitáhnout větší pozornost k jeho závislosti na spojencích jako Pchjongjang.

Kromě taktických aspektů ale tento krok vyvolává i širší bezpečnostní otázky. Pokud se Severní Korea osvědčí jako spolehlivý vojenský partner Ruska, může to v budoucnu vést k ještě těsnějšímu spojenectví mezi oběma zeměmi, včetně výměny zbraní, technologií a dalších strategických zdrojů. To by mohlo dále posílit severokorejský režim a podkopat snahy mezinárodního společenství o jeho izolaci.

Navíc, pokud by Rusko dokázalo s pomocí zahraničních sil udržet či dokonce posílit své vojenské pozice, mohlo by to inspirovat i další autoritářské režimy k podobným krokům. Jinými slovy, nasazení severokorejských jednotek na Ukrajině by se mohlo stát precedentem pro budoucí konflikty, v nichž by si silnější mocnosti najímaly vojáky z represivních států, čímž by se obcházely domácí politické překážky bránící mobilizaci vlastního obyvatelstva.

V neposlední řadě je zde otázka dopadu na samotnou Severní Koreu. Pokud se ukáže, že severokorejští vojáci hrají v ruské strategii významnější roli, může to posílit postavení Kim Čong-una jak na domácí scéně, tak ve vztazích s Moskvou. Naopak, pokud by se ukázalo, že severokorejské jednotky jsou na bojišti neefektivní nebo trpí vysokými ztrátami, mohlo by to podkopat důvěru Kremlu v jejich budoucí užitečnost a poškodit vzájemné vztahy.

Celkově lze říci, že přítomnost severokorejských jednotek na Ukrajině není jen dalším vývojem ruské válečné strategie, ale má širší důsledky pro globální bezpečnost. Ukazuje, jak daleko je Moskva ochotna zajít, aby udržela svůj válečný stroj v chodu, a zároveň klade nové otázky ohledně budoucnosti mezinárodních konfliktů, kde by využití zahraničních represivních sil mohlo hrát stále větší roli. 

Související

Severní Korea (KLDR)

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku

Severní Korea v pondělí poprvé veřejně potvrdila, že vyslala své vojáky na pomoc Rusku v jeho válce proti Ukrajině. Severokorejská státní agentura KCNA oznámila, že jejich bojové jednotky se podílely na "vítězném osvobození" Kurské oblasti, kde ukrajinská armáda loni zahájila překvapivou ofenzivu.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

včera

Donald Trump

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump

Prezident Donald Trump uvedl v rozhovoru pro magazín The Atlantic, že ruský prezident Vladimir Putin „bude v pohodě“ při mírových jednáních mezi Kremlem a Ukrajinou. Tento výrok přichází v době, kdy Kreml oznámil třídenní příměří v rámci pokračující války.

včera

včera

Tesla, Photo by Bram Van Oost

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci

Tesla se nachází v jedné z nejtěžších krizí své existence. Firma čelí propadu prodejů, dramatickému poklesu zisků, ztrátám tržní hodnoty a narůstající veřejné kritice. Model Cybertruck se ukázal jako neúspěch a situace je ještě vážnější, než naznačují první zprávy, varuje CNN.

včera

Vladimir Putin

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí oznámil, že Rusko jednostranně vyhlásí třídenní příměří na Ukrajině, které má vstoupit v platnost příští měsíc. Ukrajinští představitelé však přijali toto gesto se značnou skepsí a vyzvali Kreml, aby okamžitě souhlasil s delším příměřím, jež navrhuje Spojené státy.

včera

António Costa

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo

Masivní výpadek elektřiny, který v pondělí zasáhl rozsáhlé oblasti Španělska a Portugalska, nadále ochromuje dopravu, letiště i železniční spojení. Evropské autority vyloučily, že by šlo o kybernetický útok, podle portugalské společnosti REN způsobil masivní výpadek proudu vzácný meteorologický jev ve španělském vnitrozemí způsobený extrémními teplotními výkyvy. 

včera

V tunelech španělského metra není bez baterek téměř vidět

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku

Španělsko a Portugalsko zažívají jeden z největších výpadků elektřiny v moderní historii. Miliony lidí zůstaly bez proudu, doprava je paralyzovaná, letiště přestala fungovat a také železniční i městská hromadná doprava byla přerušena. Mezitím se internetem šíří dezinformace o příčinách incidentu, které však oficiální místa vyvracejí, píše CNN.

Aktualizováno včera

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok

Jak se Rusko připravuje na jarní fázi své invaze, ukrajinská armáda věří, že jejich rychle rostoucí dronové síly způsobí útočníkům těžké ztráty. Podle hlavního velitele Oleksandra Syrského ruská ofenziva de facto už začala. Navzdory obrovským ztrátám, které dosahovaly na podzim 2024 až 1 500 vojáků denně, Moskva nadále sází na taktiku vyčerpávajících frontálních útoků.

včera

včera

včera

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

včera

včera

Severní Korea (KLDR)

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku

Severní Korea v pondělí poprvé veřejně potvrdila, že vyslala své vojáky na pomoc Rusku v jeho válce proti Ukrajině. Severokorejská státní agentura KCNA oznámila, že jejich bojové jednotky se podílely na "vítězném osvobození" Kurské oblasti, kde ukrajinská armáda loni zahájila překvapivou ofenzivu.

včera

Boris Pistorius, ministr obrany Německa

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo

Návrh prezidenta USA Donalda Trumpa na uzavření míru mezi Ukrajinou a Ruskem, který by zahrnoval předání rozsáhlých částí ukrajinského území Moskvě, označil německý ministr obrany Boris Pistorius za "kapitulaci". V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD Pistorius uvedl, že Ukrajina sice chápe, že může být nucena učinit určité územní ústupky, avšak Trumpův plán jde podle něj příliš daleko.

včera

27. dubna 2025 21:55

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy